Nova otkrića

Svakodnevno jedenje grožđa smanjuje rizik od demencije i produljuje život za 5 godina

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Istraživanje još jednom potvrđuje pozitivan utjecaj voća na naše zdravlje

Novo istraživanje pokazalo je da konzumacija grožđa može pomoći u smanjenju rizika od razvoja demencije kasnije u životu.


Otkriće, koje je došlo u sklopu niza istraživanja objavljenih u časopisu Foods, još jednom potvrđuje pozitivan utjecaj voća na naše zdravlje.


Prema istraživačima, ovo je voće posebno korisno za one koji konzumiraju hranu s visokim udjelom masnoće, jer potiče zdrave crijevne bakterije i snižava razinu kolesterola.


Grožđe je također bogato antioksidansima za koje se zna da poboljšavaju zdravlje i sprječavaju bolesti poput raka.


Antioksidansi brane stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima kako unutar tijela, primjerice u slučaju upale, tako i izvana, uzrokovanih onečišćenjem, UV zrakama ili dimom cigareta.


Tim istraživača otkrio je da antioksidansi u grožđu mogu zaštititi mozak od razvoja demencije poboljšavajući funkciju neurona ili živčanih stanica.


Ove nalaze podržava i drugo istraživanje koje su proveli istraživači sa Sveučilišta Western New England, koje je otkrilo da jedenje grožđa također može smanjiti rizik od razvoja bolesti masne jetre, stanja uzrokovanog nakupljanjem viška masnoće u jetri, i produžiti životni vijek za još pet godina.


Iz prikupljenih podataka, dakle, istraživači su rekli da grožđe zapravo mijenja ekspresiju gena, kao i vježbanje, stres, spavanje i meditacija.


Stoga, kako bi se spriječio rizik od demencije, ekspresija gena mora se promijeniti, baš kao što je primijećeno da čini grožđe kada se dodaje prehrani.