Odala ih krađa struje

Španjolska policija tražila ilegalnu farmu marihuane, našla “rudnik” kriptovaluta

T.I.

Prvotno se sumnjalo da je riječ o farmi marihuane zbog velike potrošnje energije, da bi bilo otkriveno kako „rudari“ putem ilegalnog priključka na struju kradu električnu energiju u vrijednosti od 2.000 eura svaki mjesec



Španjolska policija iz Santiponcea, gradića u pokrajini Seville, raskrinkala je ilegalnu operaciju „rudarenja“ kriptovaluta i zaplijenile opremu koja, prema njihovim procjenama, vrijedi preko 50.000 eura, piše NotebookCheck.


Ono što je zanimljivo u ovom slučaju je da se prvotno sumnjalo da je riječ o farmi marihuane zbog velike potrošnje energije, da bi bilo otkriveno kako „rudari“ putem ilegalnog priključka na struju kradu električnu energiju u vrijednosti od 2.000 eura svaki mjesec.


Navodi se da je pronađeno više od 21 ASIC-a za rudarenje kriptovaluta i ako je za suditi prema priloženoj fotografiji, pet EVGA GeForce RTX 3080 grafičkih kartica. Ta je oprema, prema procjenama policije, donosila rudarima oko 3.500 eura prihoda svaki mjesec.




Rudnik je, smatra se, bio relativno nov, pa njegovi vlasnici vjerojatno još nisu došli blizu isplate svojih ulaganja. Iako je većina detalja već poznata, policija još istražuje tko je vlasnik ove operacije. Podsjetimo, sličan se slučaj dogodio u Ujedinjenom Kraljevstvu prošle godine u svibnju, kada je zaplijenjeno stotinjak Antminer S9 strojeva.


Kao i mnoge druge zemlje u svijetu, Španjolska nema nikakve zakone protiv rudarenja kriptovalute, a rudarenje je (donekle) legalno. Ali zato ima jednu od najviših cijena električne energije po kWh u Europi, pa su kripto poduzetnici shvatili da bi im se posao mogao puno više isplatiti ako riskiraju s “posuđivanjem” struje iz javne mreže. Za utjehu im ostaje činjenica da bi gore prošli da je u pitanju bilo ono što je policija prvo pomislila. Osim kazne za krađu električne energije, zaradili bi onu za uzgoj marihuane koji je u Španjolskoj kao i u većini zemalja iz EU i dalje zabranjen. Točnije, jedina članica EU u kojoj je potpuno legaliziran uzgoj i uporaba za osobne potrebe je Malta od kraja prošle godine i još nekoliko je dekriminaliziralo pod određenim uvjetima. Španjolska nije na tom popisu.