Reagiranje direktora Energa

Sanjin Kirigin: Broj apsurdno velikih računa smanjen na pola

P. N.

Snimio Sergej DRECHSLER

Snimio Sergej DRECHSLER

Želim istaknuti da je vrlo neprofesionalno od strane Novog lista da na teze gospodina Kukuljana o sumnjama na manipulaciju cijenom, i na teze gđe Žuže o tome da »nije učinjeno ništa po pitanju neizdrživih cijena grijanja«, Energo nije dobio priliku odgovoriti u istom članku

Poštovani gospodine Hlača, molim Vas da sukladno člancima 40. i 41. Zakona o medijima objavite ispravak teksta koji potpisuje novinar Marinko Glavan, a koji je objavljen u Novom listu u srijedu, 8. travnja 2015.   

Molim ispravak neistinite teze gđe Žuže o tome da »nije učinjeno ništa po pitanju neizdrživih cijena grijanja«. Od prosvjeda je učinjeno mnogo po pitanju aktualnih problema sustava centralnog grijanja. Naime, zbog pojeftinjenja plina uputili smo zahtjev za utvrđivanje nove tarife stavke za proizvodnju. Nadalje, zatražili smo izmjene Pravilnika o obračunu i raspodjeli troškova toplinske energije koji donosi Ministarstvo gospodarstva, koji je raspodjelu učinio korektnijom i pravednijom, te samim time smanjen je broj od 375 apsurdno velikih računa na pola. S ciljem rješavanja problema i pronalaska zajedničkog prihvatljivog rješenja, našim korisnicima centralnog grijanja uputili smo anketu o daljnjem korištenju sustava i na taj način se obvezali postupiti prema odgovoru većine korisnika u spomenutoj anketi. 


   Nadalje, temeljem izjave gospodina Kukuljana da se »nadležnim službama, neovisnim stručnjacima i gradskoj oporbi omogući uvid u poslovanje Energa«, pojašnjavam da poslovna revizija ima obavezu svake godine provjeravati poslovanje Energa, a iste te podatke o poslovanju Energa moguće je dobiti kod FINA-e gdje se objavljuju godišnja financijska i revizorska izvješća. Također je moguće izvršiti uvid u sudski registar, kao i uvid u zakonsku i podzakonsku regulativu objavljenu u Narodnim novinama. Temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama Energo je obveznik ustupanja i davanja zatraženih podataka i informacija. 


   Ovim putem podsjećam na mnoštvo upita pristiglih od strane Udruge »Protiv skupog Energa« na koja smo dali detaljne i temeljite odgovore, te smo o čitavoj problematici razgovarali na zajedničkom sastanku kojeg smo i sami u više navrata inicirali. Kontinuirano ponavljamo da su vrata Energa za razgovore i konstruktivne prijedloge uvijek bila i jesu otvorena. 




   Bitno je naglasiti da kada govorimo o toplinarstvu, govorimo o tehnički i poslovno vrlo zahtjevnoj djelatnosti. Republika Hrvatska je osnovala HERA-u, neovisnu Regulatornu agenciju kojoj je zadaća detaljno analizirati poslovanje tvrtki poput Energa, stoga nije jasno koji bi to neovisni stručnjaci trebali obaviti posao bolje od toga kako to čini Hrvatska energetska regulatorna agencija koja nam je najveći kontrolor i korektiv. 


   Naglašavam, Energo kao energetski subjekt koji se bavi energetskim djelatnostima proizvodnje, distribucije i opskrbe toplinskom energijom i energetskim djelatnostima distribucije i opskrbe plinom ima obvezu na kraju svake poslovne godine, a sukladno Zakonu o računovodstvu i Odluci o načinu i postupku vođenja razdvojenog računovodstva energetskih subjekata, na adresu HERA-e dostaviti, te prema potrebi i pojasniti sve sporne troškovne stavke svojih revidiranih godišnjih izvješća o poslovanju.


   Slijedom navedenoga valja napomenuti kako su ta izvješća odnosno djelatnosti na koje se ona odnose temelj prilikom HERA-inog davanja mišljenja na prijedlog cijene, bila ona vezana za toplinsku energiju i/ili plin. Stoga, važeće metodologije temeljem kojih Energo podnosi zahtjeve za korekciju cijena u proizvodnji i/ili distribuciji toplinske energije u niti jednom segmentu, odnosno troškovnoj stavci ne prepoznaju termin gubitaka u poslovanju iz prijašnjih godina te samim tim ne postoji niti najmanja mogućnost da se ta vrsta troška ugradi u cijenu, bilo toplinske energije i/ili plina, stoga je jasno da i Zakon i Odluke pobijaju neutemeljene izjave gospodina Kukuljana. Pojednostavljeno, u tablici pomoću koje se računa tarifa ne postoji polje u koje se može upisati podatak o gubicima. 


   Želim istaknuti da je vrlo neprofesionalno od strane Novog lista da na teze gospodina Kukuljana o sumnjama na manipulaciju cijenom, i na teze gđe Žuže o tome da »nije učinjeno ništa po pitanju neizdrživih cijena grijanja«, Energo nije dobio priliku odgovoriti u istom članku. Stoga je objavljeni članak jednostran, pa Energu preostaje jedino slanje ispravka. Izostaviti upit »drugoj strani« i objaviti tako jednostrani pogled, to u konačnici puno govori o Novom listu – piše Sanjin Kirigin, direktor Energa.