Impresivni rezultati

Zuckerbergova priča o “godini učinovitosti” se ostvaruje. Profit Mete u trećem kvartalu skočio dva i pol puta

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Ušteda na radnoj snazi u ovoj godini donijela je još veći skok profita. On je iznosio masivnih 11,6 milijardi dolara, preko dva i pol puta više od 4,4 milijarde dolara profita ostvarenih u trećem kvartalu 2022. godine



Čini se da rezanje troškova koje je Mark Zuckerberg poduzeo u zadnjih godinu dana donosi konkretne rezultate. Njegova Meta koja pod sobom ima Facebook, Instagram, Whatsapp i Messenger bilježi u trećem kvartalu velik skok prihoda i profita.


Pod rezanje trošlova treba čitati uglavnom otpuštanje radnika. Prije godinu dana tvrtka je zapošljavala oko 87 tisuća ljudi. Prvo je u studenom najavljeno da će otpustiti 11 tisuća zaposlenika, pa u užujku ove godine još deset, što znači da danas ima oko 66 tisuća zaposlenih.


Zuckerberg je ovu godinu nazvao „godinom učinkovitosti“ nakon godina pada prihoda i čini se da je bio u pravu. Naime, prema objavljenim poslovnim izvješćima u trećem kvartalu, Meta je ostvarila prihod od 34,15 milijardi dolara što je za gotovu milijardu više od procjena analitičara s Wall Streeta, i skok od 23 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.




Ušteda na radnoj snazi u ovoj godini donijela je još veći skok profita. On je iznosio masivnih 11,6 milijardi dolara, preko dva i pol puta više od 4,4 milijarde dolara profita ostvarenih u trećem kvartalu 2022. godine.


Ima nešto i u tome da su u ovom kvartalu globalno skočili prihodi od „digitalnih“ oglasa; Meta je tu samo dio trenda, jer su i drugi internetski divovi poput Googlea prijavili rast prihoda, ali ovako veliki skok profita ima se i zahvaliti rezanju troškova, odnosno radne snage. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, troškovi poslovanja Mete smanjeni su za 7 posto.


Treći pak važni faktor naglog skoka profita su korisnici Metinih usluga, odnosno njihov daljnji rast, preko tri milijarde ljudi svaki dan koristi neku od njenih platformi. Mark Zuckerberg je dobro pogodio i s aplikacijom Threads, stvorenom da bude izravna konkurencija X-u, bivšem Twitteru, jer je dosegla gotovo 100 milijuna korisnika.


Jedino u čemu Zuckerbergu (još) ne ide dobro je njegov projekt metaverzuma, odjeljak Reality Labs koji se bavi razvojem proizvoda vezanih uz metaverzum bilježi gubitke. No, kako stvari stoje, Zuckerberg će na tom polju (kao i u projekte vezane uz umjetnu inteligenciju), nastaviti ulagati s obzirom na njegovo uvjerenje da će metaverzum postati općeprihvaćena nova generacije digitalne povezanosti.