Kolaju među populacijom

Čini se da je ova zima započela s velikim brojem respiratornih virusa. Evo konkretnih brojki

Barbara Čalušić

Foto Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Foto Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Porast se najbolje vidi u brojci novih slučajeva u prvih dvadesetak dana prosinca



Nakon tri godine protupandemijskih mjera, čini se da je ova zima započela s velikim brojem respiratornih virusa koji kolaju među populacijom.


Trenutno predvodi broj zaraženih koronavirusom, a tu je i konstantan rast novih slučajeva zaraze hripavcem dok epidemiolozi do kraja božićno-novogodišnjih blagdana predviđaju osjetan porast novih slučajeva gripe.


Velik porast broja slučajeva zaraze koronavirusom potvrđuje i zamjenica voditelja Epidemiološkog odjela u nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije dr. Andrea Petaros Šuran.




Porast se najbolje vidi u brojci novih slučajeva u prvih dvadesetak dana prosinca koja čini više od petine evidentiranih slučajeva zaraze koronavirusom u PGŽ-u u prvih jedanaest mjeseci.


Preminule četiri osobe


– Broj novih slučajeva COVID-19 osjetno se povećao u posljednjih mjesec dana.


U razdoblju od 1. siječnja do 30. studenog, u Primorsko-goranskoj županiji zabilježili smo 5.195 prijava slučajeva zaraze, a dosad smo u prosincu evidentirali čak 1.149 novih slučajeva.


O rasprostranjenosti COVID-19 među populacijom svjedoči i podatak da je trenutno u Kliničkom bolničkom centru Rijeka 35 pacijenata s COVID-19, a preminule su četiri osobe.


Pritom su tri osobe umrle od posljedica COVID-19 dok je jedna osoba umrla s COVID-19. Ovakvi slučajevi smrti od COVID-19 javljaju se pretežito kod starije populacije koja je osjetljivija te često imunokompromitirana i ima prateće komorbiditete, kaže Petaros Šuran.


Kod ostalih, prema njezinim riječima, klinička slika kod zaraženih koronavirusom u principu nalikuje ostalim respiratornim virozama te je karakterizira povišena temperatura, grlobolja i kašalj. I dalje su prevladavajuće razne podvarijante omikron soja koronavirusa.


– Omikron je stalno u kruženju, no on stalno i mutira tako da se javljaju i neke druge podvarijante koje se razlikuju od onih sadržanih u cjepivu protiv koronavirusa.


Međutim, interes za cijepljenjem ipak je u posljednjim tjednima porastao u odnosu na slab odaziv tijekom cijele godine.


Tako smo nekidan u našem Zavodu cijepili između 50 i 60 građana što je dosta velik porast u odnosu na ranije razdoblje, ističe Petaros Šuran.


U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo na Mlaki građani se i dalje mogu besplatno cijepiti protiv koronavirusa, a na raspolaganju im je i cjepivo protiv gripe koje će, ako se ne ubrajuju u rizičnu populaciju koja ima pravo na besplatno cijepljenje, platiti 13 eura.


Epidemija hripavca


– Broj novih slučajeva gripe prema prijavama koje nam stižu iz ordinacija obiteljske medicine u posljednjem se epidemiološkom tjednu povećao za gotovo sto posto.


Tako smo zaključno s 50. epidemiološkim tjednom ukupno imali 16 prijava slučajeva gripe, a u posljednjem, 51. epidemiološkom tjednu zabilježili smo 15 prijava, što znači da uskoro možemo očekivati sve veći broj novih slučajeva gripe koji bi trebao rasti iz tjedna u tjedan.


Među evidentiranim slučajevima zasad prevladava virus gripe tipa A.


I dok će se epidemija gripe u tjednima koji su pred nama širiti i povećavati, za epidemiju koronavirusa moguće je očekivati da je upravo ovo njezin vrhunac te da će se u narednim tjednima u siječnju broj novih slučajeva postupno smanjivati, smatra Petaros Šuran.


Osim koronavirusa i gripe, od respiratornih infekcija i dalje je aktualna epidemija hripavca. Iako je u PGŽ-u broj slučajeva nešto manji u odnosu na Grad Zagreb i Dalmaciju te jug Hrvatske i dalje se javljaju novi slučajevi.


– Dosad smo od početka epidemije hripavca u PGŽ-u zabilježili 237 oboljelih. Najviše slučajeva je među osnovnoškolskom populacijom u dobi od 10 do 14 godina, no zaraza se javlja u širokom rasponu od nula do 60 godina.


Koronavirus, gripa i hripavac nisu jedine respiratorne infekcije koje nam se prijavljuju i kojih u ovom trenutku ima doista puno. Tako posljednjih tjedana bilježimo i slučajeve respiratornog sincicijskog virusa odnosno RSV-a, zaključuje Petaros Šuran.