Sound of Freedom

“Zvuk slobode”, film temeljen na istinitoj priči užasne trgovine djecom koji je potukao rekorde

Ervin Pavleković

Foto: PRESS

Foto: PRESS

Neočekivani hit koji je oduševio američku publiku



Prema Cinestarovoj najavi, u kina je stigao »Zvuk slobode«/ »Sound of Freedom«, film u režiji Alejandra Gomeza Monteverdea čija se radnja temelji na istinitoj priči užasne trgovine djecom, a po gledanosti je potukao rekorde u američkim kinima, ostavivši iza sebe druge blockbustere.


Film, dakle, govori o istinitoj životnoj priči Timothyja Ballarda koji je dao otkaz u američkom Ministarstvu domovinske sigurnosti kako bi pomogao spasiti djecu koja su postala žrtve trgovine ljudima u Kolumbiji.


Američki film temelji se na stvarnoj priči o Timothyju Ballardu, bivšem agentu Tajne službe Sjedinjenih Američkih Država, koji je osnovao neprofitnu organizaciju za spašavanje djece iz trgovine ljudima, a film istražuje njegove napore da spasi i zaštiti žrtve trgovine ljudima diljem svijeta.




Obrađujući kompleksnu i osjetljivu tematiku koja je i više nego aktualna, film istražuje ne samo akcije spašavanja i rizike s kojima se protagonist suočava već i njegove unutarnje borbe.


Također, u tom smislu, jasno ukazuje i na plemenitost njegovih ciljeva te izazove koje je morao prevladati ne bi li spasio što više najmlađih. Sam film, ističe se, nastao je kako bi podigao svijest o trgovini ljudima i problemima s kojima se suočavaju mnogi diljem svijeta, no i skrenuo pažnju na hrabre pojedince i organizacije koji se bore protiv tog problema.



Neočekivani hit


Lik Timothyja Ballarda, bivšeg agenta američke vlade koji kreće na misiju spašavanja djece iz ruku trgovaca ljudima u Kolumbiji igra Jim Caviezel, poznat po ulozi Isusa u filmu »Pasija«, a uz njega se u glavnim ulogama pojavljuju Mira Sorvino i Bill Camp.


Film je režirao i njegov je koscenarist, uz Roda Barra, Alejandro Gomez Monteverde, a producirao ga je Eduardo Verástegui, koji također ima ulogu u filmu. Sa zaradom od 179 milijuna dolara na budžet od 14,5 milijuna dolara, postao je neočekivani hit te jedan od najuspješnijih nezavisnih filmova u povijesti. Iako je ocjena kritika mješovita, reakcija publike je zasad pozitivna.



Kompleksniji slučajevi


Prema opisu filma Angel Studiosa, film prikazuje Ballardov »neumorni lov na pravdu koji otkriva mračnu stranu ovog globalnog zločina i ostavlja neizbrisiv utjecaj na borbu za slobodu.«


Sam glumac Caviezel pozvao je sve da pogledaju film: »Moramo reći ljudima što se događa. Zato sam htio sudjelovati u ovom filmu. Ovaj film, a potom ‘Uskrsnuće’ – pozivam vas da pogledate i više nikad ne moram niti glumiti«, govori Caviezel.


Iako je po svojoj tematici vrlo značajan, neki napominju da film daje netočnu i senzacionalističku sliku trgovine djecom jer u filmu djecu otimaju stranci, a mnoga djeca zapravo su prodana zbog svojih bližnjih.


Jedna od onih koji smatraju da film na senzacionalistički način prikazuje osjetljivu tematiku je i Erin Albright, odvjetnica s velikim iskustvom u području borbe protiv trgovine ljudima, koja je u nedavnom intervjuu za Rolling Stone, nazvala prikaz trgovine ljudima u filmu »senzacionalističkim« i rekla da perpetuira štetne mitove.


U tom smislu Albright tvrdi da kad popularni filmovi zagovaraju narativ prema kojem trgovina uključuje prisilne otmice i zatočenja, ljudi teže shvaćaju da postoje puno kompleksniji slučajevi trgovinom poput prisilne kontrole ili pak psihološke manipulacije.