Ah, ti računi

Troškovi se mogu smanjiti i za štednjakom. Ovo su savjeti i trikovi za uštedu struje i plina tijekom kuhanja

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Određene loše navike mogu nas dovesti do povećanja troškova na računu

Priprema hrane zapravo se može odvijati na način da uštedimo plin i električnu energiju kroz neke male trikove koje je vrlo jednostavno provesti u praksi, a koji će nam također omogućiti uštedu dragocjenog vremena i optimizirati korištenje energetskih izvora.


U nastavku predlažemo nekoliko trikova u tom pogledu:


1. Kuhanje mahunarki


Među suhim mahunarkama, leća, slanutak i grašak zahtijevaju kraće vrijeme kuhanja, primjerice u usporedbi s grahom ili sojom.


Kako biste prepolovili vrijeme kuhanja mahunarki, postoje neki trikovi. Na primjer, možete koristiti ekspres lonac.


Idući trik je produžiti namakanje mahunarki s klasičnih 8 sati na najviše 24 sata, no ne zaboravite ih ocijediti i zamijeniti vodu svakih 8-12 sati. Na taj način značajno će se smanjiti vrijeme kuhanja.


Kuhanje mahunarki može se skratiti i zahvaljujući dodatku komadića kombu alge prethodno namočenog nekoliko minuta u loncu.


Također je moguće mahunarke prokuhati u vodi od kuhanja, isključiti štednjak i pričekati sat vremena. Mahunarke će omekšati i potrebno vrijeme kuhanja pri ponovnom paljenju štednjaka bit će kraće.


2. Električna pećnica


Moderne pećnice brzo postižu željenu temperaturu. Zbog toga je većinu vremena beskorisno zagrijavati pećnicu prije početka kuhanja.


Uvjerit ćete da će se jela u svakom slučaju kuhati bez problema i u predviđenom vremenu, čak i ako pećnica nije prethodno zagrijana.


Osim izbjegavanja predgrijavanja, dobro je znati kako pećnice često mogu održavati konstantnu temperaturu čak i 20 minuta nakon što su isključene.


Zato možete isključiti pećnicu 10-20 minuta prije završetka pečenja, štedeći energiju.


Kada odlučite uključiti pećnicu, dobro je koristiti je za pečenje što više jela u isto vrijeme, kako bi se optimizirala ušteda vremena i energije.


3. Zagrijte vodu


Kada je potrebno dovesti vodu do vrenja za kuhanje hrane, moguće je postupiti tako da se skrati unaprijed određeno vrijeme koliko lonac mora stajati na štednjaku.


Lonac napunjen vodom može se zimi staviti u blizini peći ili radijatora, a ljeti na sunce.


Korištenje štedljivog električnog kuhala za vodu omogućit će vam da zakuhate vodu u kratkom vremenu i potrošite manje plina.


4. Koristite poklopac


Poklopac je važan saveznik tijekom kuhanja jer skraćuje vrijeme kuhanja i štedi plin ili struju.


Stoga nikada ne zaboravite koristiti poklopce, bilo da koristite lonce ili radije tave za kuhanje hrane. Konkretno, ako trebate zagrijati hranu u tavi, korištenje poklopca učinit će da to učinite puno brže.


5. Podgrijavanje hrane


Ako znate da za ručak ili večeru trebate podgrijati hranu koju ste odlučili držati u hladnjaku, ne zaboravite je izvaditi iz njega neko vrijeme unaprijed, čak sat vremena unaprijed, kako biste skratili potrebno vrijeme za podgrijavanje.


Trik za podgrijavanje hrane je da je stavite na tanjur koji ćete potom staviti na lonac koji je već na štednjaku. Trajat će samo nekoliko minuta.