CEROVAČKE ŠPILJE

Pri kraju je projekt uređenja najvećeg špiljskog kompleksa u Hrvatskoj. Ovako će izgledati

Marin Smolčić

Cerovačke špilje čine geomorfološki kompleks čiji je sustav dug oko četiri kilometra. Gornja pećina duga je 1.295 metara, a Donja 2.779 metara. Špilje su slučajno otkrivene 1924. prilikom izgradnje pruge kroz Liku



GRAČAC – Još su dva mjeseca preostala do ukupne realizacije projekta »Centar izvrsnosti Cerovačke špilje – održivo upravljanje prirodnom baštinom i krškim podzemljem« koji se provodi u okviru Operativnog programa »Konkurentnost i kohezija 2014-2020« u okviru »Prioritetne osi 6 – Zaštita okoliša i održivost resursa.«


Nositelj projekta je Javna ustanova Park prirode Velebit, a partneri na projektu su Zadarska županija, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije »Natura Jadera« i Zagrebački speleološki savez. Projekt se provodi na području Parka prirode Velebit, u općini Gračac, točnije na prilazu Cerovačkim špiljama i u Donjoj špilji.


Kako ističu u Parku prirode Velebit, opći je cilj projekta doprinijeti održivom korištenju prirodne resursne osnove, očuvanju okoliša i zaštiti prirodne baštine jačanjem modela održivog upravljanja zaštićenim područjima Republike Hrvatske i Europske unije. Na taj način se ujedno doprinosi održivom društveno-gospodarskom razvoju u jadranskoj regiji, razvojem i diversifikacijom turističke ponude. Specifični je cilj projekta razviti novu, konkurentnu i integriranu turističku ponudu razvojem nove podržane infrastrukture za posjetitelje na području PP-a Velebit, povećati edukacijski, interpretacijski i stručno-znanstveni potencijal PP-a Velebit te uspostaviti učinkovit i održiv sustav upravljanja i poslovanja ove ustanove.





Ukupna vrijednost projekta iznosi 68.453.850 kuna, od čega su sredstva EU-a u iznosu od 53.233.632,80 kuna osigurana iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i iz Operativnog programa »Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.« Projekt je s provedbom započeo 4. travnja 2018. godine, a trajat će do konca ove godine.



Cerovačke špilje čine geomorfološki kompleks čiji je sustav dug oko četiri kilometra. Gornja pećina duga je 1.295 metara, a Donja 2.779 metara. Špilje su slučajno otkrivene na padinama Velebita podno vrha Crnopac 1924. godine prilikom izgradnje željezničke pruge kroz Liku.


Zaštićene su 1961. godine kao »posebni geomorfološki rezervat« i čine najveći i najljepši špiljski kompleks u Hrvatskoj.