Nelagoda i bol

Muči vas gastritis? Pripazite na ovo

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Neuravnotežena prehrana, stres, pušenje ili uzimanje protuupalnih lijekova glavni uzroci

Gastritis se može manifestirati vrlo različitim simptomima: od potpunog izostanka simptoma do vrlo jake nelagode poput intenzivnog žarenja i boli u želucu.


Osim žarenja i boli, drugi česti simptomi su mučnina, gubitak apetita, podrigivanje te osjećaj kiselosti u usnoj šupljini.


Cilj je poboljšati stil prehrane kako bi se prije svega olakšao probavni proces, izbjegavajući pretjeranu sitost na kraju obroka, a kako bi se ograničilo stvaranje želučane kiseline koja pogoršava upalu.


Korisni savjeti i preporuke su sljedeće:


1. Jedite polako


Polagano jedenje potiče pravilno žvakanje hrane u usnoj šupljini.


Probava zapravo počinje u ustima zahvaljujući prvim probavnim enzimima prisutnim u slini i to će smanjiti vrijeme provedeno u želucu.


2. Umjereni obroci


Jedite umjereno i u redovno vrijeme. Naime, raspodjelom unosa hrane tijekom dana izbjegavate preobilne i teško probavljive obroke, posebno navečer.


Ubacivanjem međuobroka izbjegavate previše sati gladovanja koji potiču proizvodnju želučanih kiselina.


3. Zdrava prehrana


Ne prekoračujte količinu masti i bjelančevina u obrocima, osobito navečer, jer te hranjive tvari zapravo zahtijevaju dugo vrijeme probave.


S druge strane, složenim ugljikohidratima lakše je upravljati i brže se probavljaju.


4. Ograničite prehrambena vlakna


Ograničite i razdijelite dnevne doze vlakana, jer ona, usporavajući pražnjenje želuca, mogu negativno utjecati na upalu i osjećaj nadutosti trbuha.


5. Hidratacija


Održavajte pravilnu hidrataciju, ali izbjegavajte prekomjerne količine tekućine u večernjem obroku kako biste izbjegli noćni refluks zbog porasta same tekućine.


6. Način života


Stres ima ogroman utjecaj na probavni sustav, naš drugi mozak, gdje se somatiziraju mnoge pozitivne ili negativne emocije našeg dana.


U potpunosti eliminirati stres iz trenutnog užurbanog i brzog života gotovo je nemoguće, no već sada je potrebno znati upravljati trenucima napetosti i nakupljanja stresa kako ne biste opteretili probavni proces.


Zbog toga se preporuča posvetiti se meditaciji, disanju i opuštanju mišića. Aktivnosti kao što su joga i svjesnost stvarno su korisne.


Motorička aktivnost općenito može biti valjana pomoć u upravljanju stresom zbog svog pozitivnog učinka na raspoloženje, a s obzirom na oslobađanje endorfina.


Također, fizička aktivnost je važna jer kretanje crijevnih mišića potiče peristaltiku.