Ne ide svima dobro

Video striming servis Peacock udvostručio gubitke u 2021. godini

T.I.

Pacock je prošle godine ostvario gubitak od čak 1,7  milijardu dolara što je dvostruko više nego godinu prije. Peacock i ne može očekivati bolje rezultate trenutno jer imaju 9 milijuna pretplatnika koji zaista plaćaju pretplatu. Netflix ih ima 220 milijuna



I dok slušamo kako biznis striminga video sadržaja cvjeta, kako ima sve više ozbiljnih igrača koji se žele ugurati u ovaj lukrativni posao nakon nedodirljivog Netflixa, poput tehnološkog diva Apple i distribucijskog giganta Amazona, čini se da ipak nema mjesta za sve, čak ni u pandemiji koja je prikovala ljude za ekran više nego u normalnim vremenima.


Naime, Peacock striming servis NBC Universala koji ulazi već u treću godinu poslovanja, ponovno zbraja godišnje gubitke od kojih boli glava izvršne direktore i vlasnike.


Pacock je prošle godine ostvario gubitak od čak 1,7  milijardu dolara što je dvostruko više nego godinu prije. Peacock i ne može očekivati bolje rezultate trenutno jer imaju 9 milijuna pretplatnika koji zaista plaćaju pretplatu od 10 dolara mjesečno, uz sveukupno nešto više od 20 milijuna aktivnih računa, kad se računaju i oni koji gledaju besplatno dio otvorenog programa i imaju živaca trpjeti reklame.  Za usporedbu, Netflix je širom svijeta imao oko 220 milijuna pretplatnika u 2021. godini.




Iza Peacocka, odnosno NBCU-a stoji Comcast, moćni multinacionalni telekomunikacijski konglomerat sa sjedištem u Philadelphiji, koji ove gubitke – po svemu sudeći – ne doživljava tragično, niti misli odustati od daljnjeg ulaganja u projekt.


Naime, Peacock je prošle godine u sadržaj uložio 1,5 milijardu dolara što zvuči ambiciozno, ali je tek djelić onog što u sadržaj ulaže Netflix. Oni su na sadržaj potrošili čak 17 milijardi dolara prošle godine. U skladu s tim, čak i vrijedne i hvaljene serije i filmovi na Peacocku prolaze prilično nezapaženo u široj javnosti prije svega jer im uz niže budžete nedostaje zvučnih redateljskih i glumačkih imena. Donekle odskače serija “Dr. Death” u kojoj nastupaju nešto jača glumačka imena poput Aleca Baldwina i Christiana Slatera, ali sporadičnim atraktivnim naslovima se teško može privući šira pretplatnička publika.


Toga su svjesni i Comcastu, pa će i u narednoj godini unatoč gubicima uložiti još više u sadržaj. Kako navode u Varietyju, to će ove godine biti 3 milijarde dolara, a u Comcastu misle da će u godinama iza trošiti oko pet milijardi dolara na godišnjoj bazi.


U Comcastu se nadaju da će to biti dovoljno da 2025. godine počnu poslovati pozitivno.