Novi načini

Borba sa sušom. Ujedinjeni Arapski Emirati “zasijavaju” oblake kako bi forsirali obilnije padaline

Jakov Kršovnik

Reuters

Reuters

Iako postoje različita tumačenja o uspješnosti zasijavanja oblaka, Ujedinjeni Arapski Emirati, koji se nalaze u jednoj od najtoplijih i najsuših regija na svijetu, predvode nastojanja da se zasiju oblaci i povećaju oborine



Ujedinjeni Arapski Emirati zbog potreba za većom količinom vode okrenuli su se zasijavanju oblaka, to jest raspršivanju različitih tvari u oblake koje bi trebale povećati kondenzaciju, a time i padaline, javlja Reuters.


– No, taj proces moguć je samo s kišnim oblacima, a kojih nema uvijek, rekao je za Reuters Abullah al-Hammadi, voditelj operacija povećanja padalina u Nacionalnom centru za meteorologiju UAE-a. A kako izgleda zasijavanje oblaka i o čemu se radi? Najčešći spojevi koji se koriste su srebrni jodid, kalijev jodid i suhi led, odnosno ugljikov dioksid u krutom stanju. Također se koristi i tekući propan koji se ekspandira u plin što može proizvesti kristale leda na višim temperaturama od srebrnog jodida. Osim toga, nakon obećavajućih istraživanja, uporaba higroskopnih materijala, poput kuhinjske soli, postaje sve popularnija, navodi engleska Wikipedia. Odabrani spojevi se zatim zrakoplovima raspršuju u oblake, a što bi trebalo pojačati kondenzaciju u oblacima i stvoriti kapljice dovoljno velike da počnu padati. Iako postoje različita tumačenja o uspješnosti zasijavanja oblaka za povećanje padalina, Ujedinjeni Arapski Emirati, koji se nalaze u jednoj od najtoplijih i najsuših regija na svijetu, predvode nastojanja da se zasiju oblaci i povećaju oborine, koje u prosjeku ostaju manje od 100 milimetara godišnje. No, dužnosnici UAE-a kažu kako vjeruju da sijanje oblaka može pomoći. Znanstvenici u Abu Dhabiju kombiniraju pucanje higroskopnih ili slanih baklji koje privlače vodu s otpuštanjem novije tehnologije, nanočestica soli, u oblake kako bi stimulirali i ubrzali proces kondenzacije i, nadaju se, proizveli kapljice dovoljno velike da zatim padnu kao kiša. Iako u širem kontekstu postoji skepsa o uspješnosti ovakvog načina rješavanja problema sa sušom, al-Hammadi je za Reuters rekao kako zasijavanje oblaka povećava stopu padalina za otprilike 10 do 30 posto godišnje.


– Prema našim izračunima, operacije zasijavanja oblaka koštaju mnogo manje od procesa desalinizacije, rekao je al-Hammadi. Opisujući iskustva pilota koji rade zasijavanje oblaka u zračnoj luci al-Ain u Ujedinjem Arapskim Emiratima Reuters navodi kako piloti moraju biti spremni za polijetanje u trenutku, a prelijećući pustinju prije nego što stignu do oblaka koji bi trebali biti najpogodniji za ispuštanje spojeva koji pospješuju kondenzaciju.




– Zasijavanje oblaka smatra se drugim najtežim izazovom za pilota. Kada se nađemo ispred oblaka, pokušavamo smisliti način na koji trebamo ući i izaći iz njega te kako izbjeći nepovoljne vremenske prilike, rekao je pilot Ahmed al-Jaberi za Reuters.