Mihačeva draga

Uskoro počinje gradnja natkrivenog parkirališta sortirnice

Sanja Gašpert

Radovi su počeli sredinom ožujka ove godine, a trebali bi biti završeni u veljači sljedeće godine. Postrojenje se gradi na ukupnoj površini od 5 636 četvornih metara



RIJEKA  Prema informacijama iz Grada Rijeke, izgradnja postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada – sortirnica, koja se izvodi na području MO-a Škurinjska draga u Rijeci na lokaciji Mihačeva draga, napreduje predviđenom dinamikom. Tako su tijekom srpnja izvedeni široki iskop, iskop za temelje zidova, izvedena je zamjena materijala ispod temelja potpornih zidova, armiranje i betoniranje temelja zidova te izrada nasipa. Izvedeni su probni šlicevi na poziciji nadstrešnice, izvršena zamjena materijala ispod temeljnih stopa te izrađene i armirane temeljne stope. Također, u okolišu je izveden cjelokupni iskop za nadstrešnicu i potporni zid. Zamjena materijala, izrada podložnog betona i armiranje su u tijeku. Ugrađeni su temeljni uzemljivači, a ovih se dana očekuje postavljanje krana, nastavak izvedbe potpornih zidova te uskoro kreću radovi na natkrivenom parkiralištu.



Radovi su počeli sredinom ožujka ove godine, a trebali bi biti završeni u veljači sljedeće godine. Postrojenje se gradi na ukupnoj površini od 5 636 četvornih metara. Izvođač radova je zajednica ponuditelja Tehnix i GP Krk. U hali sortirnice bit će smješteno postrojenje za reciklažu, u nadstrešnici za odlaganje baliranog materijala će se privremeno do odvoza odlagati balirani sortirani reciklažni materijal, a postrojenje za vaganje služit će za vaganje vozila koja će dovoziti otpad i odvoziti balirani sortirani materijal pogodan za reciklažu. Na krovu hale sortirnice predviđen je smještaj solarnih panela koje bi proizvodile električnu energiju za potrebe sortirnice i na taj način doprinosi ekološkom očuvanju okoliša i smanjuje troškove pogona. U sortirnici se planira izdvajanje sljedećih materijala: plastika, karton, papir, PET, MET, tekstil, staklo, metal. Planirana količina prethodno odvojeno sakupljenog otpada koja će dnevno ulaziti u centar iznosi otprilike 50 tona, što zahtijeva kapacitet do sedam tona na sat predsortiranog komunalnog otpada koji ulazi u postrojenje. Ukupna vrijednost projekta je 37,3 milijuna kuna, a sredstvima EU-a sufinancira se 85 posto prihvatljivih troškova, odnosno 31,3 milijuna kuna. U projektu sufinanciranjem preostalog dijela sredstava do ukupne vrijednosti projekta sudjeluju jedinice lokalne samouprave, osnivači Komunalnog društva Čistoća, prema kriteriju procjene dosadašnjeg udjela pojedine jedinice lokalne samouprave u ukupnoj količini otpada. Konačni iznosi učešća utvrdit će se po konačnoj realizaciji projekta.