5 minuta slave

VIDEO Roditelji bi trebali prestati s ovim TikTok izazovom. Djeca od njega mogu imati traume

Sanda Milinković

Foto: TiKTok

Foto: TiKTok

Videi su prepuni djece koja plaču, vrište i mahnito pokušavaju pobjeći iz sobe s jezivim filterom

Zahvaljujući društvenim mrežama koje su preuzele primat nad današnjom populacijom, nagledali smo se svega i svačega. Bilo je tu mnoštvo suludih trendova koje su mlađe generacije suludo pokušavale pratiti pa se nebrojeno puta upozoravalo da prestanu.


Od gutanja kapsula za pranje rublja, pokušaja selfieja na nedostupnim mjestima koji su rezultirali lomovima i tragedijama pa sve do onih u svijetu ljepote i zdravlja kada su se radile “zdrave” formule za dječju dohranu i potpuno pogrešno koristili proizvodi poput seruma s velikim udjelom AHA i BHA kiselina zbog kojeg su mnogi, prateći totalno kriv način nanošenja na profilima influensera, završavali s kožnim problemima.


Poseban krug trendova na TikToku prati i starije generacije koje su postali roditelji pa iskušavaju različite “fore” i viralne hitove ne bi li doživjeli svojih pet minuta slave koja na internetu u današnje vrijeme traje doslovce sekundu, ali donosi štetne posljedice na djecu koja s roditeljima “glume” u raznim suludim videima.


#ghostprank


Ovakvi izazovi su pod posebnim povećalom upravo iz razloga što uključuju djecu koja su premalena da bi donosila svoje samostalne odluke i izbore pa jednostavno prate mame i tate koji to prilično izrabljuju za dašak naizgled glamuroznog broja pratitelja po društvenim mrežama.


Na jedan od izazova koji se viralno širi TikTokom, upozorila je jedna majka na portalu Parents. Svoju je objavu započela s: “Možemo li, molim vas, prestati traumatizirati djecu u nadi da ćemo postati viralni? Razočarana sam što uopće moram pisati o ovome.”


Zatim je objasnila da se radi o izazovu #ghostprank tijekom kojeg roditelji koriste filter duha ne bi li preprašili svoju malu djecu.


Mnogi videi uključuju roditelje koji pobjegnu iz sobe i zaključaju djecu, a neki čak gase i svijetla.


Djeca, kao što pretpostavljamo, ostaju prestravljena. Ovakvi su videi prepuni djece koja plaču, vrište i mahnito pokušavaju pobjeći iz sobe s jezivim filterom.



Mogućnost razvoja stresa i doživotne traume


Jedan korisnik TikToka o ovom je trendu napisao da se svašta može dogoditi u svega nekoliko minuta dok su djeca u takvom stanju panike potpuno sama.


“Dijete može početi lupati glavom, iščupati žice, imati napade, onesvijestiti se… da ne spominjemo razvijanje izrazito velikih problema s povjerenjem”, kazao je.


Istraživanja pokazuju da djeca mogu pamtiti traume koje su doživjeli još kao bebe tako da ideja kako se dijete neće ničega sjećati, ne drži vodu.


Čak i da se ne sjete točnog događaja, pratit će ih poseban osjećaj i stres.


“Moji mama i tata su mi ovo napravili prije 42 godine, ostavili su me samoga u sobi. I do dana današnjeg, traumatiziran sam samo kada pomislim na to”, stoji u jednom od komentara ispod videa.


“Mama me zaključala u dobro osvijetljenu prostoriju kada sam imala tri godine. Sada imam 29. Htjela se našaliti sa mnom i nije bilo nikakvih jezivih filtera, ali još uvijek sam traumatizirana”, stoji u drugom.


Osim ovoga, važno je ponovno spomenuti da djeca nisu dala dozvolu da budu snimana niti objavljivana na internetu, a poražavajući je podatak da čak 80 % djece danas “postoji” na internetu prije nego li uopće navrše drugu godinu života.


Ovakav digitalni otisak nešto je što će ih pratiti do kraja života i mogao bi dovesti do nečega zbog čega će kada budu stariji, osjećati nelagodu i sram.


Zaista je vrijeme da se roditeljstvo u ovakvim krajnostima ukloni s društvenih mreža, a plašenje ostane za punoljetne osobe koje nemaju pametnijeg posla od sudjelovanja u ovakvim suludim izazovima. Za sve koji bi mogli komentirati da se ovakvim nečim “jača karakter” djeteta ili slično, također preporuka da se uklone s društvenih mreža. 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Notjustok.com (@notjustok)