Srednje škole

Prijave za upis u srednju školu počinju 27. svibnja: Donosimo detalje za PGŽ

Ingrid Šestan Kučić

Specifičnost ovogodišnjih upisa je povećanje mjesta u gimnazijskim programima / Foto ARHIVA NL

Specifičnost ovogodišnjih upisa je povećanje mjesta u gimnazijskim programima / Foto ARHIVA NL

Srednje škole u PGŽ-u nude šest gimnazijskih programa, jedan petogodišnji, 39 četverogodišnjih, 32 trogodišnja strukovna te pet umjetničkih programa i pet za učenike s teškoćama u razvoju



RIJEKA  Primorsko-goranske srednje škole ove će godine osmašima ponuditi 2.889 upisnih mjesta, 88 programa, od čega šest gimnazijskih, jedan petogodišnji, 39 četverogodišnjih, 32 trogodišnja strukovna te pet umjetničkih srednjoškolskih programa i pet za učenike s teškoćama u razvoju, a prijave u sustav počet će 27. svibnja za sve učenike. Prijava obrazovnih programa za redovite učenike bit će od 28. lipnja do 8. srpnja, a za programe koji zahtijevaju dodatne provjere do 1. srpnja.


Dodatni ispiti i provjere te unos rezultata provodit će se od 2. do 5. srpnja, a prigovori će se moći podnijeti 8. srpnja usmeno ili pisanim putem u elektroničkom obliku, dok će konačne ljestvice poretka biti objavljene 10. srpnja u 12 sati, a potrebni dokumenti dostavljat će se u škole od 10. do 12. srpnja. Prijava obrazovnih programa za učenike s teškoćama u razvoju trajat će od 27. svibnja do 14. lipnja, a okviran broj slobodnih mjesta za jesenski rok bit će objavljen 15. srpnja, dok će se upisi u jesenskom roku odvijati od 12. do 29. kolovoza.


Broj upisnih mjesta po školama u PGŽ-u

 




Prva riječka hrvatska gimnazija – 154


Prva sušačka hrvatska gimnazija – 198


Gimnazija Andrije Mohorovičića – 130


Srednja talijanska škola – 61


Prirodoslovna i grafička škola – 122


Medicinska škola – 192


Ekonomska škola Mije Mirkovića – 132


Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo – 120


Tehnička škola – 96


Građevinska tehnička škola – 96


Prometna škola – 92


Škola za trgovinu i modni dizajn – 74


Elektroindustrijska i obrtnička škola – 96


Drvodjeljska i strojarska škola – 72


Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja – 96


Graditeljska škola za industriju i obrt – 48


Škola za primijenjenu umjetnost – 48


Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova – 59


Pomorska škola Bakar – 88


Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir Krk – 160


Srednja škola Markantuna de Dominisa Rab – 60


Srednja škola Ambroza Haračića Mali Lošinj – 98


Srednja škola Vladimira Nazora Čabar – 40


Srednja škola Delnice – 58


Željeznička tehnička škola Moravice – 60


Gimnazija Eugena Kumičića Opatija – 48


Hotelijersko-turistička škola Opatija – 72


Ugostiteljska škola Opatija – 130


Obrtnička škola Opatija – 96


Srednja škola Dr. Antuna Barca Crikvenica – 93

Broj razreda 129


Pročelnica za Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, Edita Stilin, kaže da će ove godine biti 136 osmaša više nego lani, a učenici će biti upisani u 129 razrednih odjela. Specifičnost ovogodišnjih upisa u cijeloj Hrvatskoj povećanje je upisnih mjesta u gimnazijskim programima.


Naime, cilj je Ministarstva znanosti i obrazovanja da se do 2026. u skladu s Nacionalnim planom oporavka i otpornosti broj učenika u gimnazijskim programima poveća s 30 na 35 posto, Primorsko-goranska županija gotovo je dostigla taj cilj, jer ove godine 33 posto ukupne upisne kvote pripada upravo gimnazijskim programima. Daleko je to iznad hrvatskog prosjeka koji se s prošlogodišnjih 25,2 ove godine penje na 26,7 posto.


– Po broju gimnazijskih programa u vrhu smo Hrvatske. Ulazimo među tri područja s najvećim postotkom gimnazijskih programa, a uz nas to su Grad Zagreb i Dubrovačko-neretvanska županija. Ove godine u svim riječkim gimnazijama povećan je broj učenika u razrednim odjelima na 26, a istovremeno se uvodi jedan gimnazijski razred u Ekonomskoj školi »Mije Mirkovića«, Prva riječka hrvatska gimnazija uvodi IB program međunarodne diplome od prvog razreda, dok se u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji uvodi još jedan razred obrazovnog programa prirodoslovno–matematičke gimnazije, a u Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir u Krku još jedan razredni odjel opće gimnazije, objašnjava Stilin.


Potrebe tržišta rada


Dodaje i da Primorsko-goranska županija ove godine uvodi najveći broj novih programa, jer uz širenje gimnazijskih programa Elektroindustrijska i obrtnička škola uvodi novi program Tehničar za informacijske tehnologije, a Prva sušačka hrvatska gimnazija uvodi dva nova umjetnička programa, Plesač klasičnog baleta i Plesač suvremenog plesa.


Za uvođenje svakog novog programa, kaže pročelnica, škole su morale udovoljiti prostornim, materijalnim i kadrovskim uvjetima, a prilikom planiranja upisne kvote vodilo se računa o potrebama tržišta rada, raspoloživim programima u školama i projekciji budućeg razvoja Primorsko-goranske županije.