Ekološko istraživanje

Korištenje vode iz slavine ima 1.400 puta manji utjecaj na ekosustave od vode iz plastičnih boca

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Iako se zaključak čini banalnim, proučavanje koliko je resursa i materijala potrebno da se proizvede boca vode, otkriva kolika je ekološka ludost flaširati pitku vodu, barem tamo gdje je ona iz slavine ispravna za piće



Voda iz slavine je nemjerljivo bolja opcija za okoliš negoli flaširana voda, zaključak je znanstvenika iz Barcelone nakon poduzetog istraživanja.


Iako se zaključak čini banalnim jer i bez istraživanja možemo bezrezervno zaključiti isto, proučavanje koliko je resursa i materijala potrebno da se proizvede boca vode, otkriva kolika je ekološka ludost flaširati pitku vodu, barem tamo gdje je ona iz slavine ispravna za piće.


Za početak, da bi se proizvela boca vode, potrebno je tri puta više vode negoli je boca sadrži.




Istraživači s Instituta za Globalno zdravlje (ISGlobal) iz Barcelone koristili su pri istraživanju metodu “procjene životnog ciklusa” koje utvrđuje utjecaj predmeta na okoliš tijekom cijelog njegova vijeka trajanja. To uključuje vađenje sirovina, proizvodnju, transport, distribuciju, upotrebu i odlaganje.


„Procjena životnog ciklusa“ provedena je korištenjem posebnog softvera i metode pod nazivom ReCiPe, koja je istraživačima omogućila procjenu štete po ekosustave i dostupnost resursa, kao i neizravne utjecaje na zdravlje ljudi koji proizlaze iz procesa proizvodnje flaširane vode i vode iz slavine.


Skoncentriravši se na 1,35 milijuna stanovnika Barcelona rezultati su više nego jasni. Voda iz flaše je možda dobra za profit proizvođača, ali je devastirajuća za okoliš u odnosu na uporabu vode iz slavine.


Rezultati su pokazali da bi, ako se čitavo stanovništvo Barcelone odlučilo prebaciti na flaširanu vodu, potrebna proizvodnja uzela danak od 1,43 životinjske vrste izgubljene godišnje i koštala 83,9 milijuna USD godišnje zbog vađenja sirovina. To je otprilike 1.400 puta veći utjecaj na ekosustave i 3.500 puta veći trošak vađenja resursa u usporedbi sa scenarijem u kojem bi se cijelo stanovništvo prebacilo na vodu iz slavine.


“Kvaliteta vode iz slavine značajno se povećala u Barceloni od uvođenja naprednih tretmana u posljednjih nekoliko godina. Međutim, ovo značajno poboljšanje nije se preslikalo u veću potrošnju vode iz slavine zadnjih godina, što sugerira da bi potrošnju vode mogli potaknuti subjektivni čimbenici različiti od kvalitete ” – kaže Cristina Villanueva, istraživačica ISGlobal -a i prva autorica studije. U studiji se navodi da čak 60 posto stanovnika koristi svakodnevno ili učestalo vodu iz boce.