Nakon ultimatuma Kongresa

S obzirom na rekordne prihode, cijena “američkog” TikToka mogla bi iznositi i astronomskih 150 milijardi dolara

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Iako iz ByteDancea, moćne kineske tehnološke kompanije, najavljuju da će se boriti protiv bilo kakve nasilne prodaje TikToka u Americi, odluka Kongresa ne ostavlja puno mogućnosti, to je ultimatum koji će izgledno završiti prodajom



TikTok je u SAD-u prošle godine ostvario prihod od astronomskih 16 milijardi dolara, daleko najviše dosad, objavio je The Financial Times. Rekordni promet dodatno bi mogao zakomplicirati ionako kompliciranu priču o američkom pritisku na popularnu kinesku aplikaciju koji je kulminirao ovotjednom odlukom većine u Donjem domu američkog Kongresa da će vlasnik ByteDance ili prodati u roku od šest mjeseci svoj američki dio TikToka Amerikancima ili će biti zabranjen u SAD, na užas oko 170 milijuna, uglavnom mlađih tamošnjih korisnika.


Naime, s ovakvim prihodom ByteDance, kojeg u Americi optužuju da je pod utjecajem Komunističke partije Kine i da TikTok osim za zabavu korisnicima, služi Kinezima za špijuniranje Amerikanaca i kao takav je ozbiljna prijetnja nacionalnoj sigurnosti, može istaknuti cijenu mnogo višu negoli se prije kalkuliralo.


Prema informacijama, gore izneseni skok u prihodima, mogao bi napumpati prodajnu cijenu „američkog“ TikToka do 150 milijardi dolara.




Iako iz ByteDancea, moćne kineske tehnološke kompanije čiji prošlogodišnji promet iznosi 120 milijardi dolara, što nije mnogo manje od Mete (odnosno Facebooka i Instagrama), najavljuju da će se boriti protiv bilo kakve nasilne prodaje TikToka u Americi, odluka Kongresa ne ostavlja puno mogućnosti, to je ultimatum koji će izgledno završiti prodajom, samo je pitanje tko u Americi može i ima interesa skupiti 150 milijardi dolara.


Pa ipak, kako javlja The Financial Times, kratka lista potencijalnih kupaca već postoji. Među njima je i ministar financija Steven Mnuchin u vrijeme vladavine Donalda Trumpa, kad je i on sam izvršnom uredbom htio zabraniti TikTok u Americi. Sam Mnuchin bogat je čovjek, no njegova imovina vrijedna 400 milijuna dolara daleko je od moguće cijene ove moguće zlatne koke. Zato sam kaže da sakuplja širi tim investitora da se uključi u utakmicu za kupnju TikToka.


Sam Trump u međuvremenu je promijenio mišljenje i sad mu TikTok više nije ugroza za nacionalnu sigurnost kao u vrijeme kad je on bio predsjednik. Kopernikanski obrat mogao bi imati dvostruku motivaciju. TikTok bi mogao biti jako predizborno oružje, ako kažete polovici populacije da ćete im oduzeti omiljenu igračku od koje mnogi i žive (navodno čak 7 milijuna malih biznisa u SAD-u ima koristi od TikToka na ovaj ili onaj način), kao što to sada govori predsjednik Joe Biden, mnogi od njih bi se mogli na izborima okrenuti kandidatu koji nema namjeru (ili je prikriva), da ukine TikTok.


Drugi je mogući razlog osobnije, da ne kažemo prizemnije naravi. Nekadašnji bliski Trumpov suradnik, koruptivnim radnjama osramoćeni Steve Bannon kaže da jedan od Trumpovih donatora milijardera sada drži dio vlasništva u TikToku. Sam Trump svoj stav objašnjava pretpostavkom da bi ukidanjem TikToka u Americi Facebook dodatno ojačao. A zna se da Trump Facebook smatra stvarnim „neprijateljem naroda“.