Ljutnja zamijenila depresiju

Hrvatski građani s antidepresiva prešli na lijekove za tlak

Ljerka Bratonja Martinović

Potrošnja lijekova u Hrvatskoj rasla je nešto slabijim tempom nego u 2009. godini



ZAGREB Sudeći prema službenim podacima o potrošnji lijekova u 2010. godini, Hrvati imaju sve više problema s visokim tlakom. Hrvatski su građani s antidepresiva prešli na lijekove za visoki tlak, imaju sve više problema sa želučanom kiselinom, a rado posežu i za antibioticima. Ukupna je potrošnja lijekova, koja je u Hrvatskoj ionako visoka, porasla za 10 posto u odnosu na 2009. godinu. Samo je na lijekove za kardiovaskularni sustav, u koje ulaze i antihipertenzivi, potrošeno oko milijardu kuna. Drugo su mjesto po potrošnji zauzeli već godinama najprodavaniji lijekovi za živčani sustav, među kojima su poslovično najtraženiji antidepresivi poput Normabela ili Praxitena, na koje je lani ukupno potrošeno gotovo 800 milijuna kuna. Na trećem su mjestu lijekovi protiv kolesterola, odnosno povišene masnoće u krvi. 



NAJKORIŠTENIJI LIJEKOVI 


   


    1. amlodipin (tlak) 




    2. atorvastatin (kolesterol) 


    3. acetilsalicilna kiselina (andol, aspirin) 


    4. ramipril (tlak) 


    5. folna kiselina (vitamin) 


   


    NAJTRAŽENIJI U LJEKARNAMA 


   


    1. paracetamol i psiholeptici, kombinirani 


    2. paracetamol 


    3. acetilsalicilna kiselina 


    4. ibuprofen 


    5. antiseptici oralni



    Prema izvješću što ga je objavila Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), potrošnja lijekova u Hrvatskoj rasla je nešto slabijim tempom nego u 2009. godini, kada je rast potrošnje iznosio čak oko 15 posto. Ipak, unatoč naporima da se potrošnja lijekova smanji, kao i njihova cijena, na lijekove je lani potrošeno ukupno 4,8 milijardi kuna, ili za oko 200 milijuna više u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna je potrošnja lijekova bila 941,54 dnevnih doza na tisuću stanovnika, što znači da praktički svaki stanovnik Hrvatske dnevno popije barem po jednu tabletu. 

  Najveći porast potrošnje zabilježen je kod lijekova za poremećaje kiselosti (23 posto), te kod skupine antihipertenziva ili lijekova za snižavanje tlaka koji djeluju na renin-angiotenzinski sustav (16 posto). U porastu je i potrošnja antidijabetika (13 posto), što potvrđuje širenje incidencije šećerne bolesti, te lijekova protiv zgrušnjavanja krvi (12 posto). Osim lijekova za tlak, želudac i šećer, hrvatski pacijenti bitno su povećali konzumaciju ibuprofena, no u ljekarnama su uvjerljivo najviše novca ostavili za paracetamol i psiholeptike. Na lijekove za snižavanje temperature i ublažavanje bolova sa sedativnim djelovanjem potrošili su više od 43 milijuna kuna, još 30 milijuna kuna za obični paracetamol, na andole su potrošili oko 28 milijuna kuna, a na neofen i druge ibuprofene 26,5 milijuna kuna.