Rat ubrzao planove

Nakon desetljeća planiranja, Poljska kreće u gradnju prvih dviju nuklearnih elektrana

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Dužnosnici poljske i južnokorejske vlade, kao i energetskih kompanija, sastali su se u ponedjeljak u Seulu kako bi potpisali sporazume o suradnji na izgradnji druge nuklearne elektrane



Iako zapravo ne zagađuju okoliš na način da stvaraju stakleničke plinove, nuklearne elektrane otpočetka su kontroverzna stvar i nema konsenzusa među državama oko toga je li to način da se elektrane na prirodni plin, prljavi ugljen, mazut kao teški zagađivači i proizvođači stakleničkih plinova eliminiraju za svagda. Tako će Francuska i nakon 56 reaktora u funkciji graditi nove, dok će susjedna Njemačka s krajem 2022. godine umiroviti svoja zadnja tri reaktora i dovesti se u još veće energetske probleme zbog ovisnosti o ruskom plinu. Italija je još 1990. pogasila svoje nuklearne kapacitete nakon katastrofe u Černobilu, Austrija i Filipini su u potpunosti izgradili nuklearne elektrane, pa ih nikad nisu otvorili nakon havarije u Fukushimi. Belgija također ide u pravcu zatvaranja svojih sedam nuklearki, slično razmišljaju i u Španjolskoj i Švicarskoj. Ili su bar razmišljali prije rusko-ukrajinskog ratnog sukoba.


U nekim drugim zemljama vode se neke druge politike. Osim Francuske koja je druga svjetska nuklearna energetska sila nakon SAD-a, Turci su pred završetkom svoje prve nuklearke, slovenske vlasti žele graditi novi reaktor u Krškom, a ni Hrvatska koja u Krškom ima 50 posto vlasništva nema ništa protiv.


Velika Poljska je među najvećim zagađivačima atmosfere u Europi kad je u pitanju proizvodnje energije jer čak 70 posto struje proizvode u termoelektranama paljenjem ugljena i lignita. I već desetljećima planiraju gradnju nuklearnih energetskih kapaciteta.




Riješeni da se pomaknu s mjesta, poljske su vlasti krajem prošle godine odredile lokaciju prve nuklearke, na sjeveru blizu obale Baltičkog mora, da bi prošli mjesec objavili da će elektranu graditi američki Westinghouse, isti dobavljač koji je prije točno pola stoljeća izabran da gradi nuklearnu elektranu Krško, što je i dovršio 11 godina kasnije, 1983.


No, Poljaci ne staju na tome, sad ubrzano kreću u gradnju još jedne nuklearke, kako bi jednim udarcem ubila dvije muhe: smanjila ugljični otisak i postala energetski neovisnija, posebno imajući u vidu rat u Ukrajini i vjerojatno zahlađenje odnosa s Rusijom na duže vrijeme.


Naime, poljski i južnokorejski dužnosnici ovaj su tjedan potpisali prve sporazume o izgradnji nuklearne elektrane u Poljskoj.


Dužnosnici poljske i južnokorejske vlade, kao i energetskih kompanija, sastali su se u ponedjeljak u Seulu kako bi potpisali sporazume o suradnji na izgradnji druge nuklearne elektrane. Izgradit će se korejskom tehnologijom u Patnowu u jugozapadnoj Poljskoj, nekih 230 kilometara od Varšave.


Sljedeće godine bi trebao biti potpisan obvezujući ugovor.


Inače, ovim potezom i Južna Koreja se ponovno pozicionira kao veliki igrač u ovom sektoru nakon dužeg vremena. Zadnji ovakav izvozni posao potpisali su prije 13 godina s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.