Inicijativa hrvatskih liječnika

Ako može morfij, zašto ne i kanabis

Maša Jerin

Hrvatsko društvo za javno zdravstvo uskoro će glasati o preporuci o korištenju kanabis sative u medicinske svrhe 



Hrvatsko društvo za javno zdravstvo na godišnjoj će skupštini uskoro glasati o preporuci o korištenju kanabis sative – što je službeni naziv za marihuanu – u medicinske svrhe. Ukoliko se izglasa, to će biti prvi stručni dokument takve vrste u Hrvatskoj, a prethodila mu je višemjesečna konzultacija s javnozdravstvenim ekspertima i liječnicima iz krovnih zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj. Ovime se otvaraju vrata prema legalizaciji medicinske marihuane i u Hrvatskoj, a što mnogi bolesnici s nestrpljenjem očekuju.


  Prije nešto više od dva mjeseca slovenska je vlada upravo na preporuku medicinske struke legalizirala ovakve preparate jer su se pokazala od velike pomoći mnogim teškim bolesnicima. Lijekovi od kanabisa sada se u Sloveniji mogu dobiti na recept za ublažavanje mučnina prilikom terapije citostaticima, odnosno kemoterapije, kod malignih bolesti, kod multiple skleroze za ublažavanja grčeva u mišićima, za smanjenje neuropatskih bolova koji su uzrokovani oštećenjem živaca te kod AIDS-a gdje se kanabis pokazao učinkovitim sredstvom za povratak apetita. Važno je naglasiti da marihuana i dalje kod naših susjeda ostaje zabranjena, a dozvoljavaju se samo preparati na bazi ove biljke koje se uz recept mogu podići u ljekarnama.


   Mekši zakon


Već duže vrijeme traje trend povećanja broja država u Europskoj uniji u kojima se lijekovi na osnovi kanabisa, indijske konoplje, mogu dobiti na recept. Distribuciju medicinske marihuane legalizirale su i Rumunjska, Češka, Francuska, Njemačka, Italija, Austrija, Nizozemska, kao i neke države SAD-a i Kanada. I u većini ostalih država gdje je legalizirana medicinska marihuana, pušenje »jointa« radi zabave nije dozvoljeno.




  Iako je u Hrvatskoj početkom 2013. došlo do »omekšavanja« zakona te se upotreba za osobne potrebe ne tretira više kao kazneno djelo već kao prekršaj, i dalje su kanabis i njeni derivati na popisu zabranjenih supstancija, a vladajući dosad nisu pokazivali ozbiljne pomake prema medicinskoj legalizaciji. No, situacija se očito mijenja.


  – Ono što smo primijetili tijekom rasprave jest da liječnici nisu protiv, ali traže provođenje široke rasprave prije donošenja zaključaka o korisnosti ili štetnosti kanabisa. Rekao bih da se barem polovica liječnika susrelo s pacijentima koji su konzumirali kanabis u medicinske svrhe ili su tražili savjet o tim preparatima za sebe ili članove obitelji. Terapija marihuanom nije ugodna, najčešće traje tjednima i prate je razne nuspojave pa je i farmaceutska industrija vidjela novu nišu za razvoj lijekova, kazao je dr. Ognjen Brborović, potpredsjednik Hrvatskog društva za javno zdravstvo i docent s Medicinskog fakulteta u Zagrebu.


  On očekuje da bi hrvatska Vlada mogla slijediti primjer slovenske koja je donijela odluku o upotrebi kanabisa u medicinske svrhe.


  – Neminovno je da će se ovi preparati uvesti u medicinsku upotrebu čim se stvori konsenzus struke i pritisak pacijenata postane veći, a svakako ćemo pratiti i trendove u EU. No, iz pozicije zdravstvenog sustava važno je da Hrvatska bude spremna. Ne bi bilo dobro da kao u Sloveniji imamo odluku Vlade, ali nismo definirali hoće li lijek biti na teret države ili će ga plaćati pacijenti, koja će biti utvrđena doza itd. Moramo jasno propisati cijeli postupak od uzgoja, kontrole do financiranja, istaknuo je Brborović.    

Prava doza


Upozorava da je jedan od većih problema kod upotrebe kanabisa u liječenju, određivanje prave doze te za razliku od ostalih lijekova, doze aktivnih supstanci i farmaceutski oblici preparata kanabis sative nisu unificirani na svjetskoj razini. Budući da je ponekad potrebno unijeti veću dozu supstanci, pušenje marihuane se ne preporuča jer bi trebalo konzumirati prevelike količine, a tada bi bilo i štetno za pluća. Uobičajeno, pacijenti kanabis koriste u obliku ulja, što zbog svoje gustoće podsjeća na smolu, a koje se radi po receptu Ricka Simsona, najvećeg pobornika za legalizaciju kanabisa koji je u nekoliko navrata gostovao i u Hrvatskoj. No, dr. Brborović ističe da službena medicina nigdje još, pa tako niti u Sloveniji, ne priznaje kanabis kao sredstvo koje liječi rak jer znanstvena literatura ne daje dovoljno dokaza za to.



Premda su u Sloveniji lijekovi na bazi kanabisa legalni, to ne znači da će biti dozvoljeno njihovo prenošenje preko granice u Hrvatsku. Kako nam odgovaraju iz MUP-a, promet i posjedovanje lijekova koji sadrže drogu reguliran je Zakonom o suzbijanju zlouporabe opojnih droga. Ukoliko se takvi lijekovi prenose preko granice tretirat će se kao prekršaji za koje slijedi novčana kazna od 1.000 do 10.000 kuna.



  Unatoč tome, mnogi pacijenti ga smatraju spasonosnim lijekom, posebice kada oni priznati lijekovi i tretmani nisu postigli željeni efekt.


  – Ocu jednog našeg prijatelja bio je dijagnosticiran karcinom mjehura te je odmah na početku počeo uzimati marihuanu i nakon nekog vremena, kad je otišao na pregled, raka više nije bilo i niti recidiva. I mi se nadamo da će našoj mami biti bolje jer joj dosada svi operacije i kemoterapija nisu puno pomogli, kažu nam osobe koje ćemo iz očitih razloga zadržati u anonimnosti.


  Do »dilera« koji proizvode ulje od kanabisa dolazi se putem preporuka drugih bolesnika ili njihovih članova obitelji.


  – Ono što se kupuje nije obična trava, već koncentrat marihuane sličan smoli. Na početku se piju vrlo male količine koje se postupno pojačavaju. Uz pripravak dobijete nekoliko stranica gusto ispisanih uputa za upotrebu i upozorenja o mogućim nuspojavama. Najvažnije je paziti na točnu dozu jer može doći do mučnine i povraćanja. Od kada koristi kanabis vidimo da je mama smirenija i bolje spava te joj se pojačao apetit i smanjili bolovi. Sigurno bi bilo lakše da se ovi preparati legalno mogu koristiti i da postoji kontrola države nad proizvodnjom. Naravno da postoji i određeni strah od kazni, ali mislimo da policija ne bi bili stroga jer ipak je riječ o osobi koja je teško bolesna, napominju naši sugovornici. Za količinu ulja od kanabisa koja je dostatna za oko dva mjeseca platili su 2.000 kuna pa se nadaju da bi, prilikom legalizacije ovih preparata, i cijena postala dostupnija, kažu.


  Legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe podržava i dr. Slavko Sakoman koji iza sebe ima dugu profesionalnu karijeru u radu s ovisnicima. »Ako se koristi morfij, koji je iz opijuma, zašto se ne bi koristilo i nešto što je iz kanabisa, što je manje aditivno, a može pomoći čovjeku«, izjavio je nedavno Sakoman za Index.hr te dodao kako je kroz iskustva pacijenata i medicinska istraživanja potvrđeno da kod određenih bolesti derivati kanabisa mogu biti ljekovito sredstvo i pomoći pri otklanjanju patnje i boli.    

Samo lijek


No, kako je upozorio legalizacija lijekova na bazi kanabisa ne smije se miješati s potpunom legalizacijom marihuane kao što se dogodilo u Urugvaju i u nekim državama SAD-a gdje se dozvoljava uzgajanje, kupnja i konzumiranje. Iako je glavni argument da se potpunom legalizacijom želi oslabiti narkotržište, Sakoman strahuje da bi »trava« time postala dostupnija mladima, a što bi imalo negativne posljedice. U Uredu za suzbijanje zlouporabe droga navode koje su štetne posljedice korištenja kanabisa.  

  – Može izazvati jaku psihičku, a ponekad i fizičku ovisnost, paranoju i zabrinutost, često je okidač psihoze. Posljedice su i oslabljeno pamćenje, povišen krvni tlak, oslabljen imunološki sistem, odgovorila nam je zamjenica ravnatelja Sanja Mikulić. Prema njihovim podacima, konzumacija marihuane može dovesti i do ovisnosti. Među liječenim osobama u Hrvatskoj najviše je opijatskih ovisnika (80 posto), kao i u Europi (oko 50 posto). Slijedi zlouporaba kanabinoida s 13 posto liječenih osoba u Hrvatskoj što je nešto niži postotak nego u Europi (25 posto). Prema glavnom sredstvu ovisnosti i dobi, podaci za Hrvatsku pokazuju kako mladi do 25 godina dolaze na liječenje najčešće zbog zlouporabe kanabinoida. Po svemu sudeći, možemo očekivati da će ukoliko dođe do legalizacije marihuane u Hrvatskoj, ona biti dozvoljena isključivo kao – lijek. No, pitanje je koliko ćemo dugo čekati jer zasada ne postoji veliki politički interes da se legaliziraju pripravci poput ulja od kanabisa i pomogne pacijentima koji trpe goleme bolove. Od političara se jedino predsjednica OraH-a Mirela Holy jasno izjasnila za legalizaciju marihuane i to ne samo u medicinske svrhe.