Sjećanje na pokolj

Lipa pamti: “I Drugi svjetski i Domovinski rat su bili antifašistički. Ne smijemo se toga odreći”

Aleksandra Kućel Ilić

Foto: Milan Đekić

Foto: Milan Đekić

Njemački nacisti i talijanski fašisti u istom su danu na put bez povratka na okrutan način poslali sve mještane koje su zatekli u selu



LIPA – Dan je u Lipi bio sunčan i zrak je mirisao na proljeće prije 80 godina zadnjeg dana mjeseca travnja baš kao i danas, no sudbina malog mjesta u Općini Matulji i njegovih 269 stanovnika, civila, u kratkom se vremenu zauvijek promijenila, a cijeli je kraj zavijen u crninu.


Više se nije čuo dječji plač, ostala je samo tišina, a nebo je prekrio gust dim. Njemački nacisti i talijanski fašisti u istom su danu, tog tragičnog posljednjeg travanjskog poslijepodneva 1944. godine na put bez povratka na okrutan način poslali sve mještane koje su zatekli u selu, uglavnom žene, djecu i starije osobe.


Foto galerija: Lipa pamti Foto: Milan Đekić


Mjesto Lipa koje se nalazi blizu granice sa Slovenijom je do temelja spaljeno, a u zadnjoj kući na rubu sela u plamenu je nestao i dio mještana.




Na tragičan događaj koji Lipa pamti i zauvijek mora pamtiti kako se slična nezapamćena, kolektivna ubojstva više nikad ne bi ponovila.


Lipljani svake godine na koncu travnja odaju svojim precima posebnu počast, a na današnjoj, jubilarnoj komemoraciji “Lipa pamti” u znak sjećanja na 80 godina tragedije, uz velik broj položenih vijenaca i visoku razinu suosjećanja prema stradalima, na spomenik je vijenac od ruža položio i hrvatski predsjednik Zoran Milanović čije je obraćanje okupljenima popraćeno uz odobravanje i pljesak.


Predsjednik Milanović je ocijenio da su ubojstva poput ovog u Lipi nažalost bila “način razmišljanja” njemačke vojske, Wermachta tijekom Drugog svjetskog rata. Ponašali su se tako prema svima koje su smatrali inferiornima. Naveo je da su se tako ponašali i talijanski fašisti, naglasivši da nitko od njih za počinjene zločine nije kažnjen.


– Lipa je pomagala partizanima, to je bio izbor, ali i rizik jer je na taj način postala neka vrsta vojnog cilja. No, to se nije smjelo ovako rješavati. Taj bahati gard “višeg i civiliziranijeg” je nešto najgore što čovjek može doseći – rekao je Milanović. Naglasio je još i da su partizanske postrojbe, među kojima mnoge iz Dalmacije, oslobodile Istru, što se ne smije zaboraviti.


Govorio je desetak minuta, te sve narode koji žive ne samo u Hrvatskoj, već i na prostorima bivše države pozvao na zajedništvo.


– Bez obzira što Europa nije savršena, ona nam je svima zajednički dom i bez dobrih odnosa s našim susjedima, za nas neće biti lijepog života i normalnosti. I u čast te normalnosti dižem čašu i želim da uživate u ovom lijepom danu – poželio je danas u Lipi Milanović.


Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH Franjo Habulin istaknuo je da se skupovi poput današnjeg u Lipi moraju održavati kao bi se njegovala istina i spriječilo iskrivljavanje činjenica i u konačnici zaborav o događajima iz Drugog svjetskog rata.


Zlatko Komadina, župan PGŽ je naglasio da je povijesna činjenica da su borci u Drugom svjetskom ratu omogućili da Hrvatska bude u sadašnjim granicama, baš kao i to da su branitelji u Domovinskom ratu te granice obranili.


– Treba jasno reći da su oba rata bila antifašistička, zato se ne smijemo odreći antifašizma – poručio je Komadina.


Uz prigodne riječi skupu koji je uz sudionike iz Hrvatske okupio i goste iz Slovenije i Italije obratili su se još i načelnik Općine Matulji Vedran Kinkela i predsjednica Mjesnog odbora Lipa Đeni Šamanić.


Program je vodila Mirjana Marohnić, a u kulturno-umjetničkom dijelu su nastupili Katja Budimčić Sabljar, Zvonimir Radišić, KUD Učka Matulji i lipajska mladež uz poruku kako “Lipa živi vječno”. Naime, mjesto Lipa je nakon Drugog svjetskog rata obnovljeno, a stanovnici su se vratili, izgradili kuće i ovdje žive u miru i slozi sa svojim obiteljima, s tugom se prisjećajući bolnih trenutaka iz prošlosti i iz njih učeći o budućnosti.


Život se vratio u Lipu gdje danas živi 125 stanovnika, te je i dalje u trendu dolazak mladih obitelji.