Potrebne prijave za sudjelovanje

Ministarsvo otvorilo javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Obiteljskog zakona

Hina

Javno izlaganje o novom zakonskom nacrtu održat će se 30. travnja u Ministarstvu socijalne politike i mladih, a prijava za sudjelovanje moguća je isključivo putem elektroničke pošte na adresu [email protected]



Nakon savjetovanja o procjeni učinaka propisa na prijedlog novog Obiteljskog zakona, provedenog od 10. veljače do 12. ožujka, Ministarstvo socijalne politike i mladih izradilo je Nacrt prijedloga Obiteljskog zakona i otvorilo savjetovanje sa zainteresiranom javnošću.


Javno izlaganje o novom zakonskom nacrtu održat će se 30. travnja u Ministarstvu socijalne politike i mladih, a prijava za sudjelovanje moguća je isključivo putem elektroničke pošte na adresu [email protected].


Iz Ministarstva poručuju da je broj prijava za sudjelovanje ograničen. Zaprimat će se do ispunjenja kvote sudionika sukladno vremenu primitka prijave nakon čega će putem elektroničke pošte svim zainteresiranima biti dostavljena povratna obavijest o potvrdi sudjelovanja.




Ulazak na javno izlaganje neće biti moguć bez potvrđene prijave, stoji u informaciji koju je Ministarstvo objavilo na web stranici.


Ministarstvo je objavilo i opsežno Izvješće o dosada provedenom savjetovanju, odnosno pristiglim primjedbama, prijedlozima i odgovorima na njih, iz kojeg se vidi da je velika većina primjedaba i prijedloga odbačena.


Tako su odbačene i sve primjedbe i prijedlozi Petra Marija Radelja, koji je naveo da Ministarstvo ponovno nije objavilo sastav stručnoga savjeta, radne skupine ili stručnoga povjerenstva koje je sastavilo šest isprava priloženih objavi o savjetovanju od 10. veljače 2015.


Radelj podsjeća da je aktualna Vlada Uredbom iz 2012. odredila da treba objavljivati imena sudionika izrade propisa te da je ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić osobno prekršila taj propis za koji je glasovala.


Stoga je predložio da se javna rasprava o Nacrtu obiteljskoga zakona obustavi, a savjetovanje o tezama (Prijedlogu iskaza procjene učinaka propisa) produlji ili ponovno otvori na novih 30 dana kako bi se moglo krenuti iz početka.


Ministarstvo pak odgovara da je u cijelosti ispoštovana procedura o provedenom savjetovanju i da se zainteresirana javnost imala priliku očitovati o Nacrtu prijedloga Iskaza i pripadajućim tezama, te da Ministarstvo ni na koji način nije prejudiciralo rezultat rasprave.


Radi cijelog niza prigovora i prijedloga za ocjenom ustavnosti koje su podnijeli udruge i pojedinci Ustavni sud je u siječnju ove godine suspendirao i do daljnjega stavio van uporabe Obiteljski zakon koji je na snazi bio od 1. rujna 2014.


U obrazloženju odluke Ustavni sud je naveo da je riječ o osjetljivim pravnim područjima društvene, obiteljske i individualne važnosti, pa suspenzija Obiteljskog zakona znači i pravodobnu zaštitu građana.