Ako ovako nastavimo...

Ljudska prehrana bi mogla podignuti globalnu temperaturu za 1 stupanj do 2100. godine

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Znanstvena studija pokazuje da većina emisija stakleničkih plinova vezanih uz ljudsku prehranu dolazi iz tri glavna izvora: meso životinja poput krava, ovaca i koza; proizvodnje mliječnih proizvoda; i uzgoja riže



U novoj studiji danas objavljenoj u akademskom časopisu Nature Climate Change tvrdi se da bi nastavak današnjih prehrambenih obrazaca odnosno prateće prehrambene industrije mogle dodati jedan stupanj globalnog zagrijavanja do 2100. godine.


Studija Sveučilišta Floride i Fonda  za obranu okoliša pokazuje da većina emisija stakleničkih plinova vezanih uz ljudsku prehranu dolazi iz tri glavna izvora: meso životinja poput krava, ovaca i koza; proizvodnje mliječnih proizvoda; i uzgoja riže. Ta tri izvora odgovorna su za najmanje 19% doprinosa prehrane u zagrijavanju planeta, a na prvom mjestu je ipak proizvodnja mesa, odnosno farme.


Zanimljivo je da ovdje nije u pitanju toliko CO2 kao staklenički plin, već metan. Problem je u tome što metan ima čak 80 puta veću „snagu“ zagrijavanja atmosfere od CO2. S druge strane, njegova trajnost i ugroza od njega je mnogo kraća, što će reći da bi „rezanje“ emisija metana polučilo brži pozitivni efekt.




Rješenja su jednostavna, ali su teško izvediva. I dok se dio može riješiti tako da se odbačena hrana ne prepušta raspadanju, već se reciklira, za onaj najveći dio problema, smanjenja broja farmi sa životinjama za prehranu ljudi, trebalo bi smanjiti potražnju pa će i farmi biti manje. No, za to bi trebalo natjerati ljude da konzumiraju manje mesa. A navike je teško mijenjati.