JURJEVA

FOTO Otkrivena bista Josipa Marohnića u obnovljenoj Etno kući na Hreljinu

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Bistu su svečano otkrili bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić i Ljerka Sobol, udovica Ivana Sobola, koji je dao veliki doprinos uređenju Etno kuće Marohnić



U povodu blagdana sv. Jurja, zaštitnika bakarskog naselja Hreljin, u Etno kući Marohnić otkrivena je bista najpoznatijeg iseljenika ovih krajeva – Josipa Marohnića.


Bistu su svečano otkrili bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić i Ljerka Sobol, udovica Ivana Sobola, koji je dao veliki doprinos uređenju Etno kuće Marohnić.


Ive Merikan


– Prije dvadesetak godina zacrtali smo prioritete na Hreljinu, koji su bili brojni, a uz izgradnju nove sportske dvorane OŠ Hreljin i novog dječjeg vrtića, što smo i realizirali, jedan od prioriteta bilo je i uređenje Marohnićeve kuće, objekta koji je godinama bio ruševina.





Trebalo je puno napora, novca, projekata da se kuća obnovi, a u tome su doprinos dali mnogobrojni, ipak, među njima bih istaknuo, nažalost danas pokojnog Ivana Sobola.


Građevinski dio radova je gotov, završeno je unutarnje uređenje, točnije dvije etaže i šest prostorija, kao i uređenje okoliša.


Slijedi izgradnja nastrešnice i osvjetljenje, što će biti riješeno do ljeta. Želimo da ova kuća nakon 120 godina ponovo živi, kao trajni spomen na jednog od naših najpoznatijih iseljenika, rekao je gradonačelnik Klarić.



Blagoslov je obavio vlč. Marko Šarić, a u prigodnom kulturnom programu nastupili su ženska klapa Hreljin i učenici 3.a razreda Osnovne škole Hreljin, koji su izveli igrokaz “Ive Merikan”.


Uslijedilo je otvorenje izložbe “Merikani”, kojom su se članice hreljinske Udruge umirovljenika prisjetile Marohnića i drugih prekomorskih iseljenika.



Izložba putem fotografija, pisam, čestitki, osobnih dokumenata i predmeta emigranata priča priču o davnim vremenima, razlozima iseljavanja, teškom životu iseljenika, njihovih predaka, članova obitelji i prijatelja te njihovim životnim pričama i anegdotama.


Priča o iseljenicima


U uređenje Etno kuće Marohnić Grad Bakar uložio je vlastita proračunska sredstva, 318.500 eura, dok je projekt izrade biste stajao 10.800 eura.



Riječ je o brončanom izljevu portreta Josipa Marohnića u punoj formi, koji se nalazi na kamenom postamentu.


Bista u spomen na čovjeka čiji značaj uvelike nadilazi Hreljin i bakarsko područje, čovjeka koji je dao veliki doprinos prepoznatljivosti bakarskog kraja i hrvatske kulture, djelo je akademske kiparice Tatjane Kostanjević te tvrtki Ljevaonica umjetnina ALU i Taracerski obrt Ri Kamen.



Buduća namjena Etno kuće Marohnić je izložbeni postav kroz koji će se odati počast Josipu Marohniću te ispričati priča o iseljenicima koji su davnih dana svoj rodni kraj napuštali u potrazi za boljim životom.


Posjetiteljima će se na zanimljiv i interaktivan način, tradicionalnim predmetima i modernom tehnologijom te multimedijom, prenijeti povijesne činjenice i iseljeničke priče određenog vremenskog razdoblja.