Jačanje industrije poluvodiča

Bidenov zakon koji s gotovo 100 milijardi pomoći želi smanjiti ovisnost o kineskim čipovima, prošao prvu stepenicu

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Velike stavke zakona uključuju oko 52 milijarde dolara bespovratnih sredstava i subvencija za pomoć industriji poluvodiča i 45 milijardi dolara za jačanje lanaca opskrbe za visokotehnološke proizvode



“Amerika si ne može priuštiti čekanje” – rekao je predsjednik Joe Biden nakon što je u petak u Zastupničkom domu američkog Kongresa usvojen prijedlog zakona kojim bi se dodijelile stotine milijardi dolara za istraživanje i proizvodnju poluvodiča, prenosi NY Times.


Zakon od gotovo 3000 stranica, ne računajući niz nedavno dodanih amandmana, osmišljen je da približi Ameriku u konkurentnosti s Kinom kada je u pitanju proizvodnja mikročipova usred globalne nestašice. Velike stavke uključuju oko 52 milijarde dolara bespovratnih sredstava i subvencija za pomoć industriji poluvodiča i 45 milijardi dolara za jačanje lanaca opskrbe za visokotehnološke proizvode.


Prijedlog zakona uključuje 8 milijardi dolara za fond koji pomaže zemljama u razvoju da se prilagode klimatskim promjenama; 3 milijarde dolara za objekte kako bi se SAD manje oslanjao na kineske solarne komponente; 4 milijarde dolara za pomoć zajednicama sa značajno većom nezaposlenošću od nacionalnog prosjeka; i 10,5 milijardi dolara za države za skladištenje lijekova i medicinske opreme.




Nakon što je usvojen u Zastupničkom domu, o prijedlogu zakona će se sada morati pregovarati sa Senatom, a predsjednik Joe Biden pozvao je Kongres da brzo djeluje po tom pitanju.


“Radujem se što će se Dom i Senat brzo okupiti kako bi pronašli put naprijed i što prije stavili prijedlog zakona na moj stol za potpis” – rekao je predsjednik, napominjući da manjak čipova može postati pitanje nacionalne sigurnosti.


Prijedlog zakona daje Demokratima priliku da se pozabave zabrinutošću birača oko gospodarstva u vrijeme kada je nedostatak računalnih čipova doveo do viših cijena automobila, elektronike i medicinskih uređaja.


Očekivano, oporbeni Republikanci, koji mjesecima iskazuju zabrinutost zbog rastuće inflacije, mjeru su ocijenili kao “bezubu” i slabiju od onoga što je potrebno da se zemlja smatra odgovornom za niz gospodarskih akcija i akcija koje se odnose na ljudska prava. Također, smatraju da zakon nema puno veze s pobjedom u gospodarskom natjecanju s Kinom i rasipa dolare poreznih obveznika na ekološke inicijative i druge po njima nepotrebne programe.