Press kolegij

Sve odgojno-obrazovne ustanove kojima je osnivač PGŽ poslovale u plusu

Barbara Čalušić

Foto PGŽ

Foto PGŽ

Osnovne škole su završile godinu s 174 tisuće eura u plusu, srednje 669.380 eura u plusu, a učenički domovi s 245.849 eura



Svih 66 odgojno-obrazovnih ustanova čiji je osnivač Primorsko-goranska županija, a to su 32 osnovne škole, 30 srednjih škola i četiri učenička doma u protekloj su godini poslovale s dobiti.


Kako je danas na redovnom susretu s novinarima pojasnila pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin, osnovne škole su završile godinu s 174 tisuće eura u plusu, srednje 669.380 eura u plusu, a učenički domovi s 245.849 eura.


– Možemo biti izrazito zadovoljni. Srednje škole imaju velik plus u poslovanju zbog vlastitih prihoda, a učenički domovi najviše zbog učeničkog doma Lovran koji je ljeti registriran kao hostel, rekla je Stilin najavivši i javnu nabavu za radove i opremanje područne škole Dobrinj koje je u tijek. Projektantska cijena je 1,3 milijuna eura, a PGŽ i Općina Dobrinj dijelit će iznos u istom omjeru.


Novčane nagrade za kulturu




Županov kolegij donio je odluku o dodjeli novčanih nagrada za unaprjeđenje kvalitete kulturnog stvaralaštva u 2023. godini ukupne vrijednosti 20.700 eura. Sredstva se dodjeluju se za iznimna postignuća na državnoj razini i međunarodnim natjecanjima.


Na državnoj razini dodijeljeno je ukupno 16.200 eura i to: pjevačkom zboru mladih Josip Kaplan, Gradskom kazalištu lutaka za predstavu Mrljek i Brljek te uspješnim pojedincima Davidu Petroviću, Ivanu Popeskiću, Ivanu Pešutu, Eni Jurišić i Deniju Šestiću. Dodijeljeno je i 4.500 eura za uspjehe na međunarodnoj razini i to Plesnoj grupi Flame te Ani Vivoda.


Natječaj za lovce i male poduzetnike


Dožupanica Marina Medarić istaknula je kako se udruge iz područja lovstva mogu prijaviti na natječaj koji je otvoren do kraja svibnja a ukupna vrijednost natječaja je 91.000 eura. Udrugama će biti dodijeljeno od tisuću dio 8.000 eura, a prijaviti se mogu koncesionari te lovački savez.


Kako je kazala na javnom savjetovanju o programu dodjele potpora malim poduzetnicima PGŽ-a izdvojena su područja gdje će se dodjeljivati potpore male vrijednosti, malim poduzetnicima i obrtnicima.


Javno savjetovanje rezultiralo je s osam mjera koje će se poticati među kojima su sufinanciranje troškova opreme, poticanje energetske učinkovitosti, novoosnovane tvrtke, zapošljavanje žena i sufinanciranje pripreme projekata za EU natječaje. Potpore će se dodjeljivati u obliku bespovratnih sredstva, a iznos potpora će naknadno biti utvrđen.


Odvodnja na Krku


Medarić je dodala kako Županijska lučka uprava Krk dobila suglasnost za radove na odvodnji i zbrinjavanju otpadnih voda na istezalištu u Krku.


– Inicijativa je da se u svim našim lukama na takvim mjestima ugrade pročišćivači otpadnih voda, a za ŽLU Krk je predviđeno 150.000 eura. Radovi će krenuti u rujnu, kada završi turistička sezona, rekla je Medarić.


Uređenje Doma zdravlja u Loparu


PGŽ je podnijela prijavu Ministarstvu regionalnog razvija za sufinanciranje uređenja zgrade Doma zdravlja u Loparu. Prijavljeno je 130.000 eura, no zbog velikog broja prijava dodijeljeno je 58.500 eura dok je ukupna vrijednost radova 174.000 radova te će PGŽ sufinancirati ostatak obnove.


Prvi radiološki kongres


Ravnateljica Doma zdravlja PGŽ-a Emina Grgurević Dujmić najavila je prvi radiološki kongres suvremenog oslikavanja dojki koji će biti održan na Fakultetu zdravstvenih studija od 9. do 11. svibnja.


– U posljednjem desetljeću došlo je do velikog napretka u području oslikavanja dojki, međutim unatoč velikom tehnološkom napretku i dalje se suočavamo s poteškoćama u svakodnevnom radu svih nas koji radimo u dijagnostici raka dojke počevši od nedostatka aparature i potrebe za daljnjim usavršavanjima.


Ovaj se kongres upravo zbog toga temelji na potrebi za dodatnom edukacijom među stručnjacima koji se bave dijagnostikom i liječe rak dojke.


U Hrvatskoj je 2006. godine krenuo nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke, a naša je županija imala prvi pilot projekt 2004. godine u cijeloj jugoistočnoj Europi zahvaljujući svesrdnoj podršci PGŽ-a. Zlatni standard ranog otkrivanja i dalje je mamografija, no mi ćemo na kongresu pokazati i nove metode sve s ciljem što bolje i ranije dijagnostike te bolesti čija je incidencija i dalje vrlo visoka.


Ipak, već devetu godinu zaredom u Hrvatskoj je smrtnost od raka dojke u padu što je definitivno zasluga provođenja programa ranog otkrivanja raka dojke, poručila je Grgurević Dujmić ističući kako u organizaciji kongresa sudjeluju Dom zdravlja PGŽ-a i KBC Rijeka te Fakultet zdravstvenih studija i Medicinski fakultet u Rijeci.