UMREŽIVANJE

Osnovci Lokava i Fužina na STEM-u pokazali kreativnost i inovativnost

Marinko Krmpotić

Foto ZTK PGŽ

Foto ZTK PGŽ

Vjerujem da će baš ove radionice usmjeriti neke od sudionika za daljnje školovanje, a možda i za izbor životnog zanimanja, rekla je Borka Kanjer, ravnateljica lokvarske OŠ Rudolfa Strohala



LOKVE, FUŽINE – U osnovnim školama Ivanke Trohar (Fužine) i Rudolfa Strohala (Lokve) Zajednica tehničke kulture Primorsko-goranske županije, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, uspješno provodi projekt »Umrežimo s(v)e«. Riječ je o projektu koji se u tim školama realizira kroz osam radionica, a cilj je poticanje kreativnosti, inovativnosti, informatička pismenost te podizanje razine zanimanja za tehničke sadržaje. U projekt su uključena djeca od prvog do osmog razreda, a edukacija koja im se nudi vezana je uz znanost, inženjering, matematiku i tehnologiju, odnosno tzv. STEM područje čime se djecu želi zainteresirati za znanost i proizvodna zanimanja. Uče se, primjerice, procesi programiranja, radi se i s rukama, a sve se više u ovu tehničku poduku ubacuju i elementi umjetnosti te svakako timskog rada jer je pravilo da određeni posao zajedno odrađuje najmanje dvoje djece kako bi se i na taj način poticala suradnja i timski rad. Pojašnjavajući elemente ovog projekta Dorotea Smokrović iz Zajednice tehničke kulture PGŽ-a kaže da je dosad uspješno održano nekoliko radionica u Fužinama i Lokvama.


Zanimljivo


– Primjerice, održali smo radionice 3D olovke za prve i druge razrede na kojima su djeca imala priliku naučiti kako koristiti ove posebne olovke za crtanje u 3D prostoru. Na radionicama 3D modeliranja i printanja za 7. i 8. razrede, polaznici su učili stvarati 3D modele na računalu i koristiti 3D printer za ispisivanje tih modela u stvarnom svijetu. Osim korištenja printera, voditelj radionice je povezao korištenje printera s nizom primjera iz prakse. Nadalje, radionica Interaktivni svijet u slici i prezentaciji omogućila je djeci u tim školama da kroz alat za interaktivno učenje Genially rade na projektima koji su kombinirali virtualnu stvarnost, igre i edukaciju. Najviše ih je oduševila izrada vlastite igrice s raznim animacijama i izazovima. Nakon ovih radionica robotike i elektronike u planu je organizirati i radionice WordPress, kao i nastaviti s radionicama elektronike i robotike, najavila je Smokrović.


Zainteresiranost


Zadovoljstvo do sada ostvarenim ističe i Borka Kanjer, ravnateljica lokvarske OŠ Rudolfa Strohala.




– Na kraju prošle školske godine Zajednica tehničke kulture PGŽ-a ponudila nam je projekt do kojeg su došli u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Procijenili smo da je riječ o dobrom i za našu djecu vrijednom i zanimljivom projektu pa smo od početka drugog polugodišta krenuli s radionicama. Djeca su jako zainteresirana jer im je tehnologija koja se koristi tijekom ovih edukacija bliska i zanimljiva. Vjerujem da će baš ove radionice usmjeriti neke od njih za daljnje školovanje, a možda i za izbor životnog zanimanja, rekla je ravnateljica Kanjer, a zadovoljna je bila i ekipa od sedmero učenika petih i šestih razreda lokvarske osnovne škole – Karlo Babić, Niko Božić, Doris Sveticki, Andrija Bolf, Irina Čop, Frida Klobučar i Tena Tonković.