Možeš ako misliš da možeš

Antonia Čop iz Slavice kod Fužina bavi se izradom prirodnih proizvoda. Otkrila nam je recepte za neke od njih

Danijela Mihelčić

U svijet izrade domaćih stvari i prirodnih proizvoda uvele su me moje bake Katarina i Barbara, kaže Antonia Čop iz sela Slavica



Na društvenim mrežama znaju »iskočiti«’ svakakve stranice, no ponekad se može naletjeti i na itekako kvalitetne. Na jednu od njih naletjeli smo i mi, a radi se o stranici »Možeš ako misliš da možeš – Garden’ s gift’’. Sam naziv itekako privlači pažnju, a mi smo odlučili zadovoljiti znatiželju te otkriti o kome se radi. Iza stranice se krije Antonia Čop, žena i majka, stanovnica mjesta Slavica u Općini Fužine.


U izradi domaćih proizvoda našla se zahvaljujući životu u mjestu Slavica gdje stigne često svakodnevno uživati istražujući prirodu.


– U svijet izrade domaćih stvari i prirodnih proizvoda uvele su me moje bake Katarina i Barbara. Odrastanjem uz njih nije mi trebalo puno da otkrijem kojim putem želim ići. Danas su one moji uzori. Izrađujem prirodnu kozmetiku, pripremam jela sa samoniklim i biljem iz vlastitog uzgoja za svoju obitelj. U zadnje vrijeme uživam u restauraciji starog namještaja, započela je svoju priču Antonia Čop.




Otkrila nam je da ima otvoren obrt za proizvodnju suvenira, svijeća i vođenje edukativnih radionica.


– Ljubav prema prirodi osim baka prenio mi je i otac Mladen s kojim sam kao mala često boravila u šumi i upoznala sve šumske ceste u okolici Fužina.


Osnovno znanje o prepoznavanju, preradi i korištenju ljekovitog samoniklog bilja prenijele su mi bake, a kasnije sam upisala srednju strukovnu školu za kozmetičara, zatim stručni studij vinarstva sa završnim radom na temu aromatičnog i ljekovitog bilja na području općine Fužine. Nakon trogodišnjeg studija završila sam tečaj izrade prirodne kozmetike.


Izrađujem svijeće s parafinom i sojinim voskom, konfete za vjenčanja, ukrasne kvačice s tehnikom pirografije, sapune, suvenire, teglice sa salvetnom tehnikom… Nekako mi se čini da mi se obaveze taman poslože po raspoloženju. Kad sam pri kraju s radovima u vrtu koje volim, ali me izmore, uživam u preradi sakupljenog bilja u hladovini i kreativnom radu. Od svega mi je najljepše kad u svoj rad mogu uključiti i djecu, poručila nam je na kraju svestrana Antonia Čop, a uspjeli smo je ‘’nažicati ‘’ pojedine recepte koje ćemo zasigurno i mi iskušati.


Sladoled od bazge i mente piperite


(cvijet bazge i mente piperite ubrati po sunčanom vremenu)


Sastojci:


500 ml vrhnja za kuhanje


500 ml vrhnja za šlag


3 veća cvijeta bazge ili 5 manjih


10 vrhova mente piperite


(po želji mogu se koristiti boje s obzirom na to da bilje daje aromu bez bojenja sladoleda)


Recept:


Cvijet bazge odvojiti od peteljke, metvicu nasjeckati i sve zajedno dodati u vrhnje za kuhanje. Promiješati i blago zagrijati, zatim spremiti u hladnjak do drugog dana.


Idućeg dana u kremasto izrađen šlag procijediti vrhnje za kuhanje s aromom bilja. Nastaviti s izradom šlaga do željene teksture. Iako je i ovako izrađena krema ukusna i zanimljiva, ako želimo sladoled verziju – gotovu smjesu spremiti u zamrzivač na nekoliko sati prije upotrebe.


Voda s okusom mente


(mentha longifolia, ali može i neka druga)


Recept:


Ubrati mentu, oprati i usitniti. Napuniti bocu te preliti vodom, ostaviti da odstoji pet minuta ili duže. Po želji napitak zasladiti medom. Idealan je u ljetno vrijeme ali i tijekom ostalih godišnjih doba.


Krema za lice


Glavno ulje ove kreme je hladno tiješteno suncokretovo ulje. Suncokret je biljka koja cijelog dana prati kretanje sunca i upravo zbog toga upija najviše sunčeve energije. Ulje suncokreta bogato je vitaminom E koji štiti kožu od isušivanja, vanjskih utjecaja i UV zraka. Djeluje protuupalno te hidratizira kožu. Osim u kozmetici, koristi se i u prehrani. Osim suncokreta, druga biljka bogata suncem je lavanda. Lavanda raste na mjestima na kojima mnoge biljke ne uspijevaju, na škrtim kamenjarima, bez plodne zemlje i vode.


Sastojci za 100 ml kreme:


suncokretovo ulje 26 g


hitecream 10 g


hidrolat lavande angustifolije 66 g


geogard 221 1 g


Teksturu kreme većinom određuje emulgator, boju emulzije određuje bazno ulje. A zašto hitecream? Jer s njim dobivamo laganu, brzo upijajuću kremu.