Plesovi prošlih mladosti

Gdje se sve nekad zabavljalo na ravnogorskom području? Vodimo vas u šetnju kroz zlatno doba plesnjaka

Marinko Krmpotić

Pedesetih godina prošlog stoljeća održavane su poznate zabave u Štalama i gostionicama kod Starčevića, kod Pavera, a kasnije posvuda



Pod nazivom »Plesovi prošlih mladosti« ravnogorska Udruga Plodovi gorja Gorskog kotara u okviru već 14. Festivala »Iz bakine škrinjice« priredila je zanimljivo, nostalgično i svake hvale vrijedno druženje kojim su mladim generacijama pokazani nekadašnji načini zabave mladih, a starijim generacijama pružena je prilika za trenutke nostalgije i prisjećanja na davne, divne dane mladosti.


Višednevno druženje osmišljeno je tako da je u izložbenom prostoru SPC-a Goranka postavljena izložba starih fotografija i gramofonskih ploča, a u popodnevnim satima održavane su radionice klasičnog plesa u suradnji s Dance studiom i Oksanom Brandibura, pedagoginjom baletnog ansambla HNK »Ivan Zajc« iz Rijeke. Sve skupa potom je nadograđeno tradicionalnim nekadašnjim plesnjakom uz svirku s gramofonskih ploča, a tom prilikom su se predstavili polaznici radionice klasičnih plesova kako bi pokazali što su tijekom radionica naučili.


Blažica Sveticki, predsjednica Udruge Plodovi gorja Gorskog kotara, iskoristila je ovu priliku te javnost upoznala i s dijelom podataka i činjenica koje je prikupila radeći na pripremi ove izložbe. Kratka povijest ravnogorskih zabava i disko klubova, govori nam Sveticki, pokazuje kako je povijest Ravne Gore nezaobilazno vezana uz pjesmu, svirku i ples.





– Uz više od 190 godina od osnutka prvog puhačkog orkestra, dugu povijest tamburaškog sviranja i zborskog pjevanja, bilo je tu niz glazbenih sastava od pedesetih godina prošlog stoljeća kada su održavane poznate zabave u Štalama i gostionicama kod Starčevića, kod Pavera, kasnije u gostionicama Bijela ruža, Ciciban, Breza… Od kraja šezdesetih i početka sedamdesetih pamtimo odlične zabave u restoranu Bjelolasica pa do nadaleko poznatih zabava u ravnogorskom Radničkom domu. Tako su kroz povijest prošli i brojni glazbeni sastavi: Drvosječe, Rubini, Liberty, Bravo, VIS Gorani, Grupa 52, Crno-bijeli i mnogi drugi manje poznati sastavi ili grupe glazbenika okupljenih »za odraditi« organizirani plesnjak kojih nikada nije nedostajalo. Osim u zatvorenim prostorima, ljeti su bile česte i vatrogasne vrtne zabave u Ravnoj Gori, Staroj Sušici, Starom Lazu i u Kupjaku. Poznate su bile i zabave kod planinarske kuće na Lokandi.


Detalj s jedne zabave u Ravnoj Gori


Često su se društva okupljala na šumskim proplancima gdje se pripremalo hranu na vatri, pilo se, pjevalo, sviralo i plesalo do kasno u noć.


Usporedo s tim zabavama, početak sedamdesetih donio je modu disko klubova u kojima se plesalo uz muziku s vinilnih singl i LP ploča (sviranu na jednom ili dva gramofona), uz što slabiju rasvjetu te nekoliko šareno obojenih žarulja. Prvi ravnogorski disko klub otvorila su braća Nikola i Anton Poljančić te Ivica Bajt, početkom ljeta 1972. godine u sali gostionice »Starčević«. U isto vrijeme je u Starom Lazu u prostoru Vatrogasnog doma započeo s radom disko klub Jupija, a u Staroj Sušici u Područnoj školi započeo je s radom disko Tratinčica koji je vodio Matija Pojer. Godine 1977. započeo je s radom nadaleko poznati disko Kaktus u bivšoj ravnogorskoj kuglani u koji su dolazili mladi iz cijelog Gorskog kotara, pa čak i iz Rijeke i Primorja. Nakon kuglane duže vrijeme radio je i disko Ravna Gora u ravnogorskom, tadašnjem Radničkom domu.


Sve u svemu, povijest ravnogorskih zabava i druženja bogata je i raznovrsna, a mi smo ovim pokušajem prikupljanja fotgrafija, starih ploča, gramofona i podataka o tim razdobljima dali doprinos proučavanju tog dijela povijesti Ravne Gore. Naravno, drago nam je da smo izazvali brojne pozitivne reakcije pa vjerujemo da će ovo čuvanje na prošlost biti nastavljeno, zaključila je Blažica Sveticki.


Rubini, jedan od poznatijih ravnogorskih bandova


Repriza u listopadu


Budući da je izložba izazvala velik interes i pobudila lijepa sjećanja na dobra stara vremena kada su se na poznatim ravnogorskim zabavama i diskačima uz glazbu i ples rađale nove ljubavi, organizatori su odlučili napraviti dopunjenu reprizu izložbe. Naime, 14. Škrinjica i glazbeno putovanje u prošlost ne završava, već se nastavlja u listopadu, kada slijedi još jedna glazbena poslastica i novo druženje s evergreenima na retro disko večeri uz koju će se ponovo postaviti dopunjena repriza izložbe starih fotografija i gramofonskih ploča u ravnogorskom Domu kulture.