Tisuću svojstava

Koje su prednosti konzumiranja limete? Bogata vitaminom C, antioksidansima i još mnogo toga

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Citrusno voće svijetlozelene kore i cvjetnog mirisa

Porijeklom iz tropskih krajeva, izgleda kiselo, okrugla je i svijetlozelena, a može pomoći u jačanju imunološkog sustava, smanjiti mogućnost srčanih bolesti, spriječiti bubrežne kamence, pospješiti apsorpciju željeza i poboljšati zdravlje kože.


Limeta je, naime, bogata aktivnim spojevima uključujući flavonoide, limonoide, kempferol, kvercetin i askorbinsku kiselinu.


Nadalje, vitaminom C, nutrijentom koji može pomoći u jačanju vašeg imunološkog sustava.


Osim vitamina C, limeta je izvrstan izvor antioksidansa koji pomažu u jačanju imunološkog sustava braneći stanice od oštećenja slobodnih radikala.


Također, limeta ima nekoliko svojstava koja mogu biti korisna za zdravlje kože.


Najvažnije je ono da su bogate vitaminom C, potrebnim za stvaranje kolagena, proteina koji održava kožu čvrstom i gipkom.


Jedna limeta srednje veličine (67 grama) osigurava više od 20% vaših dnevnih potreba za ovom hranjivom tvari.


Na primjer, jedno istraživanje na više od 4.000 žena otkrilo je da su one koje su jele najviše vitamina C imale manji rizik od bora i suhe kože kako stare.


Citrusno voće, poput limete, sa visokim udjelom limunske kiseline, može spriječiti bubrežne kamence povećanjem razine citrata i vezivanjem minerala koji stvaraju kamence u urinu.


Jedno je istraživanje pokazalo da su ljudi koji su jeli najviše agruma imali značajno manji rizik od bubrežnih kamenaca.


Valja istaknuti i kako hrana bogata vitaminom C, poput limete, može spriječiti anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza poboljšavajući njegovu apsorpciju iz hrane biljnog podrijetla.


Moguće nuspojave


Limete su općenito sigurne za konzumiranje s malo ili bez ikakvih nuspojava.


Međutim, ako ste alergični na agrume, najbolje ih je izbjegavati jer mogu uzrokovati simptome alergije na hranu, kao što su otekline, osip i otežano disanje.


Također mogu uzrokovati refluks kiseline ili druge probavne simptome, poput žgaravice, mučnine, povraćanja i poteškoća s gutanjem.


Limeta je vrlo kisela i treba je uživati ​​u umjerenim količinama. Konzumiranje puno limete može povećati rizik od karijesa, jer kiselina može izjesti zubnu caklinu.


U nekim slučajevima, nanošenje limete izravno na kožu može je učiniti osjetljivijom na ultraljubičaste (UV) zrake sunca, što može dovesti do upale.