Hodanje

Zaboravite na 10.000 koraka! Od ovoga je broja bitnije nešto drugo

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Brži tempo ili veći intenzitet smanjuju rizik od demencije, raka, smrtnosti

Prema novom istraživanju, nije bitan samo broj koraka koje napravite u danu, već i brzina kojom ih radite.


U gotovo 80.000 odraslih osoba s nosivim trackerima, istraživači su otkrili da su oni koji su hodali bržim tempom također pokazali znakove boljih zdravstvenih ishoda.


Dnevni cilj od 10.000 koraka postao je globalni trend posljednjih godina, no temelji se na malo dokaza i, što je još važnije, pokazalo se da je to jednostavno reklamna misao.


Zapravo, 1960-ih je japanska tvrtka koja je prodavala pedometre izvukla broj iz ničega kako bi navela ljude da kupe njihov proizvod.


Posljednjih godina znanstvenici su to pokušavali testirati kako bi vidjeli je li popularna sugestija doista opravdana.


Neka su istraživanja otkrila da nakon otprilike 6.000 koraka zdravstvene dobrobiti svakodnevnog hodanja postupno nestaju.


Druga istraživanja, s druge strane, sugeriraju da se svaki dodatni korak računa.


Sada, međutim, treba uzeti u obzir još jedan čimbenik: brzinu!


U dva nova istraživanja u kojima je sudjelovalo gotovo 78.500 sudionika, istraživači su pokazali važnost brzine.


Oni koji su redovito hodali bržim tempom ili većim intenzitetom tijekom dana pokazali su manji rizik od demencije, kao i manji rizik od smrtnosti od svih uzroka, raka i kardiovaskularnih bolesti od onih koji su hodali sporije.


Istraživači su također otkrili da je optimalan broj intenziteta u njihovoj skupini sudionika u prosjeku 112 koraka u minuti tijekom 30 minuta (ne nužno uzastopnih) dnevno.


Nalazi dolaze iz dvaju istraživanja, od kojih se svako temelji na odraslim sudionicima, u dobi od 40 do 79 godina, no jedno se fokusiralo na rak i kardiovaskularne bolesti , dok je drugo bilo usmjereno na demenciju. Sedam godina kasnije te su skupine ponovno provjerene.


Rezultati oba rada pokazuju da što više koraka osoba napravi u danu, to je bolje za njezino zdravlje.


Čini se da ne postoji minimalni broj koraka koje osoba mora poduzeti ili minimalni tempo koji se mora slijediti da bi se ostvarile te prednosti.


Za svakih 2.000 koraka, autori su otkrili smanjeni rizik od prerane smrti, koji doseže do 11%.


U istraživanju o demenciji, optimalna dnevna doza hodanja bila je otprilike 9.800 koraka. Činilo se da je na ovom pragu rizik od demencije prepolovljen.


Spori hodač također može imati iste prednosti, ali oni koji hodaju brže mogu imati više zdravstvenih prednosti, kažu istraživači.