Jenny Kamber Škufca

Instruktorica prenatal i postnatal vježbi otkriva kako se vježbom pripremiti za lakši porod

Slavica Kleva

Foto: Sergej Drechsler

Foto: Sergej Drechsler

Vježbama se postiže jačanje trbušnog, leđnog i zdjeličnog područja i time umanjuju bolovi. Bolja je cirkulacija i ravnoteža tijela, smanjuju se grčevi i otečenost u nogama, postiže se bolja fleksibilnost tijela, veća izdržljivost i poboljšanje općeg fizičkog i psihičkog stanja trudnice



RIJEKA Jenny Kamber Škufca majka je šestogodišnjeg Vite, petogodišnje Erin i tromjesečnog Leona, no, osim što je certificirani instruktor prenatal i postnatal vježbi, yoge i posnatal yoge, dugoogodišnja voditeljica aerobika i pilatesa, punih 12 godina vodi vježbe uz kontinuirano educiranje na temu zdravlja opće populacije s naglaskom na zdravlje žena trudnica i djece u dobi do dvije godine.


Uz dobru organizaciju obiteljskog života s troje mališana, u kojem i suprug Marin ima veliku ulogu, Jenny Kamber Škufca održava treninge i vježbe četiri puta tjedno. Priliku za razgovor »uhvatili« smo pred sam početak jutarnjeg termina vježbi za majke s bebama u prostoru Aktiva na Mlaci. Odjednom se u vježbaoni stvorilo više od desetak majki vježbačica s podmlatkom pa ih na već spremne strunjače presvukle za ugodne trenutke opuštanja koji su uslijedili.


Pitamo Jenny Kamber Škufcu kakvi su joj planovi za daljnje usavršavanje?


– Uskoro planiram završiti kineziološki fakultet, ali i brojne radionice među kojima je klinička somatika koja će se održati u Rijeci, a u Zagrebu ću pohoditi radionicu za zdravlje žena u organizaciji fizioterapeuta. U Ameriku ponovo planiram nakon ljeta zbog radionice pod nazivom Help me grow na kojoj ćemo pratiti razvojne faze bebe od 0 do 12 mjeseci i učiti aktivnosti kojima se potiče zdrav rast i razvoj bebe.




U Americi je trenutno aktualan stroller workout, vježbanje na zraku dok su bebe u kolicima. Zatim baby bootcamp, što je vrlo slično ovom programu koji trenutno vodim. Aktualan je i baby wearing dance, ples s bebama u nosiljkama i baby yoga. Ma vani se puno radi s bebama, polako, saživjet će i u nas, zaključila je naša sugovornica.



– Vježbe traju sat vremena, otpjevamo dječje pjesmice, potom radimo rukama, plešemo i razgibavamo se. Onda krenemo s vježbama za majke, a bebači slikovito rečeno služe kao »utezi«, a potom ih opet »uhvatimo« i vježbamo s njima, objašnjava nam Kamber Škufca.


Učimo ih kako pravilno sjediti, a ako su malo lijeniji ili sporiji, korigiramo pokrete, pozornije pazim na motoričke kretnje svake bebe ponaosob, dodatno pojašnjava instruktorica.


Razmjena iskustva


– S nama je u grupi majka koja ima bebu rođenu s down sindromom, motorički se lijepo razvija i potpuno normalno sudjeluje u svim aktivnostima, igra se s drugom djecom i zajedno s njima istražuje. Beba ima specijalnog fizioteraputa s kojim povremeno vježba, priča nam instruktorica.


Prije samog početka treninga dvije su mame podojile svoje bebe, a jedna nestašna i gladna, baš je poželjela dohranu usred vježbe, ničim se ne zamarajući u toplom zagrljaju majke…


– Melisa obožava drugu djecu i zato smo tu. Istražuje, pleše, priča, sada ima jedanaest mjeseci i jako je druželjubiva. Ono što meni odgovara je razgovor s drugim mamama, iskustvo razmjenjivanja informacija je nevjerojatno korisno, a i vježbe su izvrsne, povjerila nam se majka Sonja Hadžić.


Foto S. Drechsler


Foto S. Drechsler



– Odlazila sam na vježbe i kao trudnica, vježbala sam prenatalni pilates, to iskustvo mi je nedostajalo pa sam sada ovdje s podmlatkom, Alessio je beba od 4,5 mjeseca, radoznao je i jako ga veseli dolazak i vježbanje. Čim počnemo vježbati on se uživi, razumije da radi nešto novo, kazala nam je mlada mama Nataša Slavić. A razgovor s drugim mamama? Uvijek saznaš nešto korisno i to je nenadomjestivo iskustvo, dodaje nam sugovornica. I mom Vidu paše društvo. Sada je u dobi sedam mjeseci, druži se s drugim bebama, veseo je dok vježbamo, dodaje Dunja Spicijarić Petrovski.


»Baby handling«


Pitamo Jenny Kamber Škufcu što je specifično u vježbama koje primjenjuje za trudnice i posebno u vježbama za mame i bebe?


– Primjena individualnog pristupa. Trudnice su u različitim tjednima trudnoće, različite fizičke kondicije, s različitim trudničkim tegobama koje treba svakoj posebno uvažiti i sukladno tome prilagoditi i primijeniti trening. Poslije poroda se prilagođavamo mamama koje treba pregledati prije početka vježbanja i utvrditi fizičko stanje. Tu su i bebe koje su svaka u svojoj razvojnoj dobi i za svaku dob vrijede različite vježbe i različiti obrasci.


Foto S. Drechsler


Foto S. Drechsler



Vježbe za trudnice počela sam voditi prije sedam godina nakon što sam u Bostonu završila specijaliziranu edukaciju za prenatal i posnatal instruktora. Edukaciju nadograđujem seminarima, poput Disanje na porodu, Partner na porodu, Kako olakšati porod, Baby handling, Vježbe za optimalni motorički razvoj djece ali i mnogih drugih.


Vježbe za trudnice namijenjene su budućim majkama kako bi lakše podnijele razdoblje trudnoće, potom porod ali i lakši oporavak nakon poroda. Vježbom se postiže jačanje trbušnog, leđnog i zdjeličnog područja i time umanjuju bolovi. Bolja je cirkulacija i ravnoteža tijela, smanjuju se grčevi i otečenost u nogama, postiže se bolja fleksibilnost tijela, veća izdržljivost i poboljšanje općeg fizičkog i psihičkog stanja trudnice. Uvježbavaju se tehnike disanja kao i tehnike kojim partner može pomoći na porodu primjenjujući masažu i pritiske na određene zone postavljanjem u određene položaje. S druge strane, bitno je mame naučiti kako »pravilno« rukovati bebicom, primjeniti takozvani »baby handling« te što učiniti u danima poslije poroda kako bi se što prije počele oporavljati.


Foto S. Drechsler


Foto S. Drechsler



Jača povezanost


Što bi istaknuli kao najvažnije u treninzima za mame i bebe?


– Vježbe su osmišljene kako bi koristile i mamama i bebama. S bebama se rade vježbe korisne za njihovu koordinaciju, motoriku i fizički razvoj. Ukoliko se uoči neko odstupanje u razvoju bebe mama se upućuje na daljnju kontrolu. Na vježbama se stvara jača povezanost između mame i bebe jer su to vježbe koje za bebu predstavljaju igru i kroz koju se beba smije i zabavlja, vježbe obuhvaćaju maženja s mamom, plesanje u ritmu s muzikom, pjevanje bebici. Bebe se pak međusobno igraju, istražuju, ispituju, upoznaju i na taj način širi krug ljudi s kojima su stalno okružene, a time se razvija društvenost i radoznalost.


Foto S. Drechsler


Foto S. Drechsler



Te vježbe su posebno korisne onim mamama koje bi vježbale, a nemaju kome ostaviti bebu ili se ne žele razdvajati od nje. Tako mama ima osjećaj da radi nešto dobro za sebe i svoje dijete. Većina mama dolazi na trening s bolnim leđima, bolovima u vratu i ramenima. A to je posljedica trudnoće, čestog nošenja bebe i loše posture tijela. A vježbama se poboljšava postura tijela, istežu i jačaju oslabljeli mišići.


– Nema brige, mame ne moraju brinuti hoće li beba biti plačljiva, uvijek nađem načina, vježbu, kako umiriti bebu, uz smijeh nam kaže naša sugovornica.


Foto S. Drechsler


Foto S. Drechsler