78. obljetnica

U Rijeci obilježen Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom: ‘Vjerujemo da ovdje više neće biti ratova’

Filip Brnelić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Čelnik riječke UABA-e Vojko Obersnel istaknuo je kako je uzrečica o povijesti kao učiteljici života ili netočna ili su njeni učenici slabi, s obzirom da se ona stalno ponavlja



RIJEKA – Na Spomeniku oslobođenja na Delti obilježeni su Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom te Dan Europe. U spomen i čast antifašističkih boraca i smrtno stradalih u Drugom svjetskom ratu vijence su položili predstavnici riječkih i županijskih antifašističkih udruga, predstavnici Grada Rijeke na čelu s gradonačelnikom Markom Filipovićem i predsjednicom Gradskog vijeća Anom Trošelj, Primorsko-goranske županije predvođeni zamjenikom župana Petrom Mamulom, predstavnici Policijske uprave primorsko-goranske i drugi, dok je svečanost uveličala Gradska glazba Trsat.



– Ovo je jedan od najznačajnijih datuma u novijoj povijesti Europe, a pogotovo za nas u Rijeci, jer je 9. svibnja 1945. označen konačan kraj Drugog svjetskog rata, najgoreg rata u povijesti čovječanstva s gotovo 60 milijuna stradalih vojnika i civila. Zbog ove Savezničke pobjede na kojoj počiva današnja Europa, Rijeka i drugi krajevi vraćeni su matici domovini, a u toj je pobjedi vrlo značajnu ulogu odigrali i naša Narodnooslobodilačka vojska i partizani na čelu s maršalom Titom koji su velikim dijelom oslobodili sami sebe. Vjerujem da ovdje više neće biti ratova, mi antifašisti i drugi ljudi zdravog razuma zalažemo se i zalagat ćemo se da ratova više nikad ne bude, da živimo u slobodi, miru i dostojanstvu, rekao je predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista PGŽ Dinko Tamarut, dok je čelnik riječke UABA-e Vojko Obersnel istaknuo kako je uzrečica o povijesti kao učiteljici života ili netočna ili su njeni učenici slabi, s obzirom da se ona stalno ponavlja čemu svjedoče sadašnja događanja i u Ukrajini i u drugim žarištima diljem svijeta.





Dan pobjede nad fašizmom i nacizmom obilježava se povodom kapitulacije nacističke njemačke u ranim satima 9. svibnja 1945. godine, a Dan Europe kao sjećanje na Schumanovu deklaraciju iz 1950. godine kojom su stvoreni uvjeti za europsku integraciju i udaren temelj za formiranje tadašnje Europske zajednice za ugljen i čelik, preteču Europske unije.