SANJA UDOVIĆ, AKTUALNA NAČELNICA VIŠKOVA

Imate li sreće roditi se na Viškovu, do punoljetnosti vas slijedi više od 15 tisuća eura  

Edi Prodan

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Vesele me sve dobre stvari koje učinimo za naše stanovnike, posebno za one najmlađe dobi, ali ono što bih u ovom trenutku istaknula kao naš najveći uspjeh je preko 10 milijuna eura bespovratnih sredstava iz europskih i nacionalnih izvora koji su se „slili“ u općinski proračun kroz 20-ak projekata koje smo proveli ili su još uvijek u provedbi. Primjerice, za izgradnju Radne zone Marišćina što se prostire na površini od 1,7 hektara izdvojili smo svega 200 tisuća eura vlastitih sredstava, a projekt je vrijedan gotovo 2,5 milijuna eura! To je naša najveća pobjeda kad je u pitanju korištenje EU sredstava jer smo do tog novca došli zahvaljujući znanju, iskustvu i uspješnom pregovaranju. 


S neskrivenim zadovoljstvom istaknula nam je to Sanja Udović, načelnica Općine Viškovo, jedinice lokalne samouprave tog tipa s najvećim brojem stanovnika u Hrvatskoj. Bliže se brojci od 17 tisuća, u zadnjih su petnaestak godina narasli za 20-ak posto, što ih, s obzirom da imaju površinu od oko 20 četvornih kilometara, čini i jednim od najnaseljenijih područja. Viškovo je u posljednjih 15-ak godina od ruralne sredine u zaleđu Rijeke postalo područje s osobinama malog grada pa danas u Viškovu postoje svi potrebni sadržaji bez kojih je život gotovo pa nezamisliv. Udović na izbore ide s potporom SDP-a, što se dijelom može smatrati i iskupljenjem s obzirom da je svojedobno od stranke u kojoj je participirala još od Foruma mladih davne 2001. godine, bila bezrazložno isključena. Aktualnu načelnicu podržavaju i HSS te HSU. 


– Nije mi na kraju žao jer voditi jednu ovako kompleksnu općinu jednostavnije je bez stranačke pripadnosti. Možete se u cijelosti posvetiti ljudima i radu za dobrobit zajednice. Idem u svoj novi izborni proces, ukupno nas je četvero kandidata. Vjerujem u pobjedu do koje mi je stalo prvenstveno zbog naših ljudi, ali i kontinuiteta rada što jedino može omogućiti realizaciju brojnih projekta koji se nalaze u raznim fazama, naglašava Udović. 


Projekata je uistinu mnogo, neki su jako kompleksni i sudbinski važni za budućnost Viškova, nedvojbeno je kako će svi kad se realiziraju značajno podići društveni i osobni standard stanovnika Viškova.


– Tu prvenstveno ističem izgradnju nove škole za što je zadužena Primorsko-goranska županija kao zakonski osnivač i koja će omogućiti da otprilike 1100 učenika iz naše općine može nastavu pohađati u jednoj smjeni. Danas imamo samo jednu osnovnu školu koja je s više od 900 učenika u dvije smjene najveća u Primorsko-goranskoj županiji. Drugi veliki projekt s kojim ćemo razveseliti naše sportaše, ali i brojne druge stanovnike, je izgradnja polivalentne sportske dvorane. Riječ je o sveobuhvatnom objektu koji će biti dom većine naših sportaša, ali i brojnih drugih udruga. Imat će i dodatne trening dvorane, klub mladih i – hostel s 50 ležajeva. Takav nam je objekt prijeko potreban, svima je poznato koliko imamo sportaša i klubova, uostalom iz Viškova dolaze i vrhunski sportaši poput Ivice Ivušića ili Halila Jaganjca, ponosna je Udović.


Gradilište novog dječjeg vrtića, foto: Vedran Karuza


Zbog pozitivnog prirodnog prirasta stanovništva, Viškovo je dobno idealno “izbalansirana” općina. Udio mladih do 18 godina je gotovo 20 posto, no to znači da je velika potreba i za predškolskim ustanovama. Kako su oni riješili to, za mnoge druge jedinice lokalne samouprave, bolno pitanje. 


Jedan od najvećih izazova nama je izgradnja novih smještajnih kapaciteta u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja


Sanja Udović, aktualna načelnica Viškova


– Jedan od najvećih izazova nama je izgradnja novih smještajnih kapaciteta u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja jer o tome moramo neprestano razmišljati. U tijeku je izgradnja novog vrtića u centru Viškova koji će sljedeće godine moći primiti 100-ak djece, a sljedeće godine početi će i izgradnja novog vrtića u Marinićima. Za ove nam je projekte odobreno preko 2 milijuna bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Moram se pohvaliti da posljednjih godina imamo od 150 do 180 novorođenčadi godišnje što je jako dobar podatak i na što smo izrazito ponosni. Također, velik je broj obitelji s troje ili četvero djece, najbrojnija naša obitelj ima ih osmero. Uz brojna druga prava, naši učenici osnovnih i srednjih škola imaju besplatan javni prijevoz. Viškovo naprosto pršti mladošću i optimizmom, uz naš odnos prema demografiji za to je jako važna i egzistencijalna sigurnost. Naši stanovnici imaju riješenu većinu najvažnijih preduvjeta za ugodni život – od stanovanja nadalje tako da svoju budućnost ovdje vide kao priču koja će trajati generacijama, pojašnjava nam Udović da bi nam nakon toga pojasnila kojim modalitetom rješava upis u vrtiće.


– Da biste u tom segmentu organizacije života bili uspješni, nije moguće djelovati samo kroz vrtić čiji je osnivač Općina. Naše su subvencije stoga namijenjene baš svima, neovisno o kojem se vrtiću radi. Zahvaljujući tome na našem je području i šest privatnih vrtića te 12 obrta za čuvanje djece, a našim stanovnicima subvencioniramo i vrtiće izvan naše općine nakon što se popune kapaciteti u mreži dječjih vrtića u Viškovu. Rade li roditelji primjerice na Kukuljanovu te im je najjednostavnije da i dijete na tom području upišu u vrtić, i oni dobivaju našu subvenciju. K tome, jer velik je danas problem i sa stručnim kadrom, naše odgajateljice imaju vjerojatno najbolje plaće u Županiji, objašnjava nam Udović dodavši da se za sufinanciranje smještaja djece u vrtićima ili obrtima za čuvanje djece iz općinskog proračuna izdvaja 2,9 milijuna eura, a približno toliko Općina kao osnivač osigurava i za funkcioniranje Dječjeg vrtića Viškovo. 


Skoro da čovjek ne povjeruje! U okruženju gdje se manjak mjesta u vrtićima stalno opravdava nedostatkom novca, Viškovo to rješava bez ikakvih problema. Kako nam je pojasnila aktualna, po mnogima i buduća načelnica, svako dijete kroz sustav velikog broja potpora i stipendija od vrtića preko osnovne i srednje škole do fakulteta, odnosno do trenutka kad se mogu ekonomski osamostaliti dobije više od 15 tisuća eura iz općinskog proračuna. 


Osim o djeci, mladima i mladim obiteljima Viškovo itekako brine i o starijoj populaciji pa svake godine po nekoliko stotina sumještana lošijeg ekonomskog statusa i starijih od 65 godina dobije novčanu pomoć u iznosu od 94,00 eura do 204,00 eura, a stariji od 75 godina i poklon bon uoči božićno-novogodišnjih blagdana. Udović je ponosna i na već treću fazu projekta Ruke pomažu u kojem šest gerontodomaćica pruža pomoć u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti i obaveza za 36 korisnika. Dodaje da će se u suradnji s Primorsko-goranskom županijom i susjednim općinama i gradovima osigurati smještajni kapaciteti za osobe starije životne dobi. 


Iako se i dalje čudimo općini blagostanja kako bismo bez imalo rezerve mogli definirati Viškovo, razmišljamo i o nekim od temeljnih vrijednosti na kojima je nastala. Dok je u vrijeme jedinstvene općine Rijeka njezino središte u najvećoj mjeri živjelo od plaća dobivenih u velikom birokratskom aparatu ili unutar socijalističkog modela privređivanja, dobar dio prihoda stanovnika “prigrada” dolazio je iz privatnog sektora i ljudi čija je egzistencija ovisila isključivo o znanju, vještini i sposobnosti da se svojim radom osigura opstanak. K tome, viškovski kraj kroz generacije definira i bogato strukturirano obrtništvo tako da je odnos prema poslu i novcu na Viškovu drugačiji, pošteniji nego u obližnjem urbanitetu.


– Ne poznajemo pojam nezaposlenosti, nama ovdje u pravilu treba radnika, a ne da bismo imali viška. Imamo veliki broj obrta, a jednako ih je tako mnogo postalo kompleksnijim trgovačkim društvima, objašnjava nam Udović.


I odnos prema tradiciji je silno kvalitetan. Kruna tog ponosa je svakako Kuća halubajskega zvončara koja je u svakom smislu, od arhitekture do funkcionalnosti, fantastičan objekt.



– Željeli smo napraviti ne samo posvetu našim zvončarima, mada nije manjkalo stavova kako im je dovoljna skromna spomen kućica, nego i centar koji će poslovati čitave godine. Na taj način zvončari su s nama ne samo kad je vrijeme Pusta nego 365 dana, a dobili smo i objekt koji zahvaljujući svojim kapacitetima može ugostiti i znanstvene skupove i konferencije. Na trgu ispred Kuće mogu se održati i kulturno-zabavne priredbe za više tisuća ljudi. Kuća je ujedno i podloga za snažniji razvoj turizma od kojeg također mnogo očekujemo. Dakako ne zahvaljujući “sreći” ili “slučajnosti” nego permanentnom stručnom promišljanju koje provodimo zajedno s našom turističkom zajednicom čijem su se osnivanju mnogi nekad također čudili, Uostalom, nadaleko su poznati naša gastronomija i naši restorani tako da sve preduvjete za razvoj kvalitetnog, održivog turizma itekako imamo, naglašava Udović.



Ugodni razgovor, kojem je prisustvovao i načelničin zamjenik Denis Mladenić, prolazio je u našim stalnim fascinacijama. Viškovo kao da se nalazi u nekoj bogatoj i sređenoj skandinavskoj zemlji.


– Ništa ne prepuštamo slučaju, proaktivno promišljamo i djelujemo, ne gasimo požar kad do njega dođe nego pravovremeno osiguravamo kako prostorno-planske, tako i financijske preduvjete za realizaciju projekata. U planu je udvostručenje broja parkirnih mjesta, ali i preobrazba centra Viškova i cjelokupno uređenje našeg središta gdje ćemo izgraditi Dom kulture, novu zgradu knjižnice te zgradu općinske uprave. Cestu između osnovne škole i općine premostit će pješački nathodnik, slično kao i viškovsku obilaznicu između Marčelja i Ronjgi. Kako bismo dodatno poboljšali razinu sigurnosti u prometu kao i mogućnost sigurne komunikacije učenika i umirovljenika s mjestima na kojima obavljaju svoje potrebe, uvest ćemo i električne mini buseve, točnije kombije koji će u definiranim terminima prolaziti naseljima uskih ulica i lokalno prevoziti putnike. Trudimo se na sve misliti, dakako i na gospodarenje otpadom pa smo primjerice među prvima u riječkom prstenu u kolovozu 2022. godine krenuli s individualiziranim prikupljanjem reciklabilnih frakcija otpada uvođenjem sustava „od vrata do vrata“. U Viškovu se već više od 2 godine odvojeno prikuplja i bio-otpad, a mještanima smo bez naknade podijelili preko 1000 kompostera za kućno kompostiranje. Drago nam je ujedno što je konačno krenula i sanacija jame Sovjak koju vodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Nema sredine u kojoj ne može doći do problema, ono što nas razlikuje od drugih – uvijek ih pokušavamo preduhitriti, zaključila je Udović. Viškovo, tako blizu, a po mnogim rješenjima i kvaliteti rada općinskog vodstva – tako daleko od Rijeke. 


 


 


** Sadržaj nastao u suradnji sa Sanjom Udović,  kandidatkinjom za načelnicu Općine Viškovo