Dobri razlozi

Sjećate se telefonskih govornica? U Velikoj Britaniji državni regulator brani njihovo zatvaranje

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Da su u regulatornoj agenciji Ofcam vjerojatno u pravu kad štite opstanak govornica, svjedoči i činjenica da je samo u prvoj polovici 2020. prema britanskim hitnim službama bilo skoro 150 tisuća poziva s javnih telefona



Sjećate li se javnih telefonskih govornica? Nekad su bile na svakom uglu, ali su dolaskom mobilne telefonije izgubile smisao. Ili nisu, nego ih više ne primjećujemo jer imamo mobitele, ali i zato jer su manje vidljive kad više nisu u zasebnim kućicama, već su telefonski aparati instalirani u ili na zgrade.


Ako je vjerovati (valjda aktualnoj), karti telefonskih govornica Hrvatskog telekoma, javnih telefona u Hrvatskoj ima čak 1533, a od toga na područje Zagreba otpada otprilike jedna petina. Sad, jesu li u sve u funkciji, drugo je pitanje. U svakom slučaju, klasičnih četvrtastih samostojećih telefonskih govornica je ostalo vrlo malo, ako ih uopće ima.


Za razliku od nas, neke druge, tehnološki naprednije države su nešto odanije čuvanju nekih tradicija, pa tako i telefonskih govornica. Na primjer, u Velikoj Britaniji, čiji si stanovnici sigurno mogu priuštiti mobitel i telefonske govornice u gradovima im nisu nasušna potreba, ipak nisu uklonili sve svoje legendarne crvene govornice koje su kroz desetljeća postala neka vrsta britanske znamenitosti.




S tim u skladu, telefonskih govornica, odnosno javnih telefona, ima još oko 21 tisuću u uporabi u Velikoj Britaniji. No, sve su one ili rubno profitabilne ili čisti trošak, i ta činjenica tjera Britanski telekom da dodatno smanji njihov broj.


Tako je državna telefonska tvrtka odlučila je ukloniti čak pet tisuća javnih telefona i govornica iz uporabe. No, u uređenoj državi postoji nešto što se zove društveni interes i institucije koje ga štite. Naime Ofcom, britanski regulator za telekome stopirao je tu odluku Britanskog telekoma, odnosno zabranio da se govornice zatvaraju u udaljenim područjima sa slabim mobitelskim signalom i na mjestima gdje je zabilježena visoka stopa prometnih nesreća. Uz to, regulator je odredio da se govornice mogu zatvarati samo ako lokalne zajednice odluče da ih više ne trebaju.


“Neki od govornica koje planiramo zaštititi koriste se za relativno mali broj poziva. Ali ako je jedan od tih poziva od napastvovanog djeteta, žrtve nesreće ili nekoga tko razmišlja o samoubojstvu, ta javna telefonska linija može spasiti život“ – pojasnila je odluku Selina Chadha, direktoricu komunikacija u Ofcomu.


BBC piše da je na vrhuncu uporabe u Velikoj Britaniji bilo čak 92 tisuće telefonskih govornica, no s obzirom da danas 96 posto Britanaca ima mobilni telefon, telefonske govornice su naglo postale stvar prošlosti i na neki način teret državnom telekomu.


No, mnoge od njih su dobile novu ulogu. Tako je, recimo, oko šest tisuća govornica preuzeto od lokalnih vlasti, spašeno i prenamijenjeno, najčešće kao mjesto gdje ljudi ostavljaju knjige i tako ih mijenjaju sa svojim sugrađanima.


Da su u regulatornoj agenciji Ofcam vjerojatno u pravu kad štite opstanak govornica, svjedoči i činjenica da je samo u prvoj polovici 2020. prema britanskim hitnim službama bilo skoro 150 tisuća poziva s javnih telefona.