Neobična odluka

Disney ukida prodaju filmova u fizičkom formatu u Australiji. Izolirani slučaj ili DVD-e čeka sudbina gramofonske ploče u 90-ima?

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Prošle godine najprodavaniji naslov na Blu-rayu je bio „Spider-Man: No Way Home“ sa skoro 1,5 milijuna prodanih primjeraka samo u SAD-u, što je vrlo respektabilna brojka, a na DVD-u "Top Gun: Maverick" s prilično impresivnih 830 tisuća



Od početka 90-ih godina pa sve do sredine 2000-ih, gramofonska ploča je bila na putu izumiranja. Mnoge (velike) diskografske kuće su se jednostavno odrekle formata koji ih je tako dobro služio desetljećima.


Vinil se u međuvremenu vratio na velika vrata i danas je – u svijetu kojim dominira glazbeni striming – dominantan fizički format na kojem fanovi kupuju izdanja svojih omiljenih glazbenika.


Hoće li se isti scenarij ponoviti s Blu-ray formatom u filmografiji, nekako čisto sumnjamo, ali znamo da je proces izumiranja ovog fizičkog načina izdavanja filmova za kućne kolekcije službeno započeo.




Naime, veliki je Disney najavio da će prestati svoja izdanja štampati na DVD diskovima koji se i dalje drže dobro zbog niske cijene, ali i na tehnički (u pogledu rezolucije), superiornijim Blu-ray diskovima. Doduše, ne u cijelom svijetu, već samo u Australiji.


Postoji više razloga zašto bi sudbina Blu-raya mogla biti fatalnija od one gramofonske ploče. Klasičnih videoteka više zapravo nema, pa je to smisao manje za postojanje, a još je jači argument u tome da digitalne verzije filmova preko striminga ili u nekom od MPEG video standarda nisu ili ne moraju biti tehnički slabije od samog Blu-ray diska, u razmjerima u kojima je MP3 bio inferioran u odnosu na kvalitetu zvuka gramofonske ploče.


S druge strane, interes za kupovinu filmova na Blu-rayu – doduše pada – ali nije iščezao.


Najprodavaniji filmovi na Blu-rayu u povijesti na području SAD-a su „Frozen“ iz 2014. i „Avatar“ iz 2010. s nešto preko 7,5 milijuna primjeraka. No, to su bila zlatna vremena za Blu-ray diskove i kućna kina.


Prošle godine najprodavaniji je bio „Spider-Man: No Way Home“ sa skoro 1,5 milijuna prodanih primjeraka, što je i dalje vrlo respektabilna brojka, a na DVD-u “Top Gun: Maverick” s prilično impresivnih 830 tisuća, posebno ako se zna da je uvjerljivo najprodavanija gramofonska ploča prošle godine u SAD bila ona Taylor Swift s 950 tisuća primjeraka.


Na kraju, uz striming platforme,  filmska industrija ima na raspolaganju dobar stari način prodaje filma putem kino distribucije čija se kvaliteta stalno nadograđuje i dalje je magnet za milijune ljubitelja filma širom svijeta. Drugim riječima, Blu-ray nije nužnost za industriju.


Kako god, zadnje izdanje Disneya u Australiji na Blu-rayu je  „Guardians of the Galaxy: Vol.3“ koje se u trgovinama pojavilo prije dva dana.


Dio analitičara smatra da je kod odluke o prekidu prodaje filmova u Australiji na „fizičkim“ formatima pad prodaje samo dio istine, da filmski studiji zapravo žele odlučivati o načinu na koji će gledatelji do sadržaja i ograničiti  slobodan izbor.


Odnosno da filmska izdanja i serije svedu na pristup, ali ne i vlasništvo nad novim naslovima.


Odluka je na neki način misteriozna, jer (zasad) nema naznaka da će bilo koji drugi studio slijediti Disney, niti ima najava da će Disney i u nekim drugim zemljama osim u Australiji napraviti isto.


Odluka je neobična i ako uzmemo u obzir da je svijet globalno selo više nego ikad prije, da će jednog dana kad zalihe u Australiji presuše, tamošnji ljubitelji filma ionako moći otići na Amazon, eBay ili neku drugu globalnu platformu i naručiti omiljeni film na DVD-u ili Blu-rayu.


Osim ako ovo ipak nije samo početak priče, eksperiment iza kojeg slijede širi razmjeri ukidanja mogućnosti da poklonici filma imaju film na disku u svom vlasništvu. Ostaje da se vidi.