Cyber kriminal

Korisnici DeFi platformi za zamjenu kriptovaluta u prevarama ostali bez 10 i pol milijardi dolara ove godine

T.I.

Ilustracija Foto: iStock

Ilustracija Foto: iStock

Koliki je skok popularnosti DeFi otkriva podatak da je početkom prošle godine na njima bilo pohranjeno kriptovaluta vrijednosti od oko 12 milijardi dolara, a sad je ta brojka dosegla 86 milijardi



Platforme decentraliziranih financija (DeFi) oblik su financiranja temeljen na blockchainu koji se ne oslanja na središnje financijske posrednike poput brokerskih kuća, mjenjačnica ili banaka u ponudi tradicionalnih financijskih instrumenata. Ukratko, omogućuju korisnicima da posuđuju i štede – obično u kriptovalutama – mimo banaka.


Podržavatelji kažu da tehnologija nudi jeftiniji i učinkovitiji pristup financijskim uslugama. S druge strane, te su platforme u brzorastućem, ali još uvijek nereguliranom području kriptovaluta plodno tlo za prevare. Koliki je njihov skok otkriva podatak da je početkom prošle godine na DeFi platformama bilo pohranjeno kriptovaluta vrijednosti od oko 12 milijardi dolara, a sad je ta brojka dosegla 86 milijardi dolara.


Analitička tvrtka Elliptic čije su polje interesa blockchainovi, danas je objavila istraživanje po kojem su korisnici DeFi platforma na globalnoj razini od prošle godine izgubili 12 milijardi dolara u kripto financijskim prevarama, od toga samo u ovoj 10 i pol milijardi.




Kako prenosi Reuters,  greške u kodovim i softverski propusti u dizajnu platformi omogućuju kriminalcima da ciljaju DeFi web-mjesta s dubokim bazenima likvidnosti koji omogućuju kriminalcima i da peru prihode stečene kriminalom, ostavljajući malo tragova. Prijevare su također česte, dodaje se u analizi Elliptica.


Glavne DeFi platforme kažu da poduzimaju različite mjere za jačanje sigurnosti, od angažiranja vanjskih tvrtki do revizije koda za ranjivosti do održavanja ključeva i lozinki potrebnih za pristup korisničkim novčanicima u sigurnim okruženjima.


Pa ipak, krađe se događaju. Najbolji je primjer DeFi platforme Poly Network s koje su hakeri „počistili“ čak 613 milijuna dolara vrijednosti kripto tokena u kolovozu. Dio je kasnije vraćen, ali tek 342 milijuna dolara vrijednosti.