Za lepo videt

Amerikanski vrtovi s pravom se smatraju ponosom Opatije. Čak 150 grmova ruža najveći su im adut

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Kulturnim dobrom pod zaštitom Amerikanski vrtovi postali su 2016. godine i nakon preuređenja su, nakon što su ranije bili zapušteni i izvan funkcije, za javnost ponovo otvoreni u proljeće 2019. godine



Kaže se da je za ljubitelje cvijeća najraskošniji mjesec svibanj. S obzirom na to da je ove godine uslijed upornih kiša nešto kasnije došlo do buđenja prirode, očekuje se da će i tijekom lipnja mnoge cvatuće vrste i dalje biti u svojoj »punoj snazi«, a trava najzelenija.


Tko na jednome mjestu želi upoznati bogatstvo i raznolikost domaćih, ali i mnogih egzotičnih biljaka iz dalekih krajeva, preporuka je da svakako posjeti Amerikanske vrtove u Opatiji.


Uz ostalo što bi moglo zanimati ljubitelje boravka u prirodi koji dotiču povijest i zahvaljujući trudu djelatnika Parkova pretaču se u sadašnjost, sada je vrijeme nezaboravne cvatnje ruža, a ovdje je zasađeno čak 150 grmova mirisnih ljepotica.




Neke mirišu i njihova opojnost zove na još jedan obilazak nekadašnjeg botaničkog vrta uz opatijsku Novu cestu, neke su »za lepo videt« ali nemaju mirisa, a neke su toliko egzotične, poput primjerice zelene bezmirisne ruže iz daleke Kine, da promatrača u potpunosti »razoružaju«.


Agrumi i kamelije


Pored rascvjetalih dama u haljinicama svih boja, pronaći će se ovdje i 17 vrsta različitih agruma u teglama. Svake zime treba ih skloniti u topliji prostor kako bi se izbjeglo smrzavanje. Tu su i mnogobrojne kamelije koje sada više nisu u cvatu, rododendroni kojima je također uglavnom cvatnja gotova ili je pri kraju, pa onda magnolije, murve i na vrhu terasastih vrtova, stotinu godina, a možda i još stariji čempresi zasađeni još u vrijeme kada je mađarski trgovac paprikama Mihaly Pal Kuczor dvadestih godina prošloga stoljeća ovdje oformio prvi botanički vrt u Opatiji.



Kulturnim dobrom pod zaštitom Amerikanski vrtovi su postali 2016. godine, imaju gotovo 9.000 »kvadrata« i nakon preuređenja su, nakon što su ranijih godina bili zapušteni i izvan funkcije, za javnost ponovo otvoreni u proljeće 2019. godine.


Dvije godine kasnije – napredak ovog perivoja kamelija i ruža u kojemu se u budućnosti planira oformiti najraznovrsniji ružičnjak u Hrvatskoj i više je nego očit.


Predivna cvatnja


– Od približno 150 ruža u Amerikanskim vrtovima, sedamdesetak je starih, engleskih ruža koje su grupirane po vrstama – perzijske, kineske, damask, alba… To su sve ruže koje cvatu jednom godišnje, ali im je cvatnja predivna.


Rastu tu i moderne ruže, floribunde koje su također grupirane te 30 prekrasnih crvenih ruža, dar grada Beča Opatiji, koje cvatu tijekom cijelog ljeta. Napravila sam i katalog o ružama koje ovdje rastu.


Alba bijele ruže, burbon ruže, čajavke, damašćanske, divlje ruže, galske, perpetual ruže… Cvast će do kraja lipnja, ali kada počnu velike vrućine, i ruža u cvatu će biti sve manje. Premda se ovim poslom bavim već 22 godine, nigdje nisam imala priliku vidjeti kineske ruže koje su vrlo zanimljive, a u ovim vrtovima ih ima.


Naši su se rukovoditelji iz Parkova jako potrudili kako bi pronašli i u Opatiju dopremili što je moguće veći broj vrsta ruža jer moderne ruže koje cvatu cijelo ljeto imaju mnogi, no ovdje imamo i lijepu zbirku raritetnih, rijetkih primjeraka koji su se nabavljali u najboljim hrvatskim rasadnicima – ispričala je Amela Ilić, zaposlenica Parkova koja u Amerikanskim vrtovima radi posljednje tri godine i koja kaže da je vrtlarstvo njezina ljubav, a hortikultura njezin život.



Skrenula nam je pozornost i na rijetke vrste stabala koja se uklapaju u »zeleno-cvjetnu priču iz Opatije«, jedinstvenu i po tome što se iz Amerikanskih vrtova pruža nezaboravan pogled na cijeli Kvarner. Da je to idealna pozadina za svečane trenutke poput vjenčanja, ne treba posebno isticati…


Liriodendron, melia, catalpa, magnolia grandiflora, murve, papirus, pa čak i nekoliko sadnica artičoka, samo su neke od kultura koje se ovdje mogu upoznati i razgledati uz besplatan ulaz i radno vrijeme od 8 do 20 sati, svakodnevno osim ponedjeljka. Romantično je i šteta je ne doći jer što na kraju reći nego – vrtovi »za lepo videt« i »za lepo se imet«.


Kaktus-bar i Šišina mirina


Zanimljivosti Amerikanskih vrtova pridonose i perivojno-arhitektonske građevine poput monumentalnog stubišta, nekadašnjeg staklenika za sukulente koji bi u perspektivi trebao postati »kaktus-bar«, zatim sjenice, terase, kao i kolonada stupova na najvišoj terasi.


Na predah zovu kamene klupe, a na otkrivanje tajni iz prošlosti Šišina mirina, starinski fotopunkt okružen ružama…