Pokušajte

Što se događa s tijelom ako hodate natašte svaki dan prije doručka

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Šetnja ujutro još je bolja, sve dok obratite pozornost na neke potencijalne rizike

Hodanje? Od svih tjelesnih aktivnosti, ono najviše omogućuje postizanje odličnih rezultata uz vrlo minimalan napor, održavanje težine pod kontrolom, održavanje kardiovaskularnog sustava treniranim, toniranje mišića i otklanjanje, zašto ne, čak i nagomilanog stresa.


Na mnogo načina, hodanje ujutro i prije doručka još je bolje, sve dok obratite pozornost na neke potencijalne rizike.


Iako su neka istraživanja pokazala da vam vježbanje na prazan želudac može pomoći u sagorijevanju više masti, to ne znači da ćete brže mršaviti.


Pretpostavka od koje je potrebno krenuti je da se tijekom treninga tijelo oslanja na tri važna izvora energije: makronutrijente ugljikohidrata, masti i proteina. Iz toga proizlaze sve dobrobiti jutarnje šetnje prije doručka natašte, ali i svi potencijalni nedostaci.


Pa što se to događa s tijelom kada prošetate prije doručka?


1. Gubite na težini


Ugljikohidrati se odmah razgrađuju u glukozu, najbolje gorivo za naše tijelo. Glukoza pak teče krvlju i skladišti se u obliku glikogena u mišićima i jetri, osiguravajući brzu opskrbu energijom i stoga je neophodna za tjelesne aktivnosti visokog intenziteta.


Nakon gladovanja preko noći, zalihe glikogena, posebno one u jetri, vrlo su niske: to je razlog zašto, budući da ima malo dostupnog glikogena, tijelo reagira sagorijevanjem više masne mase ako odete u šetnju, a da prije toga niste jeli.


Nekoliko je istraživanja pokazalo da vježbanje natašte povećava sagorijevanje masti tijekom i nakon treninga. Šetnja prije doručka, čak i samo 30 minuta, omogućuje vam da iskoristite zalihe masnoće i tako je sagorijevate više nego u drugim dijelovima dana.


2. Manje ste pod stresom


Jutarnja šetnja, izlaganje prvom svjetlu dana, dovodi vas u dobro raspoloženje i automatski smanjuje stres.


Tjelesna aktivnost, naime, može potaknuti proizvodnju endorfina, hormona dobrog raspoloženja koji stvara stanje psihofizičke dobrobiti. Udisanje svježeg zraka također potiče vaše pozitivne misli.


3. Manje ste skloni riziku od srčanih bolesti


Brzo hodanje smanjuje rizik od srčanih bolesti. A, uz istu energiju, brzo hodanje učinkovitije je od trčanja. Pokazalo je to istraživanje koje je objavila Američka udruga za srce.


I hodanje i trčanje uključuju iste mišićne skupine i jednostavna šetnja, barem 30 minuta dnevno, dovoljna je da se osjećate bolje.


4. Kreativniji ste i produktivniji


Prije nego što krenete na posao, pa čak i prije nego što stavite nekoliko zalogaja u usta, malo prošetajte.


Kada hodate uronjeni u prirodu, vaša se kreativna sposobnost povećava za 50%. Šetnje po zelenilu doista su korisne za mozak, kao i isključivanje iz dnevnih aktivnosti.


Prirodno okruženje, prema stručnjacima, igra temeljnu ulogu u našem načinu razmišljanja i ponašanja. Mozak se odmara i priprema za rađanje novih kreativnih procesa razmišljanja.


Nedostaci i kontraindikacije


Odlazak u šetnju prije jela možda neće svima odgovarati. Prije svega idealno bi bilo ne činiti to svaki dan, inače se potiče mišićni katabolizam i rizik je da, s vremenom, dođe do gubitka snage i mišićne mase.


Osim toga, još jedna kontraindikacija za jutarnje hodanje je ona koja se odnosi na tlak: općenito, čim se probudite, krvni tlak ima tendenciju da bude malo niži od uobičajenog i to bi nekima moglo smetati.


Bolje je pričekati oko deset minuta, možda tako što ćete popiti kavu koja može pomoći da se krvni tlak vrati na normalne razine.


Trening na prazan želudac se, dakle, može izvoditi, ali samo ako ne pretjerujete.