Ronilački autoritet

U Senju predstavljena knjiga “Potonulo blago Jadrana” Danijela Frke

Dorotea Prpić

Knjiga sadrži priče o potonulim brodovima u 19. i 20. stoljeću na Jadranu, na 600 stranica, s 75 podmorskih lokaliteta i velikim brojem fotografija potonulih brodova



U organizaciji Gradskog muzeja Senj, a u okviru programa proslave Dana Grada Senja u senjskom Domu kulture predstavljena je knjiga „Potonulo blago Jadrana“ autora Danijela Frke, jednog od najvećih ronilačkih autoriteta, stručnjaka za novovjeke olupine, nagrađivani pomorski fotograf, povjesničar i česti sudionik znanstvenih ekspedicija.


Knjiga sadrži priče o potonulim brodovima u 19. i 20. stoljeću na Jadranu, na 600 stranica, s 75 podmorskih lokaliteta i velikim brojem fotografija potonulih brodova.


Kako je uvodno pozdravljajući prisutne rekao predsjednik Upravnog vijeća Gradskog muzeja Senj Mislav Bilović u knjizi se autor bavi iznimno zanimljivom temom, a Senjane posebno interesira dio knjige koji govori o olupini talijanskog parobroda Regolo kojeg je orkanska bura 1956.g.otrgala sa veza u senjskoj luci i potopila ga s cijelom posadom usred Velebitskog kanala.





O autoru i knjizi govorio je direktor nakladnika, izdavačke kuće VAL, i urednik Dragan Ogurlić,govorio je o nastajanju knjige, a ovu, svoju treću po redu knjigu, publici je predstavio sam autor.


Knjiga na 590 stranica opisuje i ilustrira ukupno 75 zarona na najvažnije olupine s dna Jadrana, od Savudrije do Prevlake, a podijeljena je na poglavlja po geografskoj lokaciji olupina. Svaka olupina predstavljena je uvodnom ilustracijom ili fotografijom na dvije stranice s osnovnim podacima i korisnim informacijama vezanim za ronjenje.


Slijedi tekst s fotografijama kroz koje je prikazana njena povijest, način kako je dospjela na morsko dno te njeno današnje stanje.


Težište knjige je na novovjekim olupinama i potonulim borbenim zrakoplovima te pokojim antičkim nalazištem.



„Oduvijek sam smatrao da podmorje Jadrana s potonulim olupinama predstavlja jedinstven hrvatski podmorski muzej. Zato je namjena ove knjige da bude vodičem kroz jedan dio tog hrvatskog podmorskog muzeja, da kod Vas probudi osjećaj ponosa na bogatu povijesnu i kulturnu baštinu koju imamo u podmorju našeg Jadrana, ali iznad svega, da upozori na potrebu čuvanja i kvalitetnog vrednovanja tog podmorskog blaga.


“Potonulo blago Jadrana” je mali, ali konkretan prilog osnaženju hrvatske pomorske orijentacije, koji otvara vrata domaćim i stranim turistima – roniocima, posjetiteljima hrvatskog podmorskog muzeja, kako bi uživo mogli razgledati to naše blago.


No za razliku od klasičnih muzeja u kojima su eksponati zaštićeni staklenim vitrinama pa nikome ne pada na pamet da iz njih nešto otuđi, u podmorskom muzeju razni suveniri su nadohvat ruke, pa je na savjesti voditelja ronjenja kao i svakog posjetitelja da se njihova posjeta ograniči isključivo na razgledavanje, fotografiranje i snimanje.


Jačanje kolektivne svijesti o potrebi očuvanja naše podmorske baštine treba biti zadatak svakog ronioca koji posjećuje olupine.“, rekao je među ostalim autor.



Kako stoji u predgovoru knjige more uzima brodove, pretvara ih u olupine, ali ih ne usmrćuje. Morske dubine čuvaju ih od najstrašnije smrti u rezalištu ili najtužnije, propadanja na suhim dokovima gdje zauvijek nestaju.


Nepomični na dnu mora brodovi i dalje plove u vremenu koje je davno stalo. Pričaju nam priču o jednom vremenu, o sudbinama svojih kapetana i mornara …
Predstavljanje knjige pratila je i prigodna izložba olupina brodova iz senjskog akvatorija.