Širi se svijet kripta

Investicijski fond Paradigm ulaže 2,5 milijarde dolara u razvoj kriptovaluta

P. N.

Foto: iStock

Foto: iStock

Decentralizirani financijski sustavi narasli su i drže više od 200 milijardi dolara kumulativne imovine, ali još uvijek predstavljaju tek kap u moru u odnosu na tradicionalniji financijski sustav



Tijekom proteklog desetljeća kriptovalute su postajale sve češća tema svakodnevnih razgovora, kako običnih ljudi, tako i „poslovnjaka“, no još uvijek ih posjeduje manje od deset posto svjetske populacije. U masovnom prihvaćanju svoju ulogu igraju i razni investicijski fondovi, među kojima je i Paradigm koji je objavio kako će u novu generaciju kompanija, tehnologija, ideja i protokola iz kriptosvijeta uložiti čak 2,5 milijarde američkih dolara. Ovaj su iznos ubacili u svoj novi fond koji će funkcionirati paralelno s njihovim dosadašnjim investicijskim aktivnostima.


Paradigm su pokrenuli Fred Ehrsam, suosnivač Coinbasea i Matt Huang bivši član velikog investicijskog fonda Sequoia Capital. Dvojcu je prvotni plan bio prikupiti 1,5 milijarde dolara, no interes ulagača bio je daleko veći pa su u samo mjesec dana prikupili 2,5 milijarde.


Ehrsam smatra da aplikacije vezane uz digitalne tokene imaju najbolju budućnost i najviše prostora za rast te da će najveće organizacije svijeta u dogledno vrijeme biti pogonjene tokenima, baš kao što su danas internetske kompanije pogonjene računalnim mrežama.




Misija nove runde ulaganja bit će ista kao i prije: biti jedan od prvih na tržištu i pružiti pomoć i kapital poduzetnicima i kripto-zajednici. Novac koji će biti uložen u ovom valu investicija otići će novim idejama i kompanijama u svim fazama razvoja i neće biti geografski ograničen.


“Ako ste poduzetnik na prvim linijama razvoja kripta, javite nam se” – poručuju iz Paradigma.


Inače, Paradigm je osnovan je 2018. godine, a do sada je uložio, i „oplodio“, preko 10 milijardi dolara od kojih je dobar dio vezan za tržište kriptovaluta i srodne kompanije. Pojedinačna su im ulaganja u širokom rasponu, od jednog, pa sve do preko stotinu milijuna dolara, a u investicijskom portfelju su im imena poput Coinbasea, Diema, FTX Tradinga i još gotovo 40 manje poznatih kompanija i projekata.


Decentralizirani financijski sustavi narasli su i drže više od 200 milijardi dolara kumulativne imovine, ali još uvijek predstavljaju tek kap u moru u odnosu na tradicionalniji financijski sustav. Kako kažu iz Paradigma, „putovanje tek počinje, a potencijal kriptovaluta nikada nije bio jasniji“.