Tržišno natjecanje

Apple s izdavačima tajno dogovarao cijene e-knjiga

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Iz američkog ministarstva pravosuđa su objavili da su u tajnom dogovaranju cijena među ostalima sudjelovali izdavači Hachette, HarperCollins, Penguin i Simon&Schuster. Također, navode i da je takva shema rezultirala rastom cijena elektroničkih knjiga u nekim slučajevima s 9,99 na čak 14,99 dolara



Američki prizivni sud donio je presudu da je tehnološki div Apple u tajnosti s nekoliko izdavača dogovarao cijene elektroničkih knjiga, izvijestili su u utorak iz tog suda.


Sa dva glasa za i jednim protiv, prizivni je sud presudio daje Apple prekršio propise o slobodnom tržišnom natjecanju ulaskom na tržište e-knjiga na kojem je tada dominantu poziciju imao Amazon. Sutkinja Debra Ann Livingston kazala je da je dogovaranjem cijena “Apple pronašao lagani put za otvaranje svog iBookstorea”.


“Znamo da nismo ništa pogrešno učinili 2010. godine i razmatramo naše sljedeće korake”, komentirali su uz Applea takvu odluku suda, poručivši da se u ovome slučaju radi o načelima i vrijednostima.




Iz američkog ministarstva pravosuđa su objavili da su u tajnom dogovaranju cijena među ostalima sudjelovali izdavači Hachette, HarperCollins, Penguin i Simon&Schuster. Također, navode i da je takva shema rezultirala rastom cijena elektroničkih knjiga u nekim slučajevima s 9,99 na čak 14,99 dolara.


U izdvojenom mišljenju sudac Dennis Jacobs kaže pak da bi poništio presudu sutkinje Denise Cote iz 2013. godine, a među razlozima navodi kako je postupanje Applea bilo pro-natjecateljski time što se usmjerio protiv “monopolista” Amazona, koji je kontrolirao 90 posto toga tržišta.


Presuda se nadovezuje se presudu okružnog suda iz 2013. godine u kojoj je sutkinja Cote bila utvrdila da je Apple imao središnju ulogu u tajnom dogovaranju cijena s izdavačima kako bi uklonio konkurentske malotrgovce i podigao cijena elektroničkih knjiga.


Ministarstvo pravosuđa i 33 države i područja u početku su bili podigli tužbu protiv Applea i pet izdavača. Svi izdavači složili su se i potpisali da će poštovati naložene mjere kojima se zabranjuje ograničavanje malotrgovcima elektroničkim knjigama da utvrđuju cijene.


Presuda prizivnog suda prisilit će Applea da potrošačima plati 450 milijuna dolara, u sklopu nagodbe iz 2014. s 33 državnih tužitelja i odvjetnika skupine potrošača koji su podnijeli zajedničku tužbu, osim ako se kompanija ne odluči na daljnju žalbu i pobijedi na sudu.