Vježbanje za djecu znači igranje

Preporuke o vježbanju za djecu i tinejdžere: vrlo je važno aktivirati i one najmlađe

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Prema nekim istraživanjima, tjelovježba smanjuje i šanse za depresiju te osjećaj tjeskobe

I ptice na grani znaju da je vježbanje vrlo zdravo i za psihičko i za fizičko zdravlje. I dok odrasli pokušavaju u pretrpane rasporede uvrstiti makar jednu vrstu treninga na tjednoj bazi, u priči se često zanemaruju djeca školske dobi i ona malo starija – tinejdžeri.


Zato ćemo se u nastavku osvrnuti na neke ključne razloge zbog čega je izrazito važno da se djeca od najmlađih dana bave vježbanjem.


Vježbanje koristi svakom dijelu tijela, poboljšava zdravlje mozga i učenje, a može pomoći i za bolji san. Tijekom vježbanja, tijelo proizvodi kemikalije koje pomažu da se osjećate dobro, a prema nekim istraživanjima smanjuje i šanse za depresiju te osjećaj tjeskobe. Osim toga, vježbanje može dati pravi osjećaj postignuća i ponosa što ste postigli cilj!


Foto: iStock


Vježbanje za djecu znači igranje


Kada većina odraslih razmišlja o vježbanju, zamišljaju vježbanje u teretani, trčanje na traci za trčanje ili dizanje utega. Ali, za djecu vježbanje znači igranje i fizičku aktivnost. Ona vježbaju kada imaju sat tjelesnog u školi, tijekom odmora, na satu plesa ili na nogometnom treningu, dok voze bicikle ili kada se igraju lovice.


Vjerovali ili ne, kod naizgled bezazlene dječje igre u parku događaju se tri elementa kondicije. Igrajući lovice i bježeći jedno od drugoga, razvijaju izdržljivost. Kada se penju na penjalicama, jačaju vlastitu snagu, a kada se dogodi radnja poput saginjanja zbog vezanja vezica na tenisicama, djeca zapravo razvijaju vlastitu fleksibilnost.



Redovito vježbanje itekako je potrebno tinejdžerima


Eksplozija pametnih telefona, pretrpani raspored roditelja, izazovne školske obveze i financijski problemi, razlozi su zbog kojih se nažalost često zanemaruje važnost fizičke aktivnosti kod tinejdžera.


Prema istraživanju klinike Mayo i statistikama Američke udruge za srce, svega 1 od 4 srednjoškolca dobiva preporučeni sat dnevno tjelesne aktivnosti, Djelomično je krivo vrijeme provedeno pred ekranom, zajedno s padom programa tjelesnog odgoja u školama, kažu stručnjaci. Tinejdžeri propuštaju mogućnost za brojne zdravstvene prednosti, koje se kreću od jačeg srca do boljeg mentalnog zdravlja.


“Fizički aktivna djeca obično su manje pretila i manje je vjerojatno da će razviti hipertenziju, dijabetes i srčane bolesti, a imaju i bolju mentalnu dobrobit”,kaže doktorica Geetha Raghuveer, pedijatrijska kardiologinja u bolnici Children’s Mercy u Kansas Cityju, dodajući da je tjelesna aktivnost važan dio djetetovog života.


Smjernice američkog zdravstvenog sustava preporučuju djeci i tinejdžerima u dobi od 6 do 17 godina da svaki dan dobiju najmanje jedan sat umjerene do snažne aktivnosti, a taj sat uključuje intenzivnije aktivnosti najmanje tri puta tjedno kako bi mišići i kosti bili jaki.


Zabavne aerobne aktivnosti za djecu i tinejdžere

– košarka
– biciklizam
– klizanje na ledu
– nogomet
– odbojka
– plivanje
– šetanje u prirodi
– trčanje

Koliko je vježbanja dovoljno?


Roditelji mogu pomoći osigurati da djeca budu aktivna svaki dan, a američko Ministarstvo zdravstva izdalo je određene smjernice o vremenskom trajanju.


Za djecu i tinejdžere školske dobi (od 6 do 17 godina) predlažu 60 ili više minuta umjerene do snažne tjelesne aktivnosti dnevno. To bi trebalo uključivati aktivnosti jačanja mišića i jačanja kostiju najmanje tri dana u tjednu.


Za predškolce predlažu aktivno igranje tijekom dana. Određeno vrijeme nije definirano, ali razumi cilj mogu biti tri sata dnevno koja uključuju lagane, umjerene i snažne aktivnosti. To bi trebalo uključivati nestrukturiranu aktivnu slobodnu igru i planiranu tjelesnu aktivnost koju vode odrasli.


Brojne prednosti vježbanja za djecu i mlade

– jači mišići i kosti
– mršavija tijela
– manji rizik od prekomjerne težine
– manja vjerojatnost dobivanja dijabetesa tipa 2
– niži krvni tlak i razina kolesterola u krvi
– bolji pogled na život

Foto: iStock