Obišli smo punktove

Mnogi u Rijeci se već odlučili radije cijepiti, nego stalno raditi testove: ‘Nemam živaca stalno čekati u redu na testiranje’

Barbara Čalušić, Sanja Gašpert

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Najdulji red bio je ispred Doma zdravlja na Zametu, gužva je bila i na Mlaki, dok se u Kampusu na Trsatu nije čekalo dugo



RIJEKA – Zbog odluke o obaveznom testiranju zaposlenika u državnim i javnim službama koji nisu cijepljeni, niti imaju potvrdu o preboljenju bolesti bez čega danas neće moći pristupiti svojem radnom mjestu, jučer je u Primorsko-goranskoj županiji otvoreno 25 punktova za brzo antigensko testiranje. To je daleko manje od najavljenih petstotinjak, koliko ih je na svojem popisu od čak 6.500 testnih mjesta u Hrvatskoj u petak najavio Nacionalni stožer civilne zaštite.


– Informacija Nacionalnog stožera civilne zaštite glasi da je oko 500 od 6.500 testnih punktova na državnom popisu iz PGŽ-a, no moramo reći da trenutno jedini koji obavljaju testiranje su naš Dom zdravlja, Nastavni zavod za javno zdravstvo i naše specijalne bolnice. Izvan Rijeke imamo 20 punktova koji obavljaju testiranje te pet u Rijeci, a tu su još Medico u Rijeci i ustanova Smile u Opatiji iz privatnog sektora koje također provode testiranje. Ljekarne još nisu definirale koje će moći testirati građane jer neke nemaju ni prostorne uvjete, ni kadrovske mogućnosti, izjavio je jučer Goran Petrc, pročelnik Ureda Primorsko-goranske županije.


Plaća poslodavac


Prema njegovim riječima, jučer ujutro testiranja su se na izdvojenim punktovima, od kojih u Rijeci djeluju punktovi na Kampusu, Zavodu na Mlaki, makrocentrima na Zametu i Vežici te Zavodu za hitnu medicinu u Čandekovoj, odvijala bez većih poteškoća.


Foto galerija: Redovi za testiranje u Rijeci Foto: Mateo Levak




– Kad je riječ o testiranju na Mlaki, gdje su se i dosad znale događati gužve, u dogovoru s Gradom Rijekom angažirani su prometni redari koji građane preusmjeravaju prema Zametu i Kampusu, a u tom redu od 8 do 14 sati na Mlaki na testiranje mogu čekati samo oni koji dolaze s uputnicom liječnika, odnosno imaju medicinsku indikaciju za testiranje, a tek poslije 14 sati na red dolaze oni koji se testiraju zbog potrebe posla, rekao je Petrc, ističući kako je obaveza poslodavca testiranim zaposlenicima refundirati trošak testiranja. Poslodavac također može organizirati testiranje preko neke od ustanova koja se time bavi, a trošak testa Ministarstvo zdravstva jučer je definiralo na 50 kuna. U slučaju da poslodavac nije organizirao testiranje za svoje zaposlenike, oni ovaj iznos plaćaju na licu mjesta i odlaze s tim računom poslodavcu kako bi refundirali trošak.


Foto Mateo Levak


Svi zaposleni u državnim i javnim službama jučer su imali mogućnost pravovremenog testiranja zahvaljujući u prvom redu dobroj organizaciji županijskih zdravstvenih ustanova. Ljekarne, primjerice, iako su navedene na popisu Nacionalnog stožera civilne zaštite, još uvijek ne testiraju građane brzim antigenskim testovima, čak ni one koje imaju prostorne i kadrovske uvjete. Jedan od razloga je što ljekarnici još nisu prošli edukaciju za brzo antigensko testiranje, a tu je još i niz drugih nepoznanica poput zbrinjavanja biološkog otpada koji nastaje testiranjem.


Zbrojili dva i dva


U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a vjeruju da bi sutra, kad će se svi zaposleni bez potvrda morati ponovo testirati, mogli imati preciznije brojke zaposlenih u državnom i javnom sektoru koji nemaju COVID-potvrde. Procjenjuje se da se radi o petini zaposlenika koji rade u državnim i javnim službama u PGŽ-u. Kad je riječ o osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima koji su u sustavu PGŽ-a i koji imaju sveukupno 3.270 zaposlenika, te su brojke poznate te je potrebno testirati 735 ili 22 posto zaposlenih u sustavu obrazovanja.


Obišli smo jučer i neke od riječkih punktova, a na nekima je vladala velika gužva.


– Čekam četrdeset minuta i pomaknuo sam se petnaest koraka, mislim da ću ovdje biti još sat vremena, ako ne i više. Šta da radim, moram se testirati jer nisam cijepljen, ali mislim da ću se odmah nakon testiranja otići cijepiti, tu, u sportsku dvoranu, ako stignem. Nemam vremena ni živaca dva puta tjedno satima čekati u redu da bih se testirao, a prisiljen sam se testirati jer inače ne mogu na posao. Mislim da je ovo neka vrsta ucjene nas koji nismo cijepljeni jer mnogi će se umjesto čestog testiranja ipak u konačnici odlučiti na cijepljenje. Zaposlen sam na određeno vrijeme, na dva mjeseca, i moglo bi se dogoditi da mi gazda nakon toga roka da otkaz jer sam mu dodatni trošak i zbog testiranja, kaže nam Paulo Jugo iz Viškova kojega smo zatekli u redu za testiranje ispred Doma zdravlja na Zametu, gdje je u poslijepodnevnim satima vladala velika gužva. Stotinjak, a možda i više građana iz Rijeke i okolice došlo je upravo na Zamet testirati se, a riječ je o osobama koje nisu cijepljenje, ali prema najnovijoj odluci Nacionalnog stožera civilne zaštite, od utorka bez COVID-potvrde ne bi mogli ići na posao. U redu za testiranje zatekli smo i Alena Dajčića iz Rovinja koji živi i radi u Rijeci, a testirati se došao jer nije cijepljen, kao i svi ostali.


Grickalice i piće


– Nisam se cijepio jer ne vjerujem u ovo cjepivo. Međutim, prisiljen sam cijepiti se, natjeran sam na to jer mi nije moguće dva puta tjedno testirati se i to tko zna do kada. Cijepit ću se već sutra, a možda još danas, ako stignem, govori Dajčić.


U redu za testiranje na Zametu bila je i Riječanka Maja Miljanović.


– Došla sam jer moram, prisiljena sam. Čekamo već dugo, gladni smo i žedni, s posla smo došli na Zamet. Mislim da ću se cijepiti već ovaj tjedan jer mi se ne da ovako trošiti vrijeme, kaže Miljanović. Zatekli smo na Zametu i grupu prijatelja koji su zajedno došli na testiranje, a očekujući gužvu, sa sobom su ponijeli grickalice i piće.


– Poduzeće me natjeralo na testiranje, nisam mogao odbiti. Cijepljenje nije opcija u mom slučaju jer mislim da ovo cjepivo nije dovoljno istraženo, mislim da to nije pravi lijek za koronu, jer da jest, onda bismo imali jedno, a ne već pet vrsta cjepiva. Mislim da ću čekati dva-tri sata jer se ništa ne događa, red stoji na mjestu, kaže Luka Muškardin iz Kastva.


Puno manje ljudi zatekli smo na testiranju na Sveučilišnom kampusu na Trsatu, gdje su se u jednom dijelu testirali djelatnici Studentskog centra Rijeka, a u drugom, točnije Akvariju, svi zainteresirani građani.



Bez prigovora


– Studentski centar Rijeka organizira testiranje za svoje djelatnike, njih devedeset koliko ih nije cijepljeno, odnosno koji nemaju COVID-potvrdu. Organizirali smo to ovdje na Kampusu kako bismo olakšali našim zaposlenicima, svi su dobili pozive. Nije bilo prigovora ni pritužbi, do sada ih je testirano četrdesetak i svi su suglasni za testiranje. Opet ćemo testirati u srijedu, a prema odluci Stožera, svim zaposlenicima testiranje plaća Studentski centar, kaže nam u telefonskom razgovoru ravnatelj riječkog Studentskog centra Dinko Jurjević. U studentskom Akvariju također nije bilo gužve, građani su ispunjavali prijavnice i potom se testirali, međutim, nitko nije bio raspoložen za davanje izjava. Jedna Riječanka, koja je željela ostati anonimna, kazala je kako nije antivakser, ali je mišljenja kako je moguće uz poštovanje epidemioloških mjera izbjeći cijepljenje, ali i koronu, međutim, nadajući se kako se njoj korona »ne može dogoditi«.


– Testirala sam se zbog poslovnih aktivnosti, jer radim posao vezan uz javne službe. Međutim, kako sama moram snositi troškove testiranja, mislim da ću se ipak odlučiti na cijepljenje, iako nisam oduševljena. Nadam se kako će me cjepivo zaštititi, kaže. U Akvariju su testiranja građana obavljali i studenti. Među njima i studentica Elena Stefanova Tarandek, koja kaže kako je od osam sati ujutro do 14 sati testirano više od 150 osoba, među kojima je zabilježen samo jedan pozitivan nalaz.


Sve je mirno


– Neke škole imaju ugovore s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo i njihovi djelatnici samo ispunjavaju prijavnicu, ostali moraju platiti sto kuna. Test se čeka desetak minuta, odmah izdajemo nalaz, a potvrdu šaljemo na e-mail. Sve ide dosta brzo i nije bilo većih čekanja i gužvi, ističe Stefanova Tarandek.


Gužvi nije bilo niti na Mlaki, ispred sjedišta Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, gdje je u prvih sat vremena testirano stotinjak osoba.


– Većinom nam dolaze profesori, zaposlenici osnovnih i srednjih škola, ali bilo je i djelatnika policije, suda i pošte. Sve teče mirno, nema prigovora, nismo imali pozitivnih nalaza do sada, kaže Renata Kuzmanova Štrek, sanitarna inženjerka riječkog Zavoda. Među onima koji su došli na testiranje na Mlaku bio je velik broj profesora koji nisu htjeli javno iznositi svoje mišljenje, ali su komentari nekih od njih bili da su prisiljeni na testiranje. »Jadno da ne može biti jadnije«, komentar je Riječanke, zaposlenice jedne riječke škole, koja je htjela ostati anonimna. Poštar Damir Dželalija ipak je javno iznio svoje mišljenje.



– Odlučio sam se testirati dva puta tjedno, kako to od mene zahtijeva poslodavac. Spreman sam na to. Ili to ili cijepljenje, a cijepiti se ne želim jer smatram kako cjepivo nije dovoljno istraženo, kaže Dželalija.


Ljekarne nisu spremne


Tatjana Smeraldo, vlasnica Ljekarne Smeraldo u Kostreni, kaže kako se testiranja građana koji nemaju potvrde ne bi smjela odvijati u zatvorenim prostorima ljekarni.


– Mi, primjerice, imamo uvjete u našoj ljekarni za organiziranje drive in testiranja, no zasad kao ljekarnici nemamo edukaciju za taj dio posla i ne želimo snositi posljedice za nešto za što nismo prošli edukaciju. Nismo u poziciji odbiti testiranje, ali moramo se držati našeg temeljnog načela, a to je u prvom redu ne štetiti. Također, morat ćemo organizirati i deponiranje biološkog otpada, što mi u ovom trenutku nemam riješeno te je brzo antigensko testiranje za nas puno više od uzimanja brisa iz nosa, rekla je Smeraldo, dodajući kako već sad ljekarne imaju dosta upita, posebice od škola koje za razliku od vrtića nemaju zaposlenog zdravstvenog radnika te ne mogu pristupiti informatičkoj platformi za izdavanje potvrda.