Istraživanje Eurostata

Kvaliteta stanovanja: Britanci i Hrvati najčešće žive u kućama, svaki drugi Nijemac je podstanar

Branko Podgornik

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

U Njemačkoj su najamnine razmjerno niske jer država ograničava njihov rast. U Hrvatskoj su  cijene  nekretnina  kolebljive, a najamnine nisu regulirane



Oko 60 posto stanovnika EU stanuje u kućama, a njih 70 posto vlasnici su kuće ili stana u kojem žive. Građani Hrvatske znatno nadilaze oba prosjeka. Čak 80,8 posto njih živi u kućama, čime su se svrstali na drugo mjesto u Uniji iza Ujedinjene Kraljevine (84,7 posto), otkrili su jučerašnji podaci Eurostata. Na drugoj strani ljestvice nalazi se Španjolska, gdje dvije trećine građana živi u stanovima (66,5 posto), a slijede je Letonija (65,1), Litva (58,4) i Grčka (56,9 posto).


Najviši postotak građana koji žive u vlastitim kućama i stanovima imaju bivše komunističke države, oko 90 posto. Prednjače Rumunjska (96,1 posto),  Slovačka (90,3) i Litva (89, dok je Hrvatska na četvrtom mjestu s 89,7 posto, ispred Mađarske (89,1). Najviše podstanara ima Njemačka, gdje samo 52,5 posto građana živi u vlastitu prostoru. Slijede je Austrija, u kojoj 57,2 posto građana živi u vlastitoj kući ili stanu, Danska (63,3), UK (64,8) i Francuska (65,1 posto), kaže Eurostat.


To što svaki drugi Nijemac živi u iznajmljenom prostoru dio je tradicije, jer je ponuda stanova u toj zemlji velika. Cijene stanova desetljećima su razmjerno stabilne, a najamnine su razmjerno niske, jer država ograničava njihov rast. U Hrvatskoj i većini zemalja cijene na tržištu nekretnina jaku su kolebljive, a najamnine nisu regulirane.Kvaliteta stanovanja, međutim, najviša je u zapadnoj Europi, a najniža na istoku. Čak 52,3 posto Rumunja ima premale kuće ili stanove. To se odnosi i na 44,6 posto građana Mađarske, Poljske (44,2) i Bugarske (43,3), kao i na 42,1 posto njih u Hrvatskoj. U Sloveniji samo 14,8 posto građana ima premalo stambenog prostora. Zakinutih za prostor najmanje ima u Belgiji (2 posto) te na Cipru, u Nizozemskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Finskoj, Francuskoj, UK i Danskoj, gdje njihov broj kreće od 2 do 8 posto.