Aromaterapija

Aromaterapija: Eterično ulje lavande djeluje blagotvorno na tijelo i psihu  

Šarlota Brnčić

Eterično ulje lavande / Pixabay

Eterično ulje lavande / Pixabay

Inhalacija proizvoda može djelovati antidepresivno na središnji živčani sustav, potičući potpuno opuštanje. Ulje ima protuupalna i antispazmodička svojstva, ublažava svrbež i pečenje te reumatske bolove i grčeve, pomaže uklanjanju peruti...



Eterično ulje lavande i sva esencijalna ulja općenito spadaju u najkoncentriranije prirodne lijekove. Ona predstavljaju dušu biljke i imaju sposobnost fizičkog djelovanja na koži, ali i psihološkog za um. Trenutačno preporučujemo korištenje lavandinog ulja samo izvana, ali postoje brojna nedavna istraživanja o unosu esencijalnog ulja lavande oralnim putem. Nekoliko istraživanja je potvrdilo da je esencijalno ulje lavande antibakterijsko i da obavlja antifungalnu funkciju.


Čak i samo inhalacijom proizvoda esencijalno ulje lavande može djelovati antidepresivno na središnji živčani sustav, potičući potpuno opuštanje. Nadalje, čini se da bi ulje lavande moglo djelovati antikonvulzivno i sedativno na nemirne pojedince i osobe sklone ovim vrstama krize. Ulju lavande pripisuju se i protuupalna svojstva korisna za dobrobit tijela nakon fizičkih napora. Pored toga, jedno od istraživanja utvrdilo je da je esencijalno ulje lavande također sposobno djelovati na smanjenje bola. Konačno, inhibiranjem oslobađanja histamina ovo je ulje korisno za sve koji pate od sezonskih alergija i šire.


Višestruka uporaba


Eterično ulje lavande može imati i blagotvorno djelovanje na gastrointestinalni trakt. Naime, ima antispazmodička svojstva koja ga čine posebno korisnim u slučaju poremećaja poput kolika i nadutosti. U svim tim slučajevima potrebno je uzimati ulje lavande oralno. Međutim, ono što morate učiniti je konzultirati se sa svojim liječnikom kako biste bili sigurni da je to ispravna stvar. Upravo iz svih ovih navedenih razloga, uporaba eteričnog ulja lavande je višestruka. Posebice se koristi u aromaterapiji jer udisanje nekoliko kapi eteričnog ulja lavande zagrijanih na dlanovima potiče opuštanje i učinkovit je lijek protiv nesanice i uznemirenosti. Ako stavite nekoliko kapi ulja lavande u aroma-lampu, može vam pomoći pri ublažavanju glavobolje, smanjenju živčane napetosti, stresa, nesanica, a zašto ne i kako biste otjerali loše mirise.





Primijenjeno čisto ili razrijeđeno s malo aloe gela, ulje lavande može ublažiti neugodne simptome poput svrbeža i pečenja uzrokovanih ujedima insekata. Dodavanjem nekoliko kapi esencijalnog ulja u kremu za lice koja se nanosi na područja zahvaćena aknama može pomoći poboljšavanju problema. U ovom slučaju djeluje antimikrobno na prištiće, smanjujući ih i ublažavajući crvenilo. Pokušajte pomiješati nekoliko kapi ulja lavande s malo aloe gela i umasirajte smjesu na vlasište. Osim svoje opuštajuće moći, djelotvorna će biti i protiv peruti. U normalni šampon možete dodati i nekoliko kapi ulja, a zahvaljujući antifunfalnom svojstvu, perut će postati daleka uspomena.


Protuupalna svojstva


Zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima, lavandino ulje je vrlo pogodno kao masažno ulje za ublažavanje reumatskih bolova ili bilo kakvih grčenja mišića nakon vrlo intenzivne fizičke vježbe. Možete pripremiti i pravu kupku kako bi opustili i tonirali tijelo. U kadu stavite 10 kapi esencijalnog ulja lavande, a zatim uronite u vodu na 10 minuta. Koristi će imati cijelo tijelo. Za masažu dječjeg trbuha iskoristiti staviti 1 ili 2 kapi esencijalnog ulja lavande u kombinaciji s malo ulja slatkog badema. Pokret će pogodovati izbacivanju zraka i pomoći im u slučaju crijevnih kolika.



Eterično ulje lavande većina ljudi dobro podnosi pa, ako se koristi u skladu s pravilima, ne bi smjelo izazvati neželjene efekte. Međutim, ako imate posebno osjetljivu kožu, primjena ovog ulja može izazvati neke nuspojave poput iritacija, rumenila, dermatitisa, reakcija fotoosjetljivosti i alergijskih reakcija. Ako prepoznate jedan ili više ovih simptoma, preporučljivo je odmah isprati područje vodom i prekinuti tretman. Ako se uzima oralno, esencijalno ulje lavande može uzrokovati ozbiljne nuspojave, poput mučnine i povraćanja, ali ne samo to. Ako se slučajno ne pridržavate doze koju vam je propisao liječnik, mogu se pojaviti vrlo ozbiljni simptomi poput problema s disanjem i središnjim živčanim sustavom, konvulzija, glavobolja i opstipacije. U takvoj situaciji trebate odmah kontaktirati sa svojim liječnikom ili otići u najbližu hitnu pomoć.


Francuski kemičar


 


Ako eterično ulje lavande koristite izvana, ne biste trebali osjetiti nijednu od gore navedenih nuspojava. Jedina mjera opreza je izbjegavanje upotrebe ulja na oštećenoj koži jer ako imate posjekotine ili rane, izbjegavajte ta područja. Ako dojite ili ste trudni, ne uzimajte eterično ulje lavande oralno, to se apsolutno ne preporučuje. Ako želite više informacija, obratite se svom liječniku. Ako već znate da ste netolerantni ili preosjetljivi na jednu ili više komponenti esencijalnog ulja lavande, apsolutno ga izbjegavajte koristiti. Već su stari Rimljani stavljali grozdove cvjetova lavande u termalne kupke za opuštanje uma i tijela. Pored toga, lavanda se tada već koristila kao baza za pročišćene parfeme i za pripremu dekocija i infuzija koje se koriste za ljepotu kože i kose. Lavanda je, zahvaljujući svom »svježem« mirisu, savršena za držanje u kući, posebice u ormarima i ladicama s posteljinom. Ova zdrava navika služi i za uklanjanje moljaca. Ako želite koristiti esencijalno ulje lavande, stavite nekoliko kapi na gipsani kalup, a zatim ga objesite u ormar. Svaki put kad otvorite vrata, sa zadovoljstvom ćete osjetiti njezin svježi miris.



I na kraju, mali kuriozitet koji se odnosi na francuskog kemičara Renèa Mauricea Gattefosséa. Dok je radio u svom laboratoriju, spalio je ruku i instinktivno ju umočio u eterično ulje lavande. Na taj je način otkrio da tekućina ima i ljekovita svojstva jer mu je ruka vrlo brzo zacijelila od opeklina.