Suradnjom istraživača

Da li je moguće dobiti struju iz urina? Da, prvi energetski WC to dokazuje

Šarlota Brnčić

Ova tehnologija ima ogroman potencijal kao vrlo jeftin i lako dostupan izvor energije.



Danas je proizvodnja energije iz urina – iako to zvuči kao nešto iz znanstvene fantastike – izvediva, zahvaljujući prototipu WC-a koji je stvoren na sveučilišnom kampusu u zapadnoj Engleskoj i koji pruža mogućnost korištenja u izbjegličkim kampovima.


Projekt posebne kupaonice Pee Power nastao je iz suradnje istraživača sa Sveučilišta zapadne Engleske Bristol zajedno s Oxfamom, nevladinom organizacijom koja ima za cilj koristiti ovu tehnologiju u izbjegličkim kampovima u područjima pogođenim katastrofama kako bi osigurala rasvjetu bez troškova i čineći te kontekste sigurnijim i udobnijim.


Studenti i sveučilišno osoblje zamoljeni su da koriste “energetski WC” za napajanje mikrobnih gorivnih ćelija (MFC) ili ćelija za biosagorijevanje, na kojima se temelji ova posebna kupaonica: tehnologija koja koristi mikrobe koji se hrane urinom za vlastiti rast i održavanje i ne koristi fosilna goriva pa je u potpunosti “zeleno”.




To je bio-elektrokemijski sustav sposoban generirati struju oponašajući prirodne interakcije bakterija. Prema riječima profesora Ioannisa Ieropoulosa, voditelja istraživačke skupine i ravnatelja sveučilišnog Bristol BioEnergy Centra, već je dokazano da tehnologija pretvaranja urina u električnu energiju djeluje tako što proizvodi dovoljno energije za punjenje mobitela.


Ako procijenite količinu urina koju ljudi proizvode diljem svijeta svake godine, jasno je da ova tehnologija ima ogroman potencijal kao vrlo jeftin i lako dostupan izvor energije.


Prema profesoru Ieroupoulosu, trošak instalacije Pee Power jedinice i njezinog rada iznosio bi oko 600 funti (oko 830 eura). Stoga je riječ o prilično održivom ulaganju, pogotovo ako uzmemo u obzir znatan potencijal za primjenu, posebice u kontekstu izbjegličkih kampova za koje je ova tehnologija dizajnirana.