Javno savjetovanje

Poljoprivrednici uputili sedam prijedloga za pomoć i potpore, Grad Opatija usvojio samo jedan

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Grad je usvojio samo prijedlog opatijskih pčelara koji su predložili preimenovanje mjere 3. u »Potpora pčelarima za prihranu pčelinjih zajednica i nabavku ambalaže za pčelinje proizvode«



OPATIJA – Grad Opatija proveo je javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o prijedlogu Programa potpora poljoprivredi na području Grada Opatije za 2023. godinu, koje je bilo otvoreno od 24. ožujka do 24. travnja ove godine. Izvješće je objavljeno na gradskim mrežnim stranicama te se u njemu navodi da su zainteresirani putem interneta uputili nadležnima sedam prijedloga. Zanimljivo je bilo saznati što predlažu opatijski poljoprivrednici te mala obiteljska gospodarstva koja postoje u gradskom zaleđu. Od sedam prijedloga, samo je jedan usvojen…


– Šaljem prijedlog za uvođenje plaćanja vode za poljoprivrednike (poljoprivredna voda). Naime, koliko mi je poznato, otok Krk i Istarska županija (grad Buzet) imaju posebno regulirano plaćanje vode koja se koristi u poljoprivredi. Takav način obračuna bi dodatno pomogao poljoprivrednicima našeg kraja – navela je Elda Milenković, ali taj prijedlog nije usvojen uz obrazloženje da se ne prihvaća s obzirom da se navedeno ne odnosi na opće uvjete, kriterije i postupak dodjele potpora prema Programu potpora poljoprivredi na području Grada Opatije za 2023. godinu.


– Vodoopskrba, cjenik vodnih usluga, obračun vode te plaćanje vode je u nadležnosti tvrtke Liburnijske vode – pojasnila je pročelnica Astra Gašparini.


Pčelari bolje prošli




Bolje su prošli opatijski pčelari koji su predložili da se mjera 3. »Potpora za kupnju pčelarske opreme, medeno-šećernih, stimulativnih i ljekovitih pčelinjih pogača te prodajne ambalaže za med i ostale pčelinje proizvode (pčelinji vosak, pčelinja pelud, propolis, matična mliječ i sl.)«, preformulira i preimenuje u: mjera 3. »Potpora pčelarima za prihranu pčelinjih zajednica i nabavku ambalaže za pčelinje proizvode«.


– Naime, kroz Pravilnik o provedbi intervencija u sektoru pčelarstva unutar strateškog plana zajedničke poljoprivredne politike RH 2023. – 2027., sufinanciranje pčelarske opreme u potpunosti je pokriveno, do iznosa 100 posto bez PDV-a, pa bi bilo šteta da se sredstva iz gradskog proračuna koriste za nešto što može biti sufinancirano iz zajedničkih sredstava EU i RH. Tim pravilnikom sufinancirani su i lijekovi za pčele, kao i edukacija za pčelare. To bi i ostavilo mogućnost da neki pčelari traže dvostruko financiranje. Odlukom APPRIRR od 2023. godine iz niti jednog izvora se ne financira prihrana za pčelinje zajednice, niti se financira ambalaža za pčelinje proizvode, stoga smo mišljenja da bi pčelarima odgovaralo da ih podržite prilikom nabave prihrane za pčele i ambalaže za pčelinje proizvode – predložio je Rešid Selimović, predsjednik Pčelarske udruge Učka, a Grad Opatija taj prijedlog prihvatio.


Nedi Perišić iz OPG-a Perišić koji obrađuje oko 12.000 »kvadrata« zemljišta predložio je da im se prizna dio troška goriva (u nekim normalnim količinama) – kopanje zemlje frezom, košnja kosilica i trimer, navodeći da godišnje potroše između 50 i 70 litara, što nije usvojeno.


– Prijedlog se ne prihvaća, s obzirom da Program nije namijenjen za sufinanciranje troška goriva za poljoprivrednu opremu i strojeva – objasnila je Astra Gašparini.


Četiri prijedloga


Četiri je prijedloga dala Iva Ćulumović iz OPG-a Camelliata, ali niti jedan nije prihvaćen. Predlagala je da se u točku potpora za razvoj poljoprivredne djelatnosti dodaju i troškovi nabavke IT tehnologije te da se u dozvoljene edukacije uvrste i edukacije za dodatne djelatnosti kao što su edukacije za keramičke vještine, slikarske ili ostalo, čime se može oplemeniti ponuda lokalnih OPG-ova.


– Molim da se razmotri sufinanciranje nabavki dostavnih gospodarskih vozila (rabljenih ili/i novih) ili/i vozila na struju za potrebe obavljanja djelatnosti – predložila je Iva Ćulumović koja je zamolila i da se razmotri sufinanciranje kupnje poljoprivrednih zemljišta za proširenje OPG-a. Iz Grada su ocijenili da se ovim zahtjevima ne može udovoljiti te su u izvješću dali i obrazloženja iz kojih se može protumačiti da program nije namijenjen za navedene svrhe.


– Programom je definirano deset mjera potpora male vrijednosti, do maksimalnog iznosa od 4.500 eura u slučaju početka obavljanja djelatnosti OPG-a i za subvencije troškova ulaganja, odnosno do 2.500 eura za subvencije troškova ulaganja, koje imaju za cilj povećanje konkurentnosti poljoprivrede i pčelarstva na području grada Opatije te unapređenja životnih i radnih uvjeta u ruralnim područjima – pojasnili su iz Grada Opatije.


O prijedlogu programa potpora poljoprivredi na području grada Opatije za 2023. godinu bit će riječi i na skorašnjoj sjednici opatijskog Gradskog vijeća sazvanoj za četvrtak, 11. svibnja.