Opasnost

Nacionalno istraživanje: Pola maloljetnika doživjelo uznemiravanje na netu

Ingrid Šestan Kučić

Oko 5 posto izjavilo kako je barem jednom namjerno slalo viruse elektroničkom poštom



ZAGREB  Čak 52 posto djece do 19 godina doživjelo je uznemiravanje na internetu, no istovremeno njih 55 posto priznaje da je internet koristilo za uznemiravanje drugih – podaci su to dobiveni istraživanjem u okviru projekta »Safer Internet Centre Croatia – Making internet a good and safe place« kojeg je financirala Europska unija. Istraživanje je obuhvatilo oko 7 tisuća sudionika i provedeno je krajem 2015. godine u osnovnim i srednjim školama u 22 hrvatska grada, a do sada su obrađeni podaci o ukupno 2.250 sudionika, djece i mladih u dobi od 11 do 19 godina, iz 34 škole u Hrvatskoj te su jučer predstavljeni.


Istraživanje o korištenju ICT-a pokazalo je da 67 posto mladih u Hrvatskoj ima stalan pristup internetu kao i da 75 posto pristupa internetu putem mobitela. Mladi u prosjeku na internetu provode dva sata dnevno, dok vikendom osnovci provode 3, a srednjoškolci do 5 sati dnevno. U okviru istraživanja učenici su odgovarali i na pitanja o uznemiravanju na internetu. Tako 12 posto učenika navodi da je bar jednom doživjelo da netko podijeli njihovu video snimku, a da ih nije zamolio za dopuštenje, dok 52 posto navode da su bar jednom doživjeli da ih drugi ogovaraju na internetu. Očekivano, manje ispitanika priznaje svoje sudjelovanje u uznemiravanju drugih putem interneta, a 5 posto je izjavilo kako je barem jednom namjerno slalo viruse elektroničkom poštom. Pola ispitanika navodi kako u zadnjih godinu dana nije doživjela neugodna iskustva na internetu, a 10 posto navodi da u takvim situacijama ne traži pomoć, dok se 20 posto za pomoć se obraća roditeljima, 34 posto prijateljima, 10 posto dečku ili djevojci. Svega se 2 posto ispitanika izjasnilo da je pomoć tražilo od djelatnika škole, iz čega je vidljivo da je nedostatno povjerenje djece i mladih u roditelje, a osobito djelatnike škole.


Povod objavljivanju preliminarnih rezultata je međunarodni Dana sigurnijeg interneta koji se obilježava u utorak 9. veljače. Organizator projekta Dan sigurnijeg interneta, Centar za nestalu i zlostavljanju djecu uz potporu Europske Komisije te domaćih partnera Microsoft Hrvatska i Vipnet na taj će dan organizirati predavanje uživo i putem Skype-a na temu sigurnosti i pametnog korištenja interneta, a sve s ciljem educiranja mladih o odgovornijoj upotrebi tehnologije.