MWC

Završio svjetski kongres mobilne tehnologije u Barceloni: Tema događaja “Velocity”

Vladimir Mrvoš

Reuters

Reuters

Tema događaja "Velocity" oživljena je u ključnim temama o kojima se raspravlja na više platformi. To je uključivalo 5G, umjetnu inteligenciju, raspravu o pravednom dijeljenju i javnu politiku, kao i međusektorsku suradnju



Prošli tjedan u Barceloni završio je Svjetski kongres mobilne tehnologije (MWC) koji je posjetilo više od 88.500 sudionika iz 202 zemlja. Još jednom se potvrdilo da je MWC Barcelona 2023, najveći i najutjecajniji svjetski događaj “mobilnog povezivanja”. Ministarski program, organizacije GSMA koja organizira ovaj kongres, okupio je najveći broj izaslanstava ikada, čak 196 izaslanstava iz više od 150 zemalja, gotovo 70 ministara i preko 100 voditelja regulatornih tijela. Tema događaja “Velocity” oživljena je u ključnim temama o kojima se raspravlja na više platformi. To je uključivalo 5G, umjetnu inteligenciju, raspravu o pravednom dijeljenju i javnu politiku, kao i međusektorsku suradnju. GSMA je također pokrenuo inicijativu kako bi podigao svijest o jazu u korištenju, globalnom problemu o kojem se nedovoljno izvještava i koji sprječava 3,2 milijarde ljudi diljem svijeta da iskoriste prednosti pristupa digitalnim uslugama.


Uvodno izlaganje na MW s Matsom Granrydom, glavnim direktorom GSMA-e, i Joseom Mariom Alvarez-Palleteom, predsjednikom i izvršnim direktorom Telefónice, bilo je fokususirano na novu eru za industriju povezivanja i lansiranje dugo očekivanog GSMA Open Gatewaya. GSMA Open Gateway okvir je zajedničkih mrežnih aplikacija programabilnih sučelja (API) dizajniranih za pružanje univerzalnog pristupa mrežama operatora za programere. Pokrenut uz potporu 21 operatora mobilnih mreža, a ovaj potez predstavlja promjenu paradigme u načinu na koji telekomunikacijska industrija dizajnira i pruža usluge u svijetu gospodarstva API-ja. GSMA Open Gateway pomoći će razvojnim programerima i pružateljima usluga u oblaku da brže poboljšaju i implementiraju usluge na svim mrežama operatera putem jedinstvenih točaka pristupa najvećoj svjetskoj platformi za povezivanje.


Reuters


Izvršni direktor Orangea, Christel Heydemann, dao je sažetak krize koju osjećaju europski mobilni operateri, s kontradiktornim pritiscima da se suoče sa sve većim prometom, koji uglavnom potječe od velikih digitalnih igrača tipa Netflix, uz održavanje niskih cijena i smanjenje troškova. Povjerenik EU-a Thierry Breton iznio je svoju viziju budućnosti telekomunikacija i predstavio što je sljedeće u raspravi o pravednom dijeljenju u Europi. Izvršni direktor Deutsche Telekoma Timotheus Hoettges istaknuo je razlike između europskog mobilnog tržišta i njegovih globalnih pandana, uključujući stopu pokrivenosti 5G mrežom od 73 posto u usporedbi s 96 posto u SAD-u i oko 90 posto u azijsko-pacifičkom području te ustvrdio da je omogućavanje operaterima da kapitaliziraju njihova bi ulaganja donijela velike koristi u smislu digitalizacije, pa čak i za okoliš, navodeći nižu potrošnju energije 5G mreža u odnosu na ranije generacije.


Reuters




Izvršni direktor Telecoma Italia Pietro Labriola pozvao je na ublažavanje pravila nametnutih operaterima u Europi i pozvao na stvaranje jednakih uvjeta za sve s digitalnim pružateljima usluga i veću otvorenost prema konsolidaciji, istovremeno izražavajući pritužbe zbog zahtjeva industrije da se isključe naslijeđeni sustavi. GSMA i Europski internetski forum organizirali su okrugli stol koji je okupio članove Europskog parlamenta, Europske komisije, nacionalnih regulatornih tijela i predstavnike industrije kako bi ponovno procijenili napredak prema ciljevima Digitalnog desetljeća 2030. Panel su otvorili Daniel Pataki iz GSMA-e i Pilar del Castillo (zastupnica u Europskom parlamentu), a sudionici su raspravljali o tome kako ubrzati implementaciju infrastrukture povezivanja, nedostatku ulaganja i pozabavili se temom pravednog udjela. Godišnji regulatorni okrugli stol GSMA-BEREC okupio je stručnjake kako bi raspravili ključne probleme s kojima se industrija suočava u Europi. Sudionici su podijelili mišljenja o utjecaju nedavnog razvoja poput inflacije i energetske krize na sektor i implikacijama koje proizlaze iz sve većeg fokusa na europski suverenitet, što regulatori mogu učiniti za daljnje promicanje ulaganja u povezanost i kako digitalna tranzicija može doprinijeti europskim klimatskim ambicijama.