Tržište nekretnina

Najtraženiji dvosobni stanovi veličine oko 60-ak kvadrata, veliki plus – dobar raspored prostorija

P. N.

Snimio Damir ŠKOMRLJ

Snimio Damir ŠKOMRLJ

Kada je riječ o nekretninama koje se koriste u turističke svrhe, trenutni su „hit“ manji stanovi u starim gradskim jezgrama koji se stavljaju u pogon za kratkoročni najam, a osim na obali, traženi su i u Zagrebu



U segmentu nekretnina za stanovanje najtraženiji su dvosobni i trosobni stanovi s površinama oko 50-60 metara kvadratnih, pokazuju podaci portala Crozilla.com. 


Kada je riječ o nekretninama koje se koriste u turističke svrhe, trenutni su „hit“ manji stanovi u starim gradskim jezgrama koji se stavljaju u pogon za kratkoročni najam, a osim na obali, traženi su i u Zagrebu.


Cijene nekretnina na Jadranu kreću se proporcionalno s blizinom mora: cijena je veća što je nekretnina bliža obali, a i sam pogled na more može podići cijenu. Velika potražnja vlada upravo za dobrim ponudama kao što su kuće uz more. Ekskluzivne nekretnine poput kvalitetnih kuća u prvom redu uz more vrlo su tražene, no upravo takvih nedostaje, stoga se vrlo lako prodaju bez obzira na visoku cijenu.




Stanovi koji su tijekom travnja prodani imali su oglašavane cijene između 500-2292 eura po metru kvadratnom, a prosječna tražena cijena iznosila im je 1293 eura. Prodavali su se stanovi s površinama od 20 do 160 metara kvadratnih, no najčešće oni od oko 60 „kvadrata“. Stanovi s dobrim rasporedom prostorija uvijek su traženi, a tijekom travnja prodano je najviše dvosobnih i trosobnih stanova – pretežno se radilo o onima na moru.


Tražene kuće na moru


Kada je riječ o kućama, istraživanje je pokazalo kako se najviše prodanih nalazi u gradovima na moru. Prodavale su se kuće površina između 85 i 300 „kvadrata“, najviše one od oko 155 metara kvadratnih.


Podaci oglasnika Crozilla.com pokazali su kako su tijekom travnja prodane kuće s oglašavanim cijenama između 29.000 i 1.400.000 eura, najčešće one s cijenom od oko 200.000 eura. No, valja imati na umu kako oglašavana cijena najčešće nije ona po kojoj se nekretnina na koncu i proda, već se gotovo uvijek dodatno spušta.


Stranci se raspituju o kupnji 


„Na području Like i Ličko-senjske županije najviše se trguje manjim kućama, stanovima, apartmanima i obiteljskim gospodarstvima (kuća, staja, vrt, voćnjak, oranice). Najveća je potražnja za kućama s više zemlje. Bilježimo i značajan broj mladih obitelji koji iz velikih gradova idu u manje gradove poput Otočca, Gospića, Brinja, Lovinca…“, rekao je Ivan Bižanović, prokurist agencije Lika nekretnine d.o.o.


„Moglo bi se reći da se tržište nekretnina probudilo bez obzira na najavu uvođena poreza na nekretnine, a svakim danom interes za kupnju je veći.“  Bižanović  dodaje kako je problem ponuda koja je vrlo mala, kao i neuredno vlasništvo nekretnina, pa se one s urednom dokumentacijom brzo prodaju.


 „U zadnje vrijeme imamo potražnje za vjetroelektranama koje u su radu i slobodnim poljima s urednom dokumentacijom. Stranac je voljan i skuplje platiti samo da ne čeka nekoliko godina da riješi dokumentaciju i da počne raditi.“


Poznato je da velik broj stranaca kupuje nekretnine na području Hrvatske, najčešće u onim mjestima u kojima ljetuju. Statistike su pokazale kako su se stranci tijekom prošle godine, za naše nekretnine najviše raspitivali tijekom mjeseca lipnja. To je, naime, bio mjesec u kojem su Nijemci, Austrijanci i Švicarci putem portala iz grupacije Immowelt poslali najveći broj upita. Ponovi li se takva situacija i ove godine, možemo očekivati da je razdoblje pojačane prodaje nekretnina tek pred nama.